banner851

banner614

BU SÖZLERİ GÜNDEM OLDU

banner619

Eski Dışişleri Bakanı ve Riyad Büyükelçisi Yaşar Yakış'ın, Suudi Arabistan'da yaşanan gelişmeler hakkında ulusal bir gazetede yaptığı açıklamalar gündem oldu. Yakış, "Bir din 1440 yaşına gelince reforma ihtiyacı var. İslamiyet şimdi 1443 yaşında. Çağdaşlaşması lazım." dedi.

banner846
Siyaset 08.11.2017, 15:46 08.11.2017, 17:51
2728
banner844

Hürriyet Gazetesi, Suudi Arabistan’daki baş döndürücü bir hızla devam eden gelişmelerle ilgili Eski Dışişleri Bakanı ve Riyad Büyükelçisi Yaşar Yakış ile bir röportaj yaptı. 1988 yılında T.C. Riyad Büyükelçiliği'ne daha sonra ise T.C. Kahire Büyükelçiliği'ne atanmasına bağlı olarak Ortadoğu'yu tanıyan Yakış'tan Suudi Arabistan’da yaşananların analizini yapması istendi.

ILIMLI İSLAM'DAN ANLADIKLARI 'KADINLARIN TOPUKLARI'

"Suudluların ‘ılımlı İslam’ tanımı bizimkine benzer mi?" sorusuna eski Bakan Yaşar Yakış şu yanıtı verdi: "Benzemiyor. Bir Suudlu’nun ‘ılımlı İslam’ı, kadınların sokakta yürürken ayaklarının topukları görünüyor mu, o kadının ayaklarına değnekle vurmayacaksın dediğinde ılımlı oluyor. Kadınların araba kullanmasını serbest bırakmak ya da..."

"İSLAMİYET ŞİMDİ 1443 YAŞINDA, ÇAĞDAŞLAŞMALI"
"Suudi Arabistan öyle bir ülke ki fiziki altyapısına ABD ancak gelecek yüzyılda ulaşabilir. Zihni altyapı ise 1440 yıl öncesi. Ancak 1300 sene öncesine gelebilir. 1440’da Martin Luther’in reformu oldu. Bir din 1440 yaşına gelince reforma ihtiyacı var. İslamiyet şimdi 1443 yaşında. Çağdaşlaşması lazım."

SAVAŞ OLURSA TÜRKİYE ETKİLENİR
Türkiye'nin bu durumdan zarar görüp görmeyeceği konusunda ise "Çok etkilenmeyiz. Bu çatışma İran ve Suudi Arabistan arasındaki çatışma haline dönüşürse Türkiye o zaman etkilenir. İyi ilişki sürdürmeye çalıştığınız iki ülke birbirine girmiş olur. Siz hangisini tercih edeceksiniz..." diye konuştu.

"Diplomasi burada nasıl bir çıkış yolu bulmalı?" şeklindeki soruya ise "Türkiye, elindeki kozları aşındırdığı için vaktiyle yapabilecek olduğu şeyleri yapamaz hale geldi. Türkiye çok etkili olamaz.
Savaş olursa etkilenir ama olmazsa iç politikada önemli bir etkisi olmaz."

Öte yandan Yakış'ın İslamiyet için "1443 yaşında, çağdaşlaşması lazım" ifadesi bir çok haber sitesinde gündem oldu.

Düzce eski Milletvekili olan Akçakocalı Yakış, Türk-Suudi ilişkilerinin gelişmesine katkısı nedeniyle, Suudi hükümeti tarafından Kral Abdülaziz Nişanı (birinci derece) ile ödüllendirilmişti.

Yorumlar (25)
rüstem 4 yıl önce
cagdaslik nedir nasil bir yasanti cagdasliktir önce bunu bilmek lazim bazi insanlarimiz cagdasligi yanlis yorumluyor .ben de katilmiyorum hemsehrime .cagdasligi zahire indirgeyip dinin ve kültürün ürettigi icsel dinamikle
xxx 4 yıl önce
yaşar bey bence sen iyi değilsin ???
Ağrılı 4 yıl önce
Bu adam ölürse namazını kıldıran imama yazıklar olsun. Bu adam şimdilik kafir.
dogrucu 4 yıl önce
Suud larin yenilesmesi dese problem olmazdi dini icine katinca bir yanlis anlasilma muhtemel oluyor
Yakışşşş 4 yıl önce
Sen ilk önce kendini aş dedelerin de senin gibi konuşurdu. Ne oldu ! Kafirler istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır “ hadi baş naş Yaşar yakış
fatih 4 yıl önce
gelde bu adama müslüman de
eskileri kötülemeyin 4 yıl önce
DİNDE REFORM VE MEVDUDİLİK OLMAMALI ESKİ ALİMLERİ BU DİNİN SAHİBİNİ KÖTÜLEMEMELİ SİZ BİLMEZSİNİZ BİZ DAHA İYİ BİLİRİZ DEMEK OLMAZ DİNİN SAHİBİ PEYGAMBER EFENDİMİZDİR GÖLGE ETMEYİNİZ ALLAH KORUYOR HER BİN SENEDE BİR MÜCEDDİD GÖNDERİYOR
gerçek 4 yıl önce
Benim peygamberim bir kişiyi haksız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın