banner851

banner614

YILMAZ’DAN DÜZCELİLER’E ‘DUYARLILIK’ ÇAĞRISI

Düzce İl Sağlık Müdürü Dr. Yasin Yılmaz, her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasında farkındalık etkinlikleri gerçekleştirilen Organ ve Doku Bağışı Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Türkiye’de 25 binden fazla hastanın organ bekleme listesinde bağışlanacak organlarla hayata tutunmayı beklediğini belirten Yılmaz, “Bu bağlamda ilimizde yaşayan herkesi organ bağışı hususunda duyarlı olmaya davet ediyorum.” ifadesini kullandı.

banner619
Sağlık & Çevre 05.11.2020, 11:04
3375
YILMAZ’DAN DÜZCELİLER’E ‘DUYARLILIK’ ÇAĞRISI

İl Müdürü Yılmaz, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Organ bağışı sayesinde pek çok kişinin hayat kalitesi yükselirken, bir o kadarının da hayata tutunması sağlanır. Kronik organ yetmezliği gibi hayati durumlarda organ bağışı son derece önem kazanır. Gönüllülük esasına dayalı olmak üzere, 18 yaşın üzerindeki herkes organ bağışçısı olarak bir başka kişinin hayatını kurtarabilir. Kişi, hayattayken organ ve dokularını bağışlayabileceği gibi tıbben ölümü gerçekleştikten sonra da ailesi, organlarının bağışlanmasını sağlayabilir.

Ülkemizde hâlâ oldukça düşük seviyede olan organ bağışı son derece önemli ve hayati niteliktedir. Özellikle kişinin hayattayken tıbben ölümünden sonra organlarını bağışlaması, kalp ve kornea gibi doku ve organların nakli için son derece önem taşır. Çünkü bu tip doku ve organlar, canlı kişilerden alınamaz.  Organ nakli canlıdan canlıya ya da kadavradan yapılabilir.

Toplum bazında yeterince organ bağışı olması durumunda canlıdan canlıya doku ve organ nakli oranı oldukça alt seviyelere iner. Donörün hayattayken bağışçı olması durumunda ilgili doku ve organlar, organ nakli bekleyen hastalar için büyük bir umut olur. Özellikle kalp ve pankreas gibi hayati organların nakli canlıdan canlıya nakli mümkün değildir. Bu organlara ihtiyacı olan kişilerin hayata tutunmasının tek yolu bağışçılardır. Kişinin beyin ölümünün gerçekleşmemesi durumunda organlarının alınması ise mümkün değildir.

Toplum üzerinde organ bağışı hakkındaki en büyük korkulardan biri, kişinin organ bağışçısı olduğunun öğrenilerek kötü niyetli kişiler tarafından bu bilginin kullanılmasıdır. Bu tür gerçek olmayan söylentiler yüzünden pek çok kişi organ bağışından vazgeçmektedir. Kişinin organ bağışçısı olup olmadığını yalnızca Sağlık Bakanlığı yetkilileri bilir. Dolayısıyla herhangi bir kişinin, organ bağışçısı olup olmadığının üçüncü şahıslar tarafından öğrenilmesi mümkün değildir. 

Dünya genelinde 2 milyona yakın ülkemizde ise 25 binden fazla hasta organ bekleme listesinde bağışlanacak organlarla hayata tutunmayı beklemektedir. Maalesef her yıl bu hastaların yüzde 10 kadarı uygun bir organa erişemeden hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde donör sayısının yetersiz olması nedeniyle birçok vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmektedir. Bu bağlamda ilimizde yaşayan herkesi organ bağışı hususunda duyarlı olmaya davet ediyorum.”

banner844
Yorumlar (3)
Vatandaş 11 ay önce
Sayın müdürüm, o sekreterin söyle, her telefonla arayana, müdürüm toplantıda demesin, başka mazeret bulsun, sıktınınız artık, vatandaşı enayi yerine koymayın,, vatandaşın karşısısına çıkın ve derdini dinleyin, unutmayın en büyük Allah
Muncurlu 11 ay önce
Muncurlu boş değil , fizik tedavi hizmeti veriyor fizik tedavi hastalarına evinde mi bakacaksın ?
MUNCURLUYU FAALİYETE GEÇİ 11 ay önce
SAYIN MÜDÜR, PANDEMİ HASTALARINI MUNCURLU DA BAKSANIZ, HEM NORMAL POLİKLİNİK VE HASTALARI GÜVENDE OLUR, HEM BU YOĞUNLUK ORTADAN KALKAR, KOSKOCA MUNCURLU HASTANESİ BOŞ YERE DURUYOR,