banner851

banner614

BU HABERİ MUTLAKA OKUYUN

Dün akşam yayınlanan iyi akşamlar Düzce programına konuk olan Uzman Doktor Selim Erkan Akdemir astım hastalığı hakkında önemli bilgiler verdi.

banner619
Sağlık & Çevre 08.05.2014, 11:01
657
BU HABERİ MUTLAKA OKUYUN

 

Programda Gültekin Tekinalp'in sorularını cevaplayan Akdemir astım hastalığı ve tedavi yollarını anlattı.Öncelikle Astım Hastalığı nedir sorusunu cevaplayan Akdemir, ''solunum yollarında gerçekleşen iltihaplanmalar ve daralmalar nedeniyle ortaya çıkan hastalığa astım adı verilir. Bu daralmalar ve olumsuz gelişmeler mukozanın şişmesine ve burada bulunan sıvının düzenin şekilde artmasına neden olur. Hırıltı,öksürük,nefes darlığı, göğüste sıkışma hissi astım’ın en büyük belirtilerinden birkaçıdır.Bu belirtiler genellikle nöbetler halinde gerçekleşir ve belirli bir zamanı yoktur. Soğukalgınlığı’nın ilerlemesi ve belli başlı alerjik rahatsızlıklar Astım hastalığını tetikleyebilir.“ dedi.


Astım hastalığının en büyük belirtisini ise şöyle açıkladı:Akdemir, “ hasta olacak kişi hırıltılı nefes almaya başlar ve sürekli olarak göğüs kafesinde bir sıkışma ve nefes alma konusunda sıkıntı çektiğinden bahseder,normal insanlara göre daha çabuk yorulur ve hareket etme mesafesi kısalır. Çok nadir de görülse öksürük de astım hastalığının belirtileri arasındadır'' şeklinde konuştu.


Akdemir Astım hastalığı ile ilgili alınabilcek basit önlemleri de anlattı.Önlemler konusunda ise “Allerjik rahatsızlıkları olan hastaların bulunduğu oda muhakkak havalandırılmalı ve sürekli olarak temiz tutulmalıdır.Yatak odasında bulunan kılıf,çarşaf gibi ürünler düzenli olarak değiştirilmeli ve sık sık yıkanmalıdır.Sigara dumanı ve içilen oda hastalar için çok tehlikelidir bunun yanı sıra astım belirtisi olan insanlar içinde astımı tetikleyen en büyük etkenlerden bir tanesidir.Sağlıklı bir insanın odasında içilen sigara bile bu hastalığa sebep olabilir,özellikle hamile bayanlar doğuma kadar sigaradan uzak durmalıdır.“şeklinde açıkladı.Astımın tedavisi hakkında da bilgiler veren göğüs hastalıkları uzmanı Doktor Selim Erkan Akdemir, sözlerine şu şekilde devam etti:“Astım hastalığının ilk aşamasında kullanılan ilaç tedavisidir.Teşhis konulduktan sonra uygulanır ve hastada görülen belirtiler bu tedavi yolu ile yok edilir ve hasta eski sağlıklı haline kavuşur.Önleyiciler:Hastalığın ilerlemesi ve tedavinin gecikmesi sonucunda kaydedilen aşamadır.İlaç tedavisi düzenli bir şekilde gerçekleştirilir ve ilk aşamaya göre tedavi daha uzun sürer. Acil ilaçlar:Hastalığın çok fazla ilerlediği aşamadır,bu aşamada hastanın geçirdiği nöbetler sıklaşır ve bu noktada ilaç tedavisi nöbetleri sona erdirmek ve anında müdahale etmek için kullanılır,tedavinin amacı hastayı o an rahatlatmak ve eski haline geri döndürmektir.“

 

 

 

Haber;G.Tekinalp

banner844
Yorumlar (0)