banner851

banner614

YEDİGÖLLER'DE BİLİM DÜNYASINI HEYECANLANDIRAN BİTKİ

Düzce Üniversitesi akademisyenleri, Bolu Yedigöller Milli Parkı’nda yeni bir endemik bitki türü keşfetti. Dünyada ilk kez tanımlanan bitkiye Aubrieta necmi-aksoyi Tunçkol, N. Özkan & Al-Shehbaz olarak isimlendirildi.

Sağlık & Çevre 11.01.2022, 18:30
3353
YEDİGÖLLER'DE BİLİM DÜNYASINI HEYECANLANDIRAN BİTKİ

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Neval Güneş Özkan ve Bartın Üniversitesi Ulus Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Bilge Tunçkol, Bolu-Yedigöller Milli Parkı’nda yaptıkları çalışmalarda, bilim dünyası için yeni bir bitki türü tanımladı.

Akademisyenler Neval Güneş Özkan ve Bilge Tunçkol’un, Yedigöller Milli Parkı Gurbetkayası mevkiinde keşfettikleri ve bilim dünyası için yeni bir tür olan bu bitki örneği, bu alanda uzman olan ABD’den Prof. Dr. Ihsan A. Al-Shehbaz ile birlikte isimlendirilerek, dünya bilim literatürüne katıldı. Keşfedilen yeni bitki türüne Aubrieta necmi-aksoyi Tunçkol, N. Özkan & Al-Shehbaz adı verildi.

2017 yılında Yedigöller Milli Parkı, Gurbetkayası mevkiinde sürdürülen floristik çalışmalar sırasında ilk defa Prof. Dr. Necmi Aksoy tarafından toplanan otsu bitki taksonunun detaylı incelemeleri sonucunda bilim dünyası için yeni bir bitki türü olduğu fark edildi. Tüm dünyadaki Obrizya (Aubrieta sp.) taksonları üzerine yaptığı çalışmalarla, bu cinsin önde gelen uzmanı olan Prof. Dr. Ihsan A. Al-Shehbaz ile birlikte detaylı çalışmalar sürdürülerek bilim dünyası için yeni bir bitki türü olduğuna karar verildi.

Yeni bir Obrizya türü olan bu bitkiye, Neval Güneş Özkan ile Bilge Tunçkol’un doktora tez danışmanı olan Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmi Aksoy’a ithafen “Aubrieta necmi-aksoyi” adı verildi ve bitki dünyasının önde gelen bilim dergilerinden “Phytotaxa” adlı dergide, yeni bir bitki türü olarak yayınlandı. Bu çalışmayla birlikte Aubrieta cinsine bağlı takson sayısı 22’ye yükseldi.

Dr. Öğr. Üyesi Neval Güneş Özkan ve Dr. Öğr. Üyesi Bilge Tunçkol yaptıkları açıklamada, dünya için yeni bir endemik bitki türü olarak “Aubrieta necmi-aksoyi” adıyla bilim dünyasına kazandırılan bu bitki türünün bulunması ve tanımlanması doğrultusundaki çalışmalarını destekleyen; Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar’a, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun’a, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu’na ve Ulus Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Kadri Akçalı’ya teşekkürlerini iletti.

Yorumlar (3)
düzceli 2 hafta önce
Bizim yaylalarda fındıklıklarda yıllardır sürüsüyle var gelip toplayıp alsınlar.Yeni bir cicek degil bu
birol 2 hafta önce
isime bak.bulanın ismi olması şartmı:)
Kemal 2 hafta önce
Sallamasınlar ya yıllardır yürüyüş yaparım hep toplarım . Ben keşfettim o zaman.
0
kapalı