banner851

banner614

EMEKLİLİĞİN ŞARTLARI DEĞİŞTİ

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun malulen emekliliğin kapsamın genişlettiği hastalıkların detayları belli oldu. 971 lira maaş ile malulen emekli olunacak hastalıklar kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21

banner619
Sağlık & Çevre 21.08.2013, 18:16
214
EMEKLİLİĞİN ŞARTLARI DEĞİŞTİ

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun malulen emekliliğin kapsamın genişlettiği hastalıkların detayları belli oldu. 971 lira maaş ile malulen emekli olunacak hastalıklar kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlığı kapsamına ekledi. Malulen emeklilikte yapılna yeni düzenlemeler 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek.

Yapılan düzenlemeyle, Tüm organ nakilli hastalara, kanser hastaları, MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar, Birden fazla hastalığın bir arada olduğu ve tedaviye rağmen sigortalının çalışma olanağının bulunmadığı durumlarda malulen emeklilik kapsamına girdi. Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri ise genişletildi.

SGK'nın malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624'ten 119 bine çıkacak. 

 

Haber: G. KARDUZ

Yorumlar (0)