banner851

banner614

KISITLAMALAR KALDIRILDI

Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlıkçılara yönelik getirilen izin, emeklilik işlemleri gibi kısıtlamaların kaldırıldığı açıklandı.

banner619
Sağlık & Çevre 19.01.2021, 13:15
6214
KISITLAMALAR KALDIRILDI

2020 yılının mart ayından bu yana yeni tip koronavirüse (COVİD-19) karşı büyük bir özveriyle çalışmalarını sürdüren sağlık çalışanlarına yönelik getirilen izin, emeklilik işlemlerinde düzenlemeye gidildi. Getirilen kısıtlamalarla birlikte yeni vaka ve vefat sayılarındaki düşüş ile aşılamanın başlaması sonucu karar tekrar değerlendirilerek izin ve emeklilik konusundaki kısıtlamalar kaldırıldı.

Sağlık Bakanlığı'nca, 81 ilin sağlık müdürlüklerine, personelin yıllık izin, istifa, emeklilik durumundaki yeni düzenlemelere ilişkin yazı gönderildi.

Bakanlığın açıklamasında daha önce getirilen kısıtlamalar hatırlattırılarak, bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin yıllık izin, istifa, emeklilik, muvafakat vb. gibi alanlarda bazı düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

TALEPLER DEĞERLENDİRİLDİ

Gelinen süreçte, sahada büyük bir özveri ile görev yapan personelin talepleri de göz önüne alınarak yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Yapılan düzenlemenin ayrıntıları şu şekilde:

Yıllık izin talepleri, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde; Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, Bakanlığın ilgi ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince illerde il Sağlık Müdürlüğü, ilçelerde İl Sağlık Müdürü ile istişare etmek suretiyle ilçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlıgı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce değerlendirilerek personele izin verilecek.

ÜCRETSİZ İZİN TALEPLERİ KARŞILANACAK

Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin talepleri halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacak.

ŞUA İZNİ VERİLECEK

Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacak.

ATAMALARA ÖZEL DÜZENLEME

Sağlık tesislerinde görev yaparken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeme uygulaması devam edecek. Ancak, özel vakıf da dahil üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına atanacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele muvafakat verilecek.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ YAPILACAK

Emeklilik talebinde bulunan personelin talepleri karşılanacak ve emeklilik işlemleri yerine getirilecek.

ÖNCÜ HABER MERKEZİ

Yorumlar (1)
müdüre 9 ay önce
ne iyi haber..Herkes 10-16 çalışırken sağlıkçı full çalıştı.Birde ödül olarak ek ödeme pandemi hastanesinde çalışanlara verilmedi..Pandemi hast.nesinde çalışanlara sınıf ayrımcılığı yapan bir bakan Milli Eğitim Bakanını örnek alsın personeline nasıl sahip çıktı.Okula gitmeyen öğretmene ek ders kapalı cami imamına maaş artırımı..Oh birtek sağlıkcı almasın ama sürekli çalışsın...