banner851

banner955

'VİRÜS' KONTROL ALTINDA!

Düzce İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, Yığılca'da görülen hanta virüsünün zamanında müdahale ile tamamıyla kontol altına alındığını açıkladı. Ayrıca Düzce'de 7 yıldır tifo hastalığına rastlanmadığı bildirildi.

Sağlık & Çevre 18.06.2017, 13:14 18.06.2017, 14:24
2097
'VİRÜS' KONTROL ALTINDA!

Düzce’de hava, çevre ve su kirliliğinin yol açtığı olumsuzlukları gündeme taşıdığımız "Yeşil değil hasta Düzce" başlıklı haberimizin ardından Düzce İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden bilgilendirme yapıldı. 

"Hanta virüsü nedeniyle zarar gören vatandaşımız bulunmuyor"
Merkez ve Akçakoca dışında atık su arıtma tesisi olmayan Düzce'de yıllardır yapılmayan tesisler yüzünden su kaynaklarının göz göre göre kirletildiği anlatılan haberde, görülmeyen bazı hastalıkların da ortaya çıktığı aktarılmıştı. Yığılca'da geçtiğimiz nisan ayında 6 kişinin hastanelik olması ile ortaya çıkan hanta virüsünün haberde konu edilmesi nedeniyle virüsle mücadele için yapılan çalışmaları paylaşan Halk Sağlığı Müdürlüğü, yazılı açıklamasında şunları kaydetti: "Yığılca'da görülen hanta virüsü bakanlığımız ve Halk Sağlığı Müdürlüğü'müz tarafından yerinde, zamanında ve yakından takip edilmiştir. İlimizde hanta virüsü nedeniyle zarar gören vatandaşımız bulunmamakta olup Yığılca ilçesinde görülen hanta virüs tamamıyla kontrol altına alınmıştır." 

Tifo, 7 yıldır görülmüyor
Düzce'nin boğuştuğu çevresel sorunların, kirli sularla bulaşan bir hastalık türü olan tifoya da kapı araladığı yönündeki kanı dolayısıyla da bir bilgilendirme yapan Düzce İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, "Tifo hastalığı Sağlık Bakanlığı'mız tarafından bildirimi zorunlu hastalıklar sınıfına girmekte olup ilimizde tifo hastalığı ile ilgili son 7 yılda sağlık müdürlüğümüzün bulaşıcı hastalıklar birimine bildirim olmamıştır." denildi.


Haber: C. Üstüner

Yorumlar (0)