banner851

banner955

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Çeşitli yörelerde Hodan, Ispıt otu, Sağırdili, Zılbıt olarak bilinen ve lezzetiyle ün yapan yöreye has “Kaldirik Otu” köylü pazarındaki tezgahlarda yerini aldı. Kaldirik henüz yeni çıkmaya başladığından kilosu 5 ile 7,5 TL’den satılıyor.

Sağlık & Çevre 16.03.2021, 15:15 16.03.2021, 16:31
2770

Akçakoca’da baharın habercisi olarak bilinen kaldirik bitkisi, tezgahlarda yerini almaya başladı. Akçakoca pazarının en gözde doğal sebzesi “kaldirik” oldu.

Akçakoca kadınlar pazarında kaldirik satan Altunçay köyünden safiye Asil, kaldirik otunu ormandan ve fındık bahçelerinden topladıklarını söyledi. Fındık bahçelerinin ilaçlanması nedeniyle bu bahçelerde fazlaca kaldirik çıkmadığını söyleyen Asil, çoğunlukla ormandan topladıklarını söyledi.

Bu mevsimde geçimlerinin kaldirikten sağladıklarını kaydeden Asil, kaldiriğin kilosunun 5-7,5 lira arasında satıldığını söyledi.

İşte Kaldirik’in Faydaları

İdrar söktürür. Balgam söktürür. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Öksürüğe karşı etkilidir. Afrodizyak ve antidepresif etkisi vardır. İltihap ve enfeksiyonları temizler. Cesaret artırıcıdır. Sütü artırıcı özelliği bulunur. Sakinleştirici özelliği vardır. Kış aylarında soğuk algınlığına faydalıdır. Müthiş bir balgam söktürücüdür. Lapası yanık ve yaraları iyileştirir. Ateş düşürücü özelliği vardır. İdrar yollarını ve bağırsakları temizler. Sakinleştirici özelliği vardır.

Yorumlar (1)
Muhtar Kent 2 yıl önce
Eğer ot ilacı kullanılan bir fındık bahçesinden ise vay halinize. O iş öyle değil yani!