banner851

banner614

MÜCADELE BAŞLIYOR

Düzce’de fındık kurduna karşı ilaçlı mücadele dönemi başladı. Fındık bahçelerine büyük zarar veren fındık kurduna karşı üreticileri uyaran İl Tarım, sahil ve orta kuşakta 13-20 Mayıs, yüksek kesimlerde ise 16-23 Mayıs tarihleri arasında ilaçlama yapılması gerektiğini bildirdi.

banner619
Sağlık & Çevre 12.05.2014, 10:49
237
MÜCADELE BAŞLIYOR

Fındık bahçelerinin ana zararlısı olan fındık kurdu; fındıkta beslenme ve yumurta bırakma yoluyla meyvelerde zarar meydana getiriyor. Ergin çıkışının tamamlanmak üzere olması nedeniyle Düzce'de sahil ve orta kuşakta 13-20 Mayıs, yüksek kesimlerde ise 16-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında ilaçlamanın yapılması ve 10 gün içerisinde bitirilmesi gerektiği kaydedildi.


3 hafta meyve yenmemeli


Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Harun Kabaoğlu, yazılı açıklamasında, “İlaçlama başlamadan önce, arıcıların arılarını ilaçlama sahasının dışına çıkarabilmelerine imkan sağlamak amacıyla bir hafta önceden uyarılmaları, ilaçlama bitiminden 21 gün sonrasına kadar ilaçlı bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir.” ifadesini kullandı.

İl Müdürü Kabaoğlu ayrıca, kullanılacak bitki koruma ürünleri, İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile diğer kurum ve kuruluşlarda görevli reçete yazmaya yetkili Ziraat Mühendislerince yazılacak reçete karşılığında bitki koruma ürünleri satış bayisinden alınarak, bitki koruma ürünleri uygulama yetki belgesi sahibi kişiler tarafından atılması gerektiğini söyledi. Açıklamada ayrıca fındık kurdunun, fındık üretilen bölgelerde yaygın olmakla birlikte, fındık üretimi yapılan alanların yarısında mücadeleyi gerektirecek yoğunluk bulunmamasına karşın üreticilerin gereksiz ilaçlama yaptığı vurgulandı.


Mücadele yöntemleri

 

Öte yandan fındık kurduna karşı mücadele yöntemlerinden birisi olan kültürel mücadele, bahçe toprağının çapalanarak böcek yoğunluğunun azalması yönünden önemli bir etken olarak kabul edilir. Ancak bu işlemi yaparken fındık bitkisinin köklerine zarar vermeyecek şekilde yapılması gerekiyor.

 

Fındık kurdu mücadelesinde kimyasal mücadele meyvelerin zararlıdan korunması amacına dayanıyor. Bunun için ergin böceklerin ekonomik zarar yapmaya başladıkları dönemde bahçeleri ilaçlı tutmak gerekiyor. Kimyasal mücadele yapılacak bahçelerde mutlak bir ön sayım yapılmalı. Bu amaçla 1-10 da büyüklüğündeki bahçelerde 10 ocak, 11-30 da büyüklüğündeki bahçelerde 20 ocak, 30 da’dan büyük bahçelerden 30 ocak 3 x 3,5 m büyüklüğündeki beyaz bir bez örtüye sabahın erken saatlerinde silkeleme yapılarak ergin sayımı yapılır. Sayım sonunda 10 ocakta 2’den fazla ergin böcek düşerse kimyasal mücadele gerekli. İlaçlama bahçedeki hakim çeşitlerin yarıdan fazlasının mercimek iriliğine yaklaşınca ( 3 – 4 mm) yapılmalı. İlaçlamada dekara (ortalama 40-50 ocağa) verilen doz, atomizörle 14-17 lt. su, pülverizatörle ise 30-40 lt. Su ile karıştırılarak atılmalı.

 

 

Haber;C.Üstüner

Yorumlar (0)