banner851

banner955

KURT: BU BELİRTİLER VARSA HEMEN HASTANEYE BAŞVURULMALI

Yaz aylarında sıklıkla görülen ishal, bulantı ve kusma gibi şikâyetler, özellikle küçük çocuklar için önemli bir soruna dönüşebiliyor. ‘Yaz salgını’ olarak da adlandırılan bu sıkıntılı süreç, koronavirüs pandemisinin sürmesi yüzünden aileleri çok fazla endişelendiriyor. Düzce’de son günlerde çocuk hasta sayısındaki artışın nedenlerini Öncü Haber’e anlatan Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Kurt, aileleri hem uyardı hem de önemli tavsiyelerde bulundu.

Sağlık & Çevre 13.08.2021, 11:31 14.08.2021, 19:01
3873

Son zamanlarda çocuklarda görülen, ishal, bulantı ve kusma gibi şikâyetler yoğun bir şekilde arttı. Konu ile ilgili Öncü Haber mikrofonuna konuşan Düzce Atatürk Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatih Kurt, salgının mevsimsel olduğuna dikkat çekerek, bu tür durumla karşı karşıya gelen ailelere önemli tavsiyelerde bulundu.

“Son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız bu salgın mevsimsel özellikler taşıyor”

Çocuklarda ishal, bulantı ve kusma gibi şikâyetlerin son zamanlarda arttığını belirten Dr. Kurt, salgın ile ilgili bilgi vererek, “Özellikle yaz aylarında bizim beklediğimiz bir durum bu. Mide ve bağırsak sistemini etkileyen enfeksiyonları bu dönemlerde görüyoruz, artışta oluyor. Bu sene de benzer bir şekilde bu tür vakalar arttı, yaz aylarının gelmesiyle beraber. Bu mevsimsel özellikler taşıyan bir salgın. Özellikle rotavirüs, adenavirüs ve nörovirüs dediğimiz, bağırsak sistemini etkileyen bu virüsler, yaygın olarak toplumda dolaşıyor ve toplumumuz ve özellikle çocukları hasta ediyor.” diye konuştu.

“Çeşme suları, en önemli bulaş kaynağı”

Çocuklarda görülen bu tür şikâyetler ile ilgili, ailelere tavsiyelerde bulunan Kurt, “Bu virüslerle ilgili sular yaz aylarında en önemli bulaş kaynağı. Özellikle denetimsiz ve çeşme sularının tüketilmemesini öneriyoruz. Onun dışında zorunlu halleder eğer mecbur kalırsak, musluk suları eğer gerekirse kaynatılabilir. Açıktan satılan yiyeceklerin, içeceklerin tüketilmemesini, alınan ürünlerin son kullanma tarihlerine dikkat edilmesini öneriyoruz. Özellikle pastörize olmamış süt ve süt ürünlerinin tüketilmemesini istiyoruz. Aldığımız sebze ve meyvelerin bol su ile tüketilmesini öneriyoruz. Yaz ayları tatil dönemleridir, o yüzden girilen havuzlara dikkat edilmeli. Otellerde açık büfe servis edilen yerlerde uzun süre beklemiş, soslu, mayonezli ve kremalı ürünler tüketilmemeli. Onun dışında tabii ki hijyen kurallarına uyulması gerekiyor. Özellikle tuvalet sonrası, bağ bahçe sonrası ve evcil hayvanlarla temas sonrası, ellerimizi parmak aralarımız dahil yaklaşık 30 saniye ovalayarak yıkamamız gerekiyor. Ayrıca bu dönemde ortak havlu kullanımı ve ortak tuvaletlerin kullanılması da bir enfeksiyon kaynağı. Ortak kullanım tuvaletler, düzenli olarak temizlenmeli.” şeklinde konuştu.

“Yoğun kusma ve ishal varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalı”             

İshal, kusma ve bulantı gibi şikâyetleri olan çocuklarda beslenme şeklinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Kurt, şikâyetlerin devam etmesi durumunda doktora başvurulması gerektiğini ifade ederek, “Özellikle çocuklarda kusma çok önemli. Eğer çocuk; her yerdiğini kusuyorsa ve beslenemiyorsa, vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerekir. Ama onun dışında kusma, ishal bunlar görülebilir, bunlar normal. Burada en önemli şey beslenme. Çocukların azar azar ve sıklıkla beslenilmesini öneriyoruz. Onun dışında aşırı yağlı, baharatlı, fazlaca basit şeker içeren yiyeceklerden uzak durulmalı! Yağı fazla kısıtlamıyoruz ama fazlaca yağlı yiyeceklerden kaçınılmasını öneriyoruz. Özellikle bu dönemde içerdiği probiyotik nedeniyle yoğurtun tüketilmesi çok önemli. Evlerde bu önerilere uyduğumuz halde, çocuk tekrar tekrar kusuyorsa, çok yoğun ishali varsa ve yoğun halsizliği varsa ailelerin doktora başvurmasını öneriyoruz.” açıklamalarında bulundu.

HABER: Savaş ARI

Yorumlar (3)
ÖMER 1 yıl önce
BİZİMDE ÇOCUGUMUZ RAHATSILANMIŞTI SAĞOLSUN FATİH BEY İLGİLENDİ TEŞEKKÜR EDİYORUZ BAŞARILARININ DEVEMINI DİLİYORUM
korona 1 yıl önce
Doktor sende modaya uysana. Korona çocuklarada bulaşıyor diye aşı kampanyası yapmalıydın. uçanı kaçanı aşılamalıydınız. Küresel şirketler böyle emrediyor çünkü.
nazım 1 yıl önce
biraz erken olmadımı be çocuklar kırılıyor kime sorsam salgından şikayetçi develt hastanesi acilde en erken varsa 60 kişi özel hastane ilgilenmiyor bile sabah çocuk doktoruna gel diyor
Yeni Sayımız