banner851

banner955

HASTA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

İleri düzey mitral kapak yetmezliği bulunan 65 yaşındaki Fatma Horuz, Düzce Üniversitesi Hastanesi’nde ilk kez yapılan kalp kapağı ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Sağlık & Çevre 04.10.2021, 12:42 04.10.2021, 16:42
3010

Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ekibi, Düzce’de ilklere imza atıyor. Kardiyoloji Polikliniği’nde uzun süredir takip ve tedavilerine devam edilen 65 yaşındaki Fatma Horuz isimli hastaya yapılan son tetkiklerinde ilaç tedavisinin yetersiz kalması nedeniyle ameliyat kararı verildi. Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. İhsan Sami Uyar, Dr. Öğr. Üyesi Melih Bal ile Kalp ve Damar Cerrahisi (KVC) ekibi tarafından ameliyata alınan hastanın mitral kapağı başarılı bir operasyonla değiştirildi.

İlaç tedavisi yetersiz kalınca ameliyata alındı

Operasyon ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. İhsan Sami Uyar, Hastamız 65 yaşında kadın hasta… 3-4 seneden beridir hafif şikayetleri varmış. Sürekli kardiyoloji poliklinik kontrolleri, ilaç tedavileri almış.  Ancak şikayetlerinin gittikçe artması üzerine son değerlendirmede; kalbin sol ventrikül ile sol atrium arasında bulunan mitral kapakta ileri düzeyde yetmezlik olduğu, kalbin geometrik yapısının bozulmaya başladığı anlaşılmış. İlaç tedavisinin fayda etmemesi nedeniyle ameliyat kararı verilmiştir.” dedi.  

Bütün açık kalp ameliyatlarının konsey kararı ile yapıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Uyar, açık kalp cerrahilerinin en az iki kardiyolog ve bir kalp damar cerrahi uzmanının ortak kararı sonucu uygulandığının altını çizdi.  

“Hasta için en uygun teknik hangisi ise onu uyguluyoruz”

Mitral kapak ameliyatında çeşitli teknikler bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Uyar, “Hepsini çok miktarda uyguladık. Doğrusu kalp durdurulup, 4 büyütmeli gözlüklerle kapağın kendisini ameliyat esnasında değerlendiriyoruz. Hasta için en uygun teknik hangisi ise, o şekilde kapağa müdahale ediyoruz.” diye konuştu. 

Her ameliyatta olduğu gibi kalp cerrahisinde de olası riskler olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Uyar, “Normalde risk yüzde 1-2 civarındadır. Ancak tabii ki hastaya göre risk skoru değişir. Kalp ameliyatı gereken bir hasta, ameliyat olmazsa neler olacağını söylemesek, anlatmasak sanırım daha iyi olur.   Fakat şu kadarını söyleyebiliriz,  iyi olmaz.” ifadelerini kullandı.  

İlklere imza atıldı

Düzce Üniversitesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ekibinin mitral kapak ameliyatının yanı sıra hafta boyunca önemli operasyonlara imza attığını anımsatan Prof. Dr. Uyar, “Aynı seansda Benthal + bypass çevre illerde hiç yapılmamıştır. Düzce’de de ilk defa yapıldı. Tabii güzel bir tesadüf olarak geçtiğimiz hafta Kalp Haftası imiş. Aslında böyle bir planımız yoktu, doğrusu ben de sonradan öğrendim. Düzce’de bu düzeyde karmaşık kalp ameliyatlarının Kalp Haftası’nda yapılması da ayrıca enteresan oldu.” şeklinde konuştu.

Ameliyata alınan hastaların sağlık durumlarının iyi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Uyar, hastanede takip ve tedavileri tamamlanan hastaların en kısa zamanda taburcu edileceğini belirtti.

Yorumlar (5)
Babacan 1 yıl önce
Dursun Baba hocamız üniversite de fark yarattırmaya devam ediyor.Bu şehrin en baba hekimine sevgiler saygılar …
CALISAN..IYIKI OSMAN BEY 1 yıl önce
CEM BEY SENIN BU EGONU NE YAPCAZ YAA..HERKES SİKAYETCI SENDEN
vatandaş 1 yıl önce
kapaktaki sağdaki uşak daha damar yolu açmasını bilmiyor kolumu morartmıştı derime serum verdiği için :D
vatandaş 1 yıl önce
hala yaşıyorsunuz. demekki sorun yok
Raziye uyur 1 yıl önce
yeşil üniformalı genç acilde görmüştük çok iyi ilgilenmişti Allah razı olsun , inşAllah yorumlara bakıyorsundur teşekkür etmek istemiştik ama görememiştik
Yeni Sayımız