banner851

banner614

SAĞLIK BAKANLIĞI REHBERİ GÜNCELLEDİ…

Sağlık Bakanlığı tarafından "Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Rehberi"nde yapılan değişiklikle; tam aşılı temaslının, HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak. Bu kişi için 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.

banner619
Sağlık & Çevre 17.09.2021, 17:00 17.09.2021, 16:46
2368
SAĞLIK BAKANLIĞI REHBERİ GÜNCELLEDİ…

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı "Covid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi"nde temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı.

İLK 5 GÜN KARANTİNAYA GİRMEYECEK

En önemli değişiklik tam aşılı temaslıların izolasyonunda yapıldı. Buna göre ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Covid-19 hastası ile temas eden vatandaşın Hes Kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak. Aşılı ve temaslı olan vatandaş 5'inci gün PCR testi verecek, sonucu negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.

5. GÜN PCR TESTİ YAPTIRACAK

Test sonucu pozitif çıkarsa 5'nci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5'inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak.

DELTALI HASTAYA 14 GÜN İZOLASYON

Ayrıca Delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak. Yine testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10'uncu gün negatif çıkarsa karantina süreci sona erecek. Aşısız olan ve delta varyantlı hasta ile temasta bulunan 14 gün izolasyonda kalırken, normal Covid-19 hastası ile temaslı olan ise 14 gün izolasyona girerek, test sonucu 10'uncu gün negatifse karantina sona erecek.

banner844
Yorumlar (3)
Qwerty 4 hafta önce
İyice kabak tadı verdi bu olay… bir an önce bitmesi dileğiyle… aşı aşı deniyor onuda vurunduk…
Vatandaş 4 hafta önce
Vakaları arttirmamak için elimizden geleni yapıyoruz diyorsunuz yani
Tufan 1 ay önce
Ya kardesim tamam hadi vatandas aoruunasidan falanda bu ne ya yok oyle olsun yok boyke olsun amac ne devkette ceki duzen versin kendine ortalik vaka partisi okullar acik hic bir sekilde uyusmuyor yaptiklari isler kime hizmet ediyorsunuz nedir bu...