banner614

GROTESK FİGÜRÜ BULUNDU

banner619

Konuralp Prusias ad Hypium antik kentinde devam eden kazılarda Roma dönemine ait olduğu tahmin edilen Grotesk (gülünç, karikatürvari) toprak figür bulundu.

banner846
Sağlık & Çevre 17.12.2020, 11:10
2529
GROTESK FİGÜRÜ BULUNDU
banner844

M.Ö. 3'üncü yüzyıla uzanan tarihi ile büyük bir öneme sahip olan Konuralp Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarında her geçen gün heyecan verici haber geliyor.

Yılın 12 ayı titizlikle devam eden kazılarda bu kez de Roma dönemine ait Grotesk (gülünç, karikatürvari) pişmiş toprak figürü bulundu.

Eski Roma yapılarında bulunan,  insan, hayvan ve çiçek figürlerinin gülünç bir biçimde birleşmeleri biçimindeki abartılı süsleme tarzında bulunan Grotesk figürü Arkeologlar tarafından incelenmesinin ardından Konuralp Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Oldukça küçük bir yapıda olan figürün çıkarılması ise Konuralp'teki kazı çalışmalarının nasıl bir titizlik ve profesyonel bir kadro ile devam ettiğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Yorumlar (5)
Serkan BLT 6 ay önce
Boş haber yapıyon herzamanki gibi öncü bu heykellerin gerçeklerini yapta görelim ama sen kopyala yapıştır haber kulaktan dolma haber yapıyorsun tonyalıdan sonra hiç birşeye benzemiyor haberlerin ok
Kürşat Yılmaz 6 ay önce
Müze Müdürü cetvel bulamadığı için yanına 1 TL. koyarak boyutunu anlamamızı sağlamış...
Buna da şükür...
Serkan 6 ay önce
Çamurdan taştan heykel çıkıgorda altın veya değerli şeyler çıkmıyormu
yaşayan 6 ay önce
ÇALIŞMAYA DEVAM GERÇEKTEN TEBRİK EDİYORUM
Osman 6 ay önce
Dikkat edin defineciler çalmasın.
15°
hafif yağmur