banner851

banner955

KRİTİK GERÇEK: GENÇLER AŞI OLMUYOR

Hastane yoğun bakımlarında yatan hastaların tamamının ya aşısını tamamlamamış ya da hiç vurdurmamış vakalardan oluştuğunu belirten Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, "İnşallah çalışmalarımıza devam edip yüzde 75 oranını yakalayıp mavi renkli en düşük riskli iller kategorisine girmeyi hedefliyoruz." dedi. Düzce’de yaşlı ve orta yaş grubunda aşılamanın istenen düzeyde olmasına karşılık genç nüfusun aşıya mesafeli durduğuna işaret eden Yılmaz, koronavirüsün ilerleyen dönemde aşısızların hastalığı olacağını vurguladı.

Sağlık & Çevre 20.08.2021, 17:00 21.08.2021, 17:24
580
banner986

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısında geçen haftaya göre düşüş yaşayan Düzce, aşılanma oranında "mavi" kategoriye geçmeyi istiyor.

Kent genelinde 124 aile sağlığı merkezi, 9 hastane, 10 mobil ekip, 2 gezici mobil aracı ile aşılama çalışmalarına devam eden ekipler, yüzde 70,5 aşılama oranı ile geçtiğimiz hafta her 100 bin nüfusta 155,14 olan vaka sayısını bu hafta 145,32'ye düşürdü.

418 bin kişiye aşı çalışması yaptık

Düzce İl Sağlık Müdürü Yasin Yılmaz, yaptığı açıklamada, aşılama çalışmalarının hızlı şekilde devam ettiğini söyledi.

Vaka sayısında düşüş yaşandığını ifade eden Yılmaz, "Dün (19 Ağustos) itibarıyla ilde 418 bin doz aşılama yapıldı. Bu hafta Düzce'de 100 bin nüfusa oranla vaka sayımız 145,32. Daha önce de ifade etmiştik, elimizde olan en büyük silahı kullanmamız lazım. Bu da aşı vurdurarak olur. Yaklaşık 418 bin kişiye aşı çalışması yaptık. Düzce'de bunların yüzde 70,5'i birinci doz. Genç arkadaşlarımızı aşı yaptırmaları için tesislerimize bekliyoruz. Hastane yoğun bakımlarında yatan hastalarımızın tamamı, aşısını tamamlamamış veya vurdurmamış vakalardan oluşuyor. İlerleyen dönemde aşısızların hastalığı olacak bu virüs." diye konuştu.

“Yüzde 75 oranını yakalayıp en düşük riskli iller kategorisine girmeyi hedefliyoruz”

Halkın kalabalık olduğu yerlerde aşı merkezleri kurduklarını, aşılama oranını bu sayede arttırdıklarını belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"Hedefimiz maviye dönmek. Özellikle halkın kalabalık olduğu yerlerde kampanyalar düzenleyerek aşılama oranlarımızı arttırmaya çalışıyoruz. Bu tarz çalışmalarla aşılama oranımızı yükseltmeyi başarmıştık. İnşallah çalışmalarımıza devam edip yüzde 75 oranını yakalayıp mavi renkli en düşük riskli iller kategorisine girmeyi hedefliyoruz. 60 ve 50 yaş kategorilerinde aşılamada iyi durumdayız. Nüfus gençleştikçe aşılama oranlarımız düşük."

Yılmaz, 300 personelle sahada çalıştıklarını vurgulayarak, filyasyon ekiplerini vaka sayısına göre arttırıp azalttıklarını kaydetti. (AA)

Yorumlar (3)
Gözetmen 13 ay önce
Mdr bey hst.nede Ak partinn işe soktuklari cani isterse yapiyor nede dokunulmazliklari var birileri yetistirme yurdundan gelmis suclari 3ü cokdan gecmis birileri psikolojik tedavi goruyomus ısten atilmasi gerekirken parti araya girip devamke bro yapiyor birilerinn eşi dr.mus herkes bi keyifli.Diğerlerinin suçu durust olmakmi.8.5 mesaiye gelip duzgunce calişmakmi.
Uzm. 13 ay önce
Sayin Müdur bey .Hastanede bankamatik memurlari mesaiyi kantinde tamamlayan calisanlarin sabah 9da gelip 4 de kacan memur masa basi hemsireleri hakkinda çıt yok..8 5 gelenlerin sucu ne..ya 8 16 yapin hwrkese yada yaptirim uygulatin..
Nasıl 13 ay önce
“Gençlerimizi aşıya bekliyoruz” demişsiniz sayın müdürüm gittik ama onsekiz yaş altı aşılanmıyor dediler şimdi bu nasıl bir şey anlamadım
23
açık