banner851

banner614

KURUMLARA İKAZ!

banner619

Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, kurban kesim yerleri hakkında uyarılarda bulundu. Başta belediyeler olmak üzere İlgili kurumların gerekli tedbirleri alması istendi.

banner846
Sağlık & Çevre 14.09.2015, 16:40
5017
KURUMLARA İKAZ!
banner844
Düzce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 2015 Yılı Kurban Bayramı yaklaşmakta olduğu hatırlatılarak; Kurban Bayramı süresince kurban satış ve kesim yerlerinde çevre kirliliğine sebep olabilecek faaliyetlerin toplum ve çevre sağlığını olumsuz yönde etkilememesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiği bildirildi.

Açıklamada kurbanlık hayvanlar, belediyelerden çalışma izni almış kesimhane ile Komisyonların belirlediği kesim yerlerinde kasaplık belgesi veya Kesim Elemanı Yetiştirme ve Geliştirme Kurslarından alınmış “Kurs Bitirme Belgesi” olanlar tarafından; köylerde ve belirlenmiş kesim yeri bulunmayan yerlerde ise cadde, sokak ve parka bakmamak kaydıyla kendi bahçelerinde usulüne uygun olarak ve çevreye zarar vermeyecek şekilde ehil kişilerce kesilmesi gerektiği vurgulandı.

Müdürlük, belediyelerin de Kurban kesim yerlerinden kaynaklanacak atık suların doğrudan alıcı ortama verilmesini engelleyici tedbirler alınması ve kesimden çıkan işkembe ve hayvan dışkıları gibi atıkların uygun şekilde toplanmasını sağlaması hususunda uyardı. Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: “Kurbandan çıkan kullanılmayacak olan işkembe ve diğer benzeri atıklar sızdırmaz, dayanıklı yüksek yoğunluklu polietilen siyah torbalara 2/3 oranında konulmalı, gerektiğinde ikinci torba kullanılmalı, ağzı iyice kapatılıp bağlanmalı ve bayram süresince düzenli olarak hizmet verecek olan belediye temizlik ekiplerine teslim edilmelidir. Kurban kesim yerlerindeki atıkların, kan ve diğer organların herhangi bir çevre kirliliğine sebep olmalarının engellenmesi için gerekli önlemlerin alınması sağlanmalıdır.”
Yorumlar (0)
16°
kapalı