Milli Eğitim Bakanlığı tarafından köy okullarının aktif eğitim birimleri olarak kullanılması amacıyla "Köy Yaşam Merkezleri" konsepti altında başlatılan çalışmalar Düzce’de tüm hızıyla devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı olmak üzere dört bakanlığın işbirliğinde köylerdeki okul binalarının yeniden eğitim birimi olarak kullanılmasını amaçlayan Köy Yaşam Merkezleri Projesi kapsamında, köy okullarında ana sınıfı açılması için 10 olan öğrenci sayısı kriteri, 5'e düşürüldü. Bu adım öğrenci sayısı açısından ana sınıfı açılamayan bölgelerde önemli bir iyileştirme sağladı.

WhatsApp Image 2023-01-09 at 14.55.13 (2)

Proje kapsamında bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda, Düzce’de 15 köy okulunun dönüşümü kısa sürede tamamlanırken, söz konusu eğitim yuvaları "Köy Yaşam Merkezi" olarak öğrencilerin ve halkın hizmetine açıldı.

26 okul binasının daha yeniden eğitim birimi olarak kullanılabilmesi için de Düzce İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan çalışmaların tüm hızıyla devam ettiği bildirildi.

Konuya ilişkin müdürlükte yapılan bilgilendirme şöyle: “İlimizde hizmete açılan Köy Yaşam Merkezlerinde; anasınıfı ve ilkokul öğrencilerimiz öğrenim görmekte, ayrıca tarım ve hayvancılık gibi alanlarda da halk eğitimi kursları, yaz - kış kampı gibi faaliyetler düzenleniyor.

WhatsApp Image 2023-01-09 at 14.55.14 (1)

Müdürlüğümüz Hayat Boyu Öğrenme faaliyetleri kapsamında, köy yaşam merkezlerimizde vatandaşlarımıza yönelik olarak Ev Tekstil Ürünleri Hazırlama, Dikiş - Nakış, Fındık Budama, Kur'an Kursu, Aile Okulu, Okuma Yazma vb. 24 farklı alanda kurs açıldı. Bu kurslarımıza 410 vatandaşımız katılım sağladı.

WhatsApp Image 2023-01-09 at 14.55.15

Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte proje kapsamında köylerimizde açılan Köy Yaşam Merkezlerinde vatandaşlarımızın tarım ve hayvancılıkla ilgili farkındalığını arttırmak, yeni açılımlar, yeni tekniklerle tüm alanlarda merkeze gitmeden eğitim hizmetinin vatandaşlarımızın ayağına geldiği bir mekanizma kuruldu.

Diğer taraftan fiziki mekân, kapasite yeterli olduğu takdirde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, köy okullarımızı yaz kamplarına dönüştürmeyi de planlıyoruz.”