banner851

banner614

TARTIŞMA YENİDEN ALEVLENDİ

Son günlerde yeniden alevlenen aşı tartışmaları medya üzerinden devam ederken, Düzce Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Önder Kılıçarslan, bebek ve çocuk sağlığında önemli bir faktör olduğunu vurguladığı rutin veya özel aşıların hepsinin yapılması yönünde açıklamada bulundu. Ancak aşıların yan etkisi olmadığı yönünde açıklama yapmanın ise mümkün olmadığını vurguladı.

banner619
Sağlık & Çevre 17.01.2018, 12:00 17.01.2018, 17:09
2163

“Yararlı mı, yoksa zararlı mı?”
Aşı hakkındaki “Yararlı mı, yoksa zararlı mı?” tartışmaları bir kez daha tartışmaya açıldı.

Son olarak grip aşısının tehlikeli olduğunu söyleyen İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın, "Aşıların içinde alüminyum var. Alüminyum alzheimer nedenidir. Aşı vurulmaya gerek yok. Bunun yerine D vitamini kullanımı çok önemlidir." sözleri aşıyı savunan uzmanlardan büyük tepki almıştı. Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Önder Kılıçarslan da yaralı olduğunu savunduğu aşının hakkında açıklamalarda bulundu.

Aşılamayı temiz su kullanımından sonra insan hayatına kazandırılmış en önemli ve en değerli toplum sağlığı aracı olarak nitelendiren Yrd. Doç. Dr. Kılıçarslan; aşılama ile bebek ve çocuklarda korunabilir hastalıkların ortaya çıkmasının engellendiğini, bu hastalıklardan kaynaklanan ölüm, sakatlık, iş ve okul gücü kayıplarının önlenerek tüm toplumun sağlığının korumasının amaçlandığını vurguladı.

 “Rutin ya da özel aşıların hepsi çocuklarımıza yapılmalı”
Her aşının etkisinin güçlü olabilmesi ve hastalıktan koruyabilmesi için uygun aşılama zamanları ve sürelerinin Sağlık Bakanlığı’nca belirlediğini kaydeden Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, rutin veya özel aşıların hepsinin yapılması yönünde açıklamada bulundu.

“Elbette ki bazı yan etkileri vardır”
Kılıçarslan, aşıların yan etkisi olmadığı yönünde açıklama yapmanın ise mümkün olmadığını ifade ederek, “Elbette ki her kimyasal gibi aşıların da bazı yan etkileri vardır. Sıklıkla görülenler; aşı yerinde şişlik, kızarıklık ve ağrıdır. Diğer ciddi yan etkiler ise; hastalığın kendisi ile karşılaştırıldıklarında göz ardı edilebilecek kadar nadir ve hafif görülürler.” şeklinde konuştu.

“Aşıda 'civa-otizm' iddiası bilimsellikten uzak”
Civalı aşıların otizm yaptığı yönündeki yanlış algılara değinen ve bu iddianın 1998 yılında yayınlanan bir makale yüzünden ortaya çıktığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Kılıçarslan, makalenin bilimsellikten uzak olduğunun altını çizdi.

“Mültecilerin, aşı takibinin kayıt altına alınması önemli”
Son yıllarda ülkemize giriş yapan çok sayıda mültecinin, aşı takibinin kayıt altına alınmasının önemli olduğunun ve bu konuda yaşanacak bir sıkıntının bulaşıcı hastalıklar başta olmak üzere ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya bırakacağını belirten Düzce Üniversitesi öğretim üyesi, Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda çalışmaları olduğunu anımsattı.

 “Kulaktan dolma bilgilere hemen inanmayın”
Aşı karşıtlarının ortaya çıktığı ve itibar gördüğü her dönemden sonra ciddi salgınlarla karşı karşıya kalındığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Önder Kılıçarslan, açıklamasını; “Ailelerimiz internetten, sosyal medyadan, televizyondan elde edilen, bilimsellikten uzak kulaktan dolma bilgilere hemen inanmasınlar. Çocuklarımızın sağlığı için, toplumsal sağlımız için bilimsel verilere, aşı konusunda uzmanlaşmış hekimlerimize ve aşılara güvensinler.” ifadeleriyle sonlandırdı.

Haber: C.ÜSTÜNER

Yorumlar (8)
Enes 4 yıl önce
Aşı her çocuğa hiçbir değer ölçümü yapilmadan, aynı oranda vuruluyor. Sadece bu bile kurulan tezgahın kime çalıştığını gösteriyor
Hasta çocuklar 4 yıl önce
Arkadaşlar aşılar yapılmazsa yapılan her aşının koruduğu hastalığa karşı çocuklar duyarlı olur, özellikle suriyeden gelen enfeksiyon karşısında felçlerle ölümle sonuçlanır.
Lütfen aldırışa gelmeyin, çarpıtılmasın
Başına gelen bilir. 4 yıl önce
Sizin hayatınızı kurtarmış olabilir.Bizmkini kaydırdı.Kapitalist ilaç simsarları.3 kuruşluk prime çocuğumuzun hayatını karartanları Allaha havale ettik zaten.savunanlarda dahil.
Aziz Caklı 4 yıl önce
Otizmden anlayan 2_3 adam bulunda.Bizde kurtulalım bu dertten.savunanları bırakta zarar görenleri konuşsun o proflar.ahmet aydın ve hasan önaldan başka otizmle uğraşan göstrr sen.çeken bilir uzaktan mabal okumak kolay.
Cem 4 yıl önce
Ahmet aydın 1 profesör ben aşıyı savunan 1000 profesör getirebilirim. Aşı hayat kurtarıcıdır.
alerji testi çokmu zor 4 yıl önce
eğitimciler haricinde otizmle mücadele eden kaç doktor var.size gelen otizmli kaç çocuğun hikayesini dinlediniz.kaçınız rehabilitasyon öğretmenleriyle ortak proje yaptınız.hep laf.ben doktorum sen anlamazssın havaları.bende otizmle mücadele eden baba ve eğitimciyim.
aziz çaklı 4 yıl önce
aşıların yan etkilerini kimse açıkça söylemiyor.çocuklar otizmli olduktan sonrada muhatap yok.ver risperdal -zanax uyuştur.doktorların tek çözümü bu.otizmin nedenini bilen yok.önlemek için çaba yok.sırf prim almak için için ver aşıyı.
kandırılan otizmliler 4 yıl önce
aşılarla otizm olan çocukların otizmle tanışması ile aynı periyoda denk gelmesi tesadüfmü.prf.ahmet aydın ve yurdışındaki proflar yalanmı söylüyor.otizimle ilgili kaç çalışması var bu şahsın.aşıların yan etkisi varsa bunlar nelerdir.aşılar yapılmadan önce alerji testi yapılıyormu.asıl yapılan araştırmaları yalanlamak yerine .sizin bilimsel çalışmanız varsa onu ortaya koyun.1.5yaşında çocuk konuşup normal hayatını sürerken bi anda şarteli inmiş gibi resetleniyor.hayatla bağını kopartıyor.?????