banner851

banner614

DÜZCELİLER ARTIK LAF DEĞİL, İCRAAT BEKLİYOR

Son 19 yılda sağlık tesisleriyle donatılmasına rağmen yetersizlikler nedeniyle Düzceliler, şifayı kilometrelerce uzaklıktaki şehirlerde bulunan hastanelerde aramak zorunda kalırken artık laf değil icraat bekleyen kamuoyu pek çok soruya yetkililerden yanıt bekliyor.

banner619
Sağlık & Çevre 31.07.2021, 18:30 31.07.2021, 18:12
1755

Yetersiz kadro ve ekipmanları, yanlış tedavi sonucu ölüm iddiaları, özel hastane mantığıyla işlemesi, personelin hastalara hakaret ettiği iddiaları gibi yüzlerce sorun ve problem nedeniyle Düzceliler’in artık ‘illallah’ ettiği Düzce Üniversite Tıp Fakültesi Eğitim, Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde artık laf değil çözüm için adım atılması bekleniyor.

Henüz kısa bir süre önce inşa edilmesine rağmen artık Düzceliler’e yetmeyen Atatürk devlet Hastanesi’nde ise yetersiz doktor kadroları ve vatandaşın sıra bulmakta zorlanması nedeniyle yığılmalar meydana geliyor. İlçelere yapılan entegre hastanelerle övünülse de kısıtlı imkanlar nedeniyle buralar bir aile hekimliği görüntüsünün dışına çıkamıyor.

Devletin sağlamış olduğu tüm imkânlara ve inşa ettirmiş olduğu dev binalara rağmen devlette sıra bulamayan üniversiteye ise gitmeye korkar olan vatandaşlarla, şifası olacak bölüm Düzce’de olmayanlar kendi şehirlerinde tedavi olabilecekleri insanca bir sağlık sistemi istiyor. Şifayı kilometrelerce uzaklardaki kentlerde aramak zorunda kalan Düzce kamuoyu artık laf değil, icraat bekleyen kamuoyu; ilgililerden aşağıdaki soruların yanıtını bekliyor.

1 - Hastalarımızın komşu iller olan Bolu ve Sakarya’ya yönelmeleri ve hastalıklarına oralarda şifa aramaları, sağlık ile alakalı sorumluluğa sahip idarecilerimizde vicdani ve mesleki bir üzüntü yaratmakta mıdır? Ne oranda hastamız komşu illerde tedavi görmeye gitmektedir?

2 - Devlet hastanesinde Plastik Cerrahi’de PDC neden 1’e düşmüştür? Plastik cerrahide hastalar özellikle iş kazalarının ciddiyeti göz önüne alındığında ne gibi sıkıntılar yaşanmaktadır? Hekimin iş yükünün aşırılığı ve/veya hekim eksikliğinin varlığı bu bölüm ile alakalı idari açıdan bir hata olarak görülebilir mi?

3 - Devlet hastanesinde göğüs hastalıkları bölümünde hekim sayısının azlığı veya yakın gelecekte hekim olmayışı sebebi ile servisin kapanma riski var mıdır? Kadın doğumda veya çocuk hastalıklarında da benzer sıkıntılar var mıdır? Sorunun çözümüne dair ne tür bir planlama yapılmaktadır?

4 - Afiliasyon sisteminin uygulanması ile alakalı kanaatiniz nedir?

5 - Son tayin döneminde ilimize dair açılan kadrolara yapılan atamalar ve bunların alanlara göre dağılımı nedir; kaç doktor gelmiştir, unvanları ve uzmanlık alanları nelerdir ve nerelerde görevlendirilmiştir?

6 - Düzce’deki ebe sayısı yeterli midir? Hastanelerde sağlıklı çalışabilmekte midir?

7 - Düzce ile alakalı siyasilerin ve özellikle de sağlık personeli temsilcilerinin katılacağı, sorunların açık ve net bir biçimde masaya yatırılacağı bir Sağlık çalıştayının mutlaka düzenlenmesini öneriyoruz. Bu manada, bugüne kadar, ilgili birimlerle daha önce herhangi bir Koordinasyon toplantısı, özellikle de çalışanlarla yapılmış mıdır?

8 - Sağlık alanında yaşanan tüm bu sorunların çözümü adına yetkililerin genel manada bir yol haritası veya bir planı var mıdır? İletişim çağı olarak adlandırdığımız bu dönemde bu çözüm yollarını daha açık ve net bir biçimde kamuoyu ile paylaşır mısınız?

9 - Mesela Düzce Üniversitesi’nde beyin cerrahisi bölümünde kaç doktor var? Bir doktor daha giderse beyin cerrahisinin kapanma durumu var mı?

Yorumlar (19)
Uzaktan 2 ay önce
Hastaneler şöyle yetersiz doktor az sürekli gündemde. Ne basından ne yorumlarda bu kadar hasta niye var neden bünyeler bu kadar dayanıksız hava gıda çevre bütçeler niye bu kadar kötü hiç bahseden yok. Millet ayakta ölüyor haberiniz var mı.
Hasta 2 ay önce
Sıkıntıları bir an e çözmeli İktidarı sonsuz koşulsuz destekledim. Şimdi bolufan medet bekliyoruz. Paramız yok gidemiyoruz. Düzceli vekillern ,beledye başkanların ve siyasi tümil başkanların görevi kanayan yaraya dur deyin. Lütfen yalvarıyorum. Çare, Öncü habere teşekkür ederim
Halktan biri 2 ay önce
Düzce Üniversitesinde çocuk acil, yenidoğan ve çocuk yoğun bakım kapatıldı. Şuan çocuk bölümünde 9 tane hoca var ve 3 asistan var. Hocalar asistanlara mobing yapa yapa sırayla hepsini istifa ettirdi. 3 asistan kalmasına rağmen bu asistanlar üzerinden çalışıyor. Örnek dr. öğr. üy. olan uzman doktorlar diğer illerde mesai günlerinde full çalışırken, üstüne 4-5 nöbet tutuyor. Ama düzce üniversitesinde haftada bir gün asistana danışmanlık yapıyor, diğer günler yatıyor. Yoğun bakımda hasta yok ama hocası var odasında boş oturuyor. Dekanlık acaba bu sisteme neden göz yumuyor. İlknur hoca 7/24 çalışırken, kenan hoca 7/24 çalışırken diğerleri neden sürekli boşlar. Neden poliklinikte hasta bakmıyorlar. Hangi yasada hocanın poliklinik yapmadığı yazıyor. Çocuk acil, yoğun bakım ve yenidoğan kapatıldı. Tek gün çalıştığından randevu alınamıyor. Lütfen çözüm bulun, çalışmyan bazı hocaları çalıştırın
Bay E 2 ay önce
Düzce sağlıkta sınıfta kaldı. Üniversitenin çocuk acil servisinin kapatılması hiç iyi olmadı. Doktorlar devletin üstüne çıkmaya başladı.Çok kibirliler çok...
Oncurtv ye 2 ay önce
Ya daha önce bu kadar sıklıkla haber yapmazsınız ne oldu iyi tedavi alamadınız mi yoksa inadı mi yaouyinuz
Duzcesaglik 2 ay önce
Il ilce Ak parti yönetimi elini sağlık yönetiminden çekmediği sürece keşmekeş devam eder. Siyasî yönetim yalaka bir idareci istiyor ve onu yönetici yapıyor.haliyle kimse burada durmak ve çalışıp ileri gitmek istemiyor. Özellikle vekiller ve eski akp il yöneticileri. Liyakat yok vesselam. temizlikçinin sekreterin basit bir teknisyenin yalanıyla idare azarlaniyor.
Ahmet Hamdi Metekli 2 ay önce
çünkü Boludan sıra alabiliyoruz hocalar ücretsiz bakıyorlar ve ilgililer daha ne olsun arabası olan rahat gidyor olmayana Allah yardım etsin
Şükrü 2 ay önce
Sadullah Bey, sizinki de iş mi? Böyle sorunlarla değil piyar olacak işlerle gelin lütfen.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın