banner851

banner955

SAĞLIK MÜDÜRÜ YILMAZ’DAN HAYAT KURTARAN TAVSİYELER

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz ‘11 Mart Dünya Böbrek Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Dr. Yılmaz, böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalık olduğunu belirterek farkındalık çağrısı yaptı.

Sağlık & Çevre 11.03.2021, 12:45 11.03.2021, 12:10
760
SAĞLIK MÜDÜRÜ YILMAZ’DAN HAYAT KURTARAN TAVSİYELER

Türkiye’de her 7 kişiden 1’i böbrek hastası. Gerçekleşen ölümlerin önemli bir kısmını da böbrek hastalıkları oluşturuyor. Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, ’11 Mart Dünya Böbrek Günü’ dolayısıyla bir mesaj yayımlayacak tehlikeye dikkat çekti ve erken teşhisin önemine değindi.

Dr. Yılmaz yayınladığı mesajda kronik böbrek hastalığının dünyada ve ülkemizde önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, “Böbrek hastalığı erken saptanırsa sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir bir hastalıktır. Ancak hastalığın farkındalığının düşük olması, erken dönemde tespit edilmesine imkan vermiyor. Bireylerin hastalığının farkında olmaması nedeni ile son dönem böbrek yetmezliği gelişmekte ve kişinin yaşam kalitesini bozmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Böbrek sağlığı konusunda ülke genelinde toplum bilincini arttırmak ve erken tanının önemini vurgulamak amacıyla bilgilendirme programlarının sürekli yürütüldüğünü aktardı.

Hastalığın zamanında fark edildiğinde önlenebilen veya en azından geciktirilebilen bir hastalık olduğunu belirten Dr. Yılmaz, kronik böbrek hastalığından korunmak için;

 -Düzenli olarak egzersiz yapılmasını,

- Sağlıklı beslenilmesini,

- Vücut ağırlığının korunması gerektiği,

- Tuzun azaltılmasını,

- Gün içinde yeterli sıvı alınmasını,

- Sigara içilmemesini,

- Ağrı kesici ilaçlardan kaçınılmasını,

- Kan basıncınızı ve kan şekerinizi düzenli olarak ölçülmesini,

- Risk grubunda iseniz böbreklerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeniz gerektiğini belirtti.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (6)
bır garıp 2 yıl önce
bevde sana tafsıye..sendıkanın ve feto bozuntularının usagı olma uzak dur yaklasırlarsa..benden soylemesı..dostlarını unutma pratısyen oldugunuda gun gelır acılde calısırsın
Bay-tar 2 yıl önce
vayy torpilliler ve torpilsizler...
Turist 2 yıl önce
Sayın Mudr akp den torpilli girenlere ve Dr eslerine sürekli bi ayrimcilik idare etmeler Idr.Mali.Hzm.Bir.Srm.nedir öyle bi kadromu var.Tmzlkci akpli diye tem.yapmam diyor.Valla bu dunyada yapn ayrimciligi hepinizi Allaha havale ettim.yapanlardan göz yumanlardan.hst.ne pislik icinde..temzlkciler hms.masa basinda.
sporcu 2 yıl önce
HASTANEDE İŞE GELMEYENLERİN CEZALARI AFFEDİLİYORSA EMSAL MAHKEMELER GELİR YAKINDA...
sporcu 2 yıl önce
HST.İŞE GELMEMEİN CEZASI SENDİKA YÖNETİMİ TARAFINDAN TŞKR ETMEK.KESİN CEZASI VARKEN AFFETMEK NEDİR.TORPİLLİ İŞE GİRERSEN AT OYNATIRSIN HST.NEDE.BİZDE GELMİYOZ..ÖZHAKİŞ MİDİR NEDİR...AFFEDİN CEZAYI..BİZDE GELMİYOZ..
Gökhan SERDAR 2 yıl önce
20 yıldır sağlık müdürlüğüne bağlı çalışıyorum. 3 üniversiteden 3 ayrı yöneticilik diplomam var master seviyesinde . bu böbrek avcısı beni santralde vasıfsız işçi gibi çalıştırıyor. devran dönünce çok kötü şeyler olacak.