banner851

banner955

ÇÖLYAK HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKTİLER

İl Sağlık Müdürlüğü ve Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde, vücut savunma sisteminin glutene karşı gösterdiği hassasiyet olarak tanımlanan Çölyak hastalığına dikkat çekmek amacıyla, Düzce Halk Eğitim Merkezinde farkındalık etkinliği düzenlendi.

Sağlık & Çevre 13.05.2022, 14:30 15.05.2022, 14:56
396
ÇÖLYAK HASTALIĞINA DİKKAT ÇEKTİLER

Çölyak farkındalık günleri kapsamında düzenlenen ve Halk Eğitim Merkezi mutfağında eğitmen ve kursiyerlerce Glutensiz ürünler yapılarak çölyaklı çocuklara ve ailelerine ikram edildi.

Çocuklara yönelik renkli ve hareketli etkinliklerin düzenlendiği programda, aile fertlerine bilgiler verilerek, uymaları gereken kurallar anlatıldı.

Etkinlikte, konuşan Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, Çölyak hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Çölyak hastalığı (ya da Gluten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus [tüysü oluşumlar] denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır.

Bu hasara buğday, arpa, çavdar, yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan guluten isimli bir protein neden olmaktadır. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalığı yaşam boyu süren gıda alerjisidir. Günümüzde insanoğlunun en sık rastlanan genetik hastalığı olarak kabul edilmektedir. Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar, yulaf tahılları ve bunlardan üretilen besinlerde bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir.

    Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalığı yaşam boyu süren gıda alerjisidir. Günümüzde insanoğlunun en sık rastlanan genetik hastalığı olarak kabul edilmektedir. Çölyak hastalığının tek tedavisi ömür boyu buğday, arpa, çavdar, yulaf tahılları ve bunlardan üretilen besinlerde bulunan glutenden uzak sıkı bir diyettir.”

Yorumlar (0)
Yeni Sayımız