banner851

banner614

HAVALAR ISINDI, İLAÇLAMA HIZLANDI

banner619

Düzce Belediyesi, haşerelere karşı 12 ay boyunca sürdürdüğü larvasit ilaçlama işleminin yanı sıra yaz sıcaklarının artmasıyla birlikte uçkun ilaçlama çalışmalarını da aralıksız sürdürüyor. Çalışmalar, çevreye ve su canlılarına zarar vermeyen doğal ilaçlar kullanılarak yapılıyor.

banner846
Sağlık & Çevre 02.07.2021, 14:00 02.07.2021, 16:04
812
banner844

Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, 12 ay boyunca rögar ve fosseptiklerde gerçekleştirilen larvasit ilaçlama ile haşerelerin önü alınıyor. Ekipler, sıcakların artmasıyla birlikte yaz ayları boyunca sineklere karşı uçkun ilaçlama işlemi gerçekleştiriyor. Ölümcül Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına karşı da kene ve fındıkta verimi düşüren Amerikan beyaz kelebeği ile mücadele de yıl boyu devam ediyor.

ÇEVREYE VE SU CANLILARINA ZARAR VERİLMİYOR

Çalışmalara yönelik olarak müdürlükten yapılan açıklamada, “Yıl boyu programlı olarak uyguladığımız ilaçlama çalışmalarına artan zararlı popülasyonları (sivrisinek, karasinek, kene, pire, amerikan beyaz kelebeği vb.)  kontrol altında tutabilmek için çeşitlendirerek devam edilmektedir. Şehrimizde bulunan rögarlar, su biriken mazgallar, ahırlar, foseptikler ve suyun göllenip beklediği sulak alanlar ekiplerimiz tarafından düzenli olarak çevreye ve su canlılarına zarar vermeyen doğal ilaçlar (Bakteri) kullanarak ilaçlanmaktadır.” denildi.

VATANDAŞLARA ‘KURU TUTUN’ UYARISI

Vatandaşlar da duyarlı olmaları konusunda uyarılırken, “Halkımızın sağlığını ve yaşam konforunu arttırmaya yönelik yapılan bu çalışmalarda başarı oranının daha yüksek seviyelere ulaşması için kıymetli hemşerilerimizden tarla, bahçe ve balkonlarında bulundurdukları varil, kova, bidon, pet şişe, saksı altlığı gibi içerisinde su biriken ortamların kuru tutulmasını rica ederiz. Ekiplerimiz tarafından bulunması zor olan bu alanlarda sivrisinekler hızla çoğalır. Unutmamalıyız ki; çevremizde bıraktığımız su dolu bir bardak su içerisinde 200 tane sivrisinek üreyebilmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Yorumlar (1)
Madur 3 hafta önce
Geçen sene ki gibi uyduruk iş yapacaklara hiç uğraşmasınlar yoldaki sinek ve sivri sinekleri evlere kaçırmasınlar