banner851

banner614

“GIDAYI İŞİN EHLİ DENETLEMİYOR!”

banner619

Düzce’den sorumlu CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, gıda denetimlerini gıda mühendislerinin değil belediye zabıtasının yapmasını eleştirdi. Meclise verdiği soru önergesinde, yeterli eğitimi almayanların gıda kontrollerinde görevlendirildiğine dikkat çeken Tanal, toplum sağlığı için gıda mühendisi istihdamının arttırılması gerektiğini vurguladı.

banner846
Sağlık & Çevre 07.02.2021, 12:42 07.02.2021, 12:53
191
“GIDAYI İŞİN EHLİ DENETLEMİYOR!”
banner844

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Düzce’de kamuda çalışmayı dört gözle bekleyen gıda mühendislerinin istihdam sorununu soru önergesi yoluyla meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Tanal, bakanlık bünyesinde ve diğer kamu kurumlarındaki gıda mühendisi ve gıda denetmeni açığının ne kadar olduğunu, ihtiyacın karşılanması amacıyla boş kadrolara gıda mühendisi alımı yapılıp yapılmayacağını sordu.
Tanal ayrıca bakanlık bünyesinde istihdam edilen gıda denetmenlerinden kaçının gıda mühendisliği bölümünden mezun olanlardan oluştuğunu sordu.


“GIDA MÜHENDİSLERİ MAĞDUR EDİLİYOR”

KPSS’den atanmak için yeterli puanı alan gıda mühendislerinin kadro açılmadığından istihdam edilemediğine ve tekrar sınava girmek zorunda kaldıklarına dikkat çeken Tanal, “Bilgilerin taze kalmasını sağlamak amacıyla kurslara giden, yüksek sınav giriş ücreti ödeyen, her seferinde büyük bir umutsuzluğa kapılan vatandaşlarımızın maddi manevi mağduriyetleri nasıl giderilecektir?” diye sordu.


“GIDA MÜHENDİSİ SAYISININ ARTTIRILMASI KAMU YARARINA”

CHP’li vekil Mahmut Tanal, yaptığı açıklamada ise yıllarca emek sarf edip büyük bir özveri gösteren gıda mühendisliği bölümü mezunu gençlerin son dönemlerde tek gayelerinin istihdam sorununun çözülmesi olduğunu söyledi.
2 yılda bir yapılan gıda mühendisi atamalarının daha sık bir şekilde yapılmasının, istihdamın arttırılmasının kamu yararı açısından bir ihtiyaç olduğunun altını çizen Tanal, “Gıda mühendisine gereken değeri ve önemi vermemek; sağlıklı gıdaya erişim hakkın ihlalidir. Yaşam hakkının ihlalidir.” değerlendirmesinde bulundu.
“BELEDİYELERİN KONTROLLERİNDE GIDA MÜHENDİSİ OLMALI”

Tanal, gıda mühendisi bulundurma zorunluluğu bulunan gıda işletmelerinde gıda mühendisi sayısının yetersiz olduğunu, yasanın gereğinin yerine getirilmediğini kaydetti.
Belediye zabıtası tarafından yapılan gıda kontrollerinde, gıda mühendisi bulundurulmasının yasal düzenlemeyle zorunluluk haline getirilmesi gerektiğini dile getiren Tanal, KYK yemekhanelerinde denetimin gıda mühendisi kadar bilgisi olmayan yurt memurlarınca yapıldığını hatırlatarak, “KYK’larda gıda mühendisi istihdamı arttırılmalıdır.” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, gıda mühendisinin 4 yıl okuyarak elde ettiği gıda denetmenliğinin, 40 günlük kontrolör kursuyla kazanılmasının doğru bir uygulama olmadığına dikkat çekti.

Yorumlar (3)
GIDA MÜHENDİSİ OLMALI 6 ay önce
DOĞRU SÖZE NE DENİR, KESİNLİKLE GIDA MÜHENDİSİ ŞART.
YAVUZ 6 ay önce
istanbul milletveki ne soruyorum istanbul da hangi pazarda belediye bu işlemi yapıyor?
Ali veli 6 ay önce
İlk defa işe yarar bişey söyledin. Ama bizimkiler bu önerin karşılığında zabıta yerine bekçilere denetleme yaptırırlar.