banner851

banner614

HEPSİ BİR ÇATIDA TOPLANIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, su, elektrik ve gaz gibi aboneliklerin de e-devlet üzerinden taşınabileceğini söyledi. Yeni sistem üzerinden vergilerin de ödenebileceğini söyleyen Aka, "Çocuklarınızın okul kayıtlarının bile yapılabildiği bir sistem olacak." dedi.

banner619
Sağlık & Çevre 23.11.2017, 16:14 23.11.2017, 19:04
6203

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri Aka, e-devlet sisteminin aylık girişinin 117 milyona ulaştığını belirtirken, 35 milyon kullanıcının sisteme giriş yaptığını 16 milyon kişinin ise e-devlet sitesini aktif olarak kullandığını açıkladı.

Aka 10 yıllık periyot içinde e-devlet sistemine 200 milyon liralık yatırım yapıldığını belirtirken sistemin yeni uygulamalarla daha da geliştirileceğini ifade etti.

Bu uygulamalardan örnekler veren Aka, vatandaşların günlük yaşamına kolaylık sağlayacak bürokrasiyi azaltacak uygulamalar üzerinde çalıştıklarını ifade ederek şöyle konuştu: 
"Taşınma işi birden fazla kurumla işinizin olduğu o kurum bu kurum gezdiğiniz hayli zamanınızı alan bir iş. Şimdi devlet işlerini en azından e-devlet üzerinde halledebileceğiniz bir çalışma içindeyiz. Su, elektrik, gaz aboneliklerinin otomatik taşınması da e-devlet üzerinden olacak."

OKUL KAYDI DA E-DEVLET ÜZERİNDEN
Yeni sistem üzerinden vergilerin de ödenebileceğini söyleyen Aka, "Çocuklarınızın okul kayıtlarının bile yapılabildiği bir sistem olacak. Elbette bunun için yerel yönetimlerden kurumlara kadar herkesin aynı dilde ve dijital konuşması gerekiyor. Bilginin bir merkezde toplanması gerek. Bu da zaman alıyor. Belediyelerin hepsi digitalde bu işleri görmüyor. Farklı farklı sistemlerin birbirine uyumu var sonra. Zaman alacak ama hayata geçtiğinde taşınmalarda bir yerden tüm işlerinizi halledeceksiniz" dedi.

E-DEVLET ŞİFRESİ NASIL ALINIR?
Eğer E-devlet şifreniz yoksa yapmanız gereken ilk iş üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu kimliğiniz ile herhangi bir PTT şubesine gitmek. PTT'den 2 TL karşılığında E-devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan hemen sonra E-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. (Kaynak: Habertürk)

banner844
Yorumlar (4)
sss 4 yıl önce
kiracı geldi aboneliği almadan kullandı elektriği gitti. başkası geldi abonelik aldı e devletten hoooppp ötekinin kullanımları aboneyi alana gelecek ... ya sonra ????zor işler sistemin çok iyi kurulması gerekiyor.
DÜZCELİ 4 yıl önce
Dergaz şehir merkezinde 1 fatura ödeme veznesi açmalı. İnternet kullanamayanlarda var. insanlar abonelik işlemlerini ömürleri süresince 1 veya 2 sefer yaparlar. fakat faturalarını her ay ödemek zorundalar. Dergaz dan bu hizmeti bekliyoruz.
Yuri 4 yıl önce
Bence e-devlette iddaa da olsun :)
Mustafa 4 yıl önce
Çok iyi olur oradan ödeme imkanıda olursa