banner851

banner614

DSİ: BARAJ İNŞAATI 1000 GÜNDE TAMAMLANACAK

banner619

İstanbul'un su ihtiyacının karşılanması amacıyla büyük bölümü Düzce sınırlarında yer alan Melen Çayı’nda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce inşa edilen Melen Projesi sayesinde İstanbul’da su sıkıntısı yaşanmayacağı bildirildi. Melen Projesi'nin birinci aşaması olan ve 12 Aralık 2012'de tamamlanan Melen Regülatörü ile yıllık 268 milyon metreküp suyun Kağıthane Dağıtım Tesisleri'ne ulaştırıldığını bildiren DSİ, projenin ikinci aşamasının 1000 günde tamamlanacağını duyurdu.

banner846
Sağlık & Çevre 15.09.2020, 11:28 16.09.2020, 09:23
3581
DSİ: BARAJ İNŞAATI 1000 GÜNDE TAMAMLANACAK
banner844

Havzasının yüzde 80'i Düzce sınırlarında kalan Melen Çayı üzerinde Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce inşa edilen projeyle İstanbul'un su ihtiyacını karşılanmaya devam ediliyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, İstanbul'a verilen içme ve kullanma suyu miktarının 14 Eylül'de 3 milyon 149 bin metreküp civarında olduğunu ve bu rakamın kent için pik noktalarda bulunduğunu bildirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, son günlerde İstanbul'daki içme suyu barajlarında su sıkıntısı yaşanabileceği yönünde haberler yapıldığı anımsatıldı.

Açıklamada, bu haberlere ilişkin değerlendirmede bulunulmasının gerekli görüldüğü belirtilerek, "İstanbul'a verilen içme ve kullanma suyu miktarı 14 Eylül'de 3 milyon 149 bin metreküp civarında olup, bu rakam İstanbul ilimiz için pik noktalardadır. Bu rakam dikkate alınarak günlük tüketimin bu şekilde devam ettiği düşünüldüğünde dahi mevcut doluluk oranları, İstanbul ilimizin içme ve kullanma suyu ihtiyacını hiç su geliri olmasa bile 120 gün karşılayabilecek seviyededir." bilgisi verildi.

"Yakın gelecekte sıkıntı beklenmiyor"

Olası yağışlar da dikkate alındığında yakın gelecekte İstanbul'da içme ve kullanma suyu sıkıntısı yaşanmasının beklenmediği vurgulanan açıklamada, uzun vadede de bir su sıkıntısı yaşanmaması için DSİ'nin çalışmalarına devam ettiği kaydedildi.

Açıklamada, DSİ'nin kente yönelik çalışmalarına ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

"İstanbul'un içme ve kullanma suyu ihtiyacının önemli bir miktarı DSİ tarafından daha önce inşa edilen Ömerli, Alibeyköy, Büyükçekmece, Sazlıdere barajları ile Yeşilçay ve Melen Sistemi'nden karşılanıyor. İstanbul'un su meselesine köklü çözüm getirmek maksadıyla Melen Projesi geliştirildi. Melen Projesi'nin birinci aşaması olan ve 12 Aralık 2012'de tamamlanan Melen Regülatörü ile 189 kilometre isale hattı, tüneller ve İstanbul Boğazı'nın 135 metre altından geçen tünel vasıtasıyla yıllık 268 milyon metreküp su Kağıthane Dağıtım Tesisleri'ne ulaştırılıyor. Bu sayede bugüne kadar İstanbul'da su sıkıntısı yaşanmamıştır."

Melen Barajı 1000 günde tamamlanacak

İstanbul'un içme suyu ihtiyacının önemli bir kısmının Anadolu Yakası'ndaki su havzalarından karşılandığına işaret edilen açıklamada, "Bu kapsamda Sakarya'da yapımı devam eden ve 693,54 milyon metreküp depolama hacmine sahip Melen Barajı ile İstanbul'a yılda 1 milyar 77 milyon metreküp su temin edilecek. Gövdesi 2017 yılında tamamlanan barajda oluşan problemlerin çözülmesine yönelik yapılan proje çalışmaları akabinde 28 Şubat 2020'de projenin ihalesi yapılmış ve yükleniciyle yapım sözleşmenin imzalanmasının ardından 1 Haziran'da inşaat çalışmalarına başlanmıştır. 1000 gün olarak planlanan iş yapım süresiyle birlikte 2023 yılında Melen Barajı'ndan İstanbul'a su verilmeye başlanacaktır." değerlendirmesinde bulunuldu.

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI ANDROİD İÇİN: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.tebilisim.android.oncuhaber

ÖNCÜ HABER UYGULAMASI İOS (İPHONE) İÇİN: https://apps.apple.com/tr/app/%C3%B6nc%C3%BC-haber/id1080207561?l=tr

Yorumlar (5)
düzceli 10 ay önce
Düzce su sıkıntısı çekerken, bu olmuyor gibi
Kazım Karabekir 10 ay önce
düzcenin suyuda Beyköy’den
Şampiyon 10 ay önce
Düzceyi İstanbul’a peşkeş çeken zihniyet ne yazıkkı Düzce halkını düşünmemiştir . Beyciler mahallesinde yaklaşık bir senedir sularımız da sıkıntı var yaşayan bilir bizi son dönemİ inşAllah Düzce’de bu zihniyetin oylar 68 den 45 düştü neden acaba düzceyi ğaranti gözüyle görenler gelecekte seçimde şoka uğrayacaklardır kesinlikle
Aaa 10 ay önce
Hepsi de 2023 seçimin den sonra
Osman 10 ay önce
İstanbul'un suyu Melen'den... biz susuz kalmayalım da burada..
25°
kapalı