banner851

banner614

UZMANINDAN HAYATİ UYARILAR

banner619

Şu ana kadar Koronavirüse karşı etkili bir ilaç bulunamadı. Uzmanlara göre yakın bir sürede de muhtemelen bulunmayacak. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'na göre bu nedenle korunma meselesi bir numaralı silahımız.

banner846
Sağlık & Çevre 02.03.2020, 16:58 04.03.2020, 13:14
1606
UZMANINDAN HAYATİ UYARILAR
banner844

Kişisel temizlik, beslenme, uyku ve diğer bildik yöntemler, bu salgından korunmada son derece etkili. Müftüoğlu'na göre yalnızca corona değil diğer mikroplardan da korunmanın en etkin gücü bağışıklık sistemini güçlendirmek.

Peki bunun için nasıl beslenmeli?

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu'na göre yalnızca corona değil diğer mikroplardan da korunmanın en etkin gücü bağışıklık sistemini güçlendirmek. Sistemin en çok ihtiyaç duyduğu şeylerin başında protein zengini besinler var.

Hayvansal ürünlerden sakatat, süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta (tabii ki iyice pişirerek), bitkisel besinlerden bakliyat ve kuruyemişler en etkili protein kaynaklarımız Propolisin antiseptik ve antioksidan gücü de akılda tutulmalı...

BİR TAKVİYE LAZIM MI?
Hemen herkes “Bağışıklığım güçlü olsun" diyerek destek hapları peşinde. Kimi probiyotik, propolis, kimi C ve D vitamini, kimi de bitkisel çözümlerde çare arıyor. Kısacası bağışıklık destekleri neredeyse yok satıyor. Bu listeye daha önceki yayınlarda etkili olabilecekleri anlaşılan şu antioksidanlar da eklenebilir:

- Selenyum

- Çinko

- Alfa Lipoik Asid

- N Asetil Sistein

NOT: Bu antioksidanların özellikle solunum yolu mukozasının korunmasında ve akciğerlerde krize, solunum yetmezliğine sebep olan iltihabi yanıtların azaltılmasında etkili olabileceklerini düşündüren bilimsel veriler var.

EV ÇÖZÜMÜ... KOLONYA İŞE YARAR MI?
Yarar! Sadece kolonya değil yüzde 60 ve üzerinde alkol içeren her türlü çözelti virüsü yok edebiliyor. Alkol iceren islak mendiller ve antiseptikler de zaten bu nedenle öneriliyor. Şüpheli her temastan sonra siku bir el yıkama ve mümkünse kolonya ya da başka bir dezenfektandan faydalanmak etkili bir önlem.

Yorumlar (2)
Tedbir iyidir... 1 yıl önce
Sabah, öğlen, akşam her öğün dört diş sarımsak yiyince korona yaklaşırmı bilmem ama yanınıza kimse üç metreden fazla yanaşamıyor.. Tam bize göre önlem..
GEREK YOK 1 yıl önce
SAÇMALAMAYIN.