banner851

banner955

ÇAVUŞ: “ARTIK YETER!”

Türk Sağlık – Sen Düzce Şubesi, koronavirüs salgınında en önce fedakârca mücadele eden sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara kayıtsız kalmadı. Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Acil Servisi önünde toplanan sendika üyeleri adına basın açıklaması yapan sendika Şube Başkanı Ekrem Çavuş, sağlık çalışanlarına yönelik her türlü saldırının kabul edilemez olduğunu söyleyerek, “Artık yeter” dedi.

Sağlık & Çevre 24.09.2020, 18:05 24.09.2020, 18:42
1364
banner1032

Türkiye’nin dört bir yanından sağlık çalışanlarına yönelik saldırı haberleri gelmeye devam ediyor. Yeni Tip Covid – 19 salgınında kendi canlarını riske atarak canla başla mücadele veren sağlık çalışanlarının sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalmasına Düzce’deki sağlıkçılar da sessiz kalmadı.

“Virüsle mücadele mümkün ama, sağlıkta şiddete karşı mücadele imkansız”

Düzce Sağlık – Sen Düzce Şubesi Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Acili önünde toplanarak, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları kınadı. Burada sendika adına basın açıklaması yapan Türk Sağlık – Sen Düzce Şubesi Başkanı Ekrem Çavuş, “Virüsle mücadele mümkün ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele imkansız.” diyerek, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara sert bir dille tepki gösterdi.

 “Kimse kusura bakmasın biz şamar oğlanı değiliz”

“Savaşlarda bile sağlık çalışanlarına dokunulmazken, PKK denilen alçak terör örgütü onlarca sağlık çalışanımızı şehit etmiştir.” diyen Çavuş, “Şimdi bu yapılanlar sağlıkta şiddet değil sağlık çalışanlarına uygulanan terördür. Kimse kusura bakmasın. Hiçbir insan sağlık çalışanlarına bu şekilde davranmaz. Şimdi diyecekler “sıra çok, bizimle az ilgilenildi” gibi bir sürü mazeret. Başka ülkelerde 4 hemşirenin yaptığı işi biz tek hemşire ile yapıyoruz. Yine başka ülkelerde 2 hekimin yaptığı işi 1 hekimle yapmaya çalışıyoruz bizde yazık değil mi?  Kimse kusura bakmasın bizler şamar oğlanı değiliz.” diye konuştu. 

“Artık yeter”

Dünyanın hiçbir yerinde sağlık çalışanlarının bu tür saldırılarla karşı karşıya gelmediğini söyleyen Çavuş, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Artık yeter! Elinde şifadan başka bir silahı olmayan, kendi hayatlarını riske atarak hizmet vermeye çalışan pandemi döneminde evine gidemeyen çocuklarını göremeyen, nöbetten nöbete koşan sağlık çalışanlarına yapılan bu saldırıyı kınamak falan yetmiyor artık. Son olarak geçen günlerde Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan insanı dehşete düşüren şiddet, durumun nasıl içinden çıkılmaz bir hal aldığını göstermektedir. Salgın döneminde bu yaşananlar karşısında pes doğrusu demek bile hafif kalmaktadır.”

“Saldırganlar en ağır cezaya çarptırılsın”

Sağlık çalışanlarına yönelik saldırın önüne geçmek için, saldırganların en ağır cezalara çarptırılmasını isteyen Çavuş, açıklamasına şu ifadelere yer verdi:

“Salgın döneminde şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten ellerin, kendi canlarını korumak için kapıyı tutarak gövdelerini siper etmeleri şiddetin ulaştığı boyut ve sağlık çalışanlarındaki etkisini göstermektedir.  Bu vahşete uğrayan sağlık çalışanı arkadaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor ve insanlıktan nasibini almamış saldırganların en ağır cezayla çarptırılmalarını istiyoruz. İhmali olanlardan da hesap sorulmalıdır. Yaşanan şiddet olayı hastanelerde güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarılmasını ve bu işin bizzat kolluk görevlileri tarafından yapılmasını mecbur kılmaktadır. Hastane polisi var ama ihtiyaç olan adeta hastane timidir. Geçtiğimiz aylarda TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulamada hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilememiştir. Bu nedenle sağlık kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir. Buradaki herhangi bir suçun ertelemesi, paraya çevrilmesi imkansız hale getirilerek hapis cezası ile cezalandırılması gereklidir.n Salgın sürecinde bile böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların ne kadar ağır olması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir. Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder.  Hastaları hayata tutunmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır.  Virüsle mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkânsızdır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddete ağır yaptırım, kesin çözüm için en kısa sürede somut adım atılmalıdır.”

HABER: Savaş ARI

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (1)
ali 2 yıl önce
avm lerde bile x ray üst ve çanta kontrolü varda hastane girişlerinde neden yok
18
parçalı bulutlu