banner851

banner614

ERDOĞAN’DAN MÜJDE ÜSTÜNE MÜJDE

İstihdam Şurasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş dünyasına, esnafa, yetimlere, engelliye, annelere ve yeşil pasaport sahibi gençlere müjde üstüne müjde verdi.

banner619
Siyaset 14.12.2017, 17:03 14.12.2017, 18:10
4665

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen İstihdam Şurasında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, birçok konuda teşvik ve destek vereceklerini belirterek iş dünyasına, esnafa, yetimlere, engelliye, annelere ve yeşil pasaport sahibi gençlere müjde üstüne müjde verdi.

İş dünyasına yönelik teşvik programları
2017 yılında çalışan başına düşen prim ve vergi desteği her sigortalı için 12 ay olacak şekilde önümüzdeki yılda devam edecek. Kadınlar 18-25 yaş arası gençler ve engelliler bu sistemden bir buçuk yıl süreyle yararlanabilecek. Buradaki rakamlar yeni asgari ücrete göre düzenlenecek.. Bu teşvikin 2020 yılına kadar süreceğini de ifade etmek istiyorum.

"Esnafa müjde! bir ay senden bir ay benden"
Esnaflara müjdemiz var. 3 ya da daha az çalışanı olan esnaflarımızın primlerinin bir ayını kendileri bir ayını devlet ödeyecek. Yani esnaflarımıza, imalatçılarımıza, küçük işletmecilerimize bir ay senden bir ay benden diyoruz. Bu teşvik de 12 ay sürecek. İş başı eğitim programlarına katılanlara günlük 54 lira harçlık vermeyi ve GSS primlerini karşılamayı sürdüreceğiz. Ayrıca geleceğin meslekleri olarak görülen siber güvenlik gibi alanlarda iş başı programlarına katılan gençlerimizin eğitim ve günlük 75 lira cep harçlığı almalarını sağlayacağız. İş başı eğitim programlarında kadınlara ayrı bir yer veriyoruz. Bu programlara katılan kadınlara iki ila beş yaş arasındaki çocukları için aylık 400 lira bakım desteği vereceğiz. Mesleki eğitim programlarında da revizyona gidiyoruz.

"İşçi bulamayan sanayicilerimiz var"
Sanayicilerimiz işçi ve eleman bulamamaktan yakınıyor. Bu çelişkiyi ortadan kaldırmak için özel sektörle iş birliği yapıyoruz. Yurt dışından çalışmak için şoför getiriyorlar. Böyle bir durum var. Mesleki eğitim ve işbaşı eğtim programlarını birlikte düzenleyen yeni bir sistem getiriyoruz.

Yetim aylıkları
Çalışmaya başlayan 18-25 yaş arası yetimlerimizin aylıkları kesiliyordu. Artık kesilmeyecek.

Engelliye 36 bin lira hibe
Sizlerle paylaşmak istediğim bir başka müjde de engelli istihdamı ile ilgili. İşkur tarafından 36 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Bu rakam önümüzdeki yıl 50 bin liraya çıkacak.

Yeşil pasaport sahipleri gençler
Yeşil pasaport sahipleri gençler, artık çalışmaya başlasalar da 25 yaşına kadar pasaportlarını kullanmayı sürdürebilecekler. (Mevcut uygulamada yeşil pasaport sahibi gençlerin çalışmaya başlamaları durumunda bu hakları kayboluyordu)

Annelere müjde
Kadınlara ayrı bir yer veriyoruz. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek kurslara 2 ila 5 yaş arası çocukları için aylık 400 lira bakım masrafı vereceğiz. Mesleki eğitim programlarında da revizyona gidiyoruz. (Kaynak: haberler.com)

 

Yorumlar (17)
Yasemin 4 yıl önce
Çalışan anneye niye çocuk bakım masrafı verilmiyor işkur kursiyerine veriliyor bizde asgari ücret ile çalışıyoruz oda asgari ücret ile çalışacak o çocuğunu birine baktırıpta işe gidecek biz çocuğu işe mi götürelim yanımızda saçmalık
Torpil Akp yi bitirdi 4 yıl önce
Sa.Cumhurbaşkanı.Bizim torpilimiz yok hiç olmadıda.Ama sen torpille taşerondan kamuya giren işçilere kadro verirsen ebediyyen vebal altındasın..Bence gel bu sevdadan vazgeç tüm işsizler için sınav hakkı ver bilen girsin.Torpil bu partiyi Dü
Ümit üvez 4 yıl önce
Asgeri ucret yukseltilmedigi surece fabrikalarin eleman bulmasi zor oldugunu dusunuyorum. Asgeri ucretten vergi dilimini bile daha yeni kaldirildi. İsveren ve isciye faydali isler olunmali. Yoksa 1400 asgeri ucret bi ton vergi ustune
selma 4 yıl önce
Seçim vaatleri/kandırmacaları başladı. Bunlara kim inanır....
Kaynaşlılı 4 yıl önce
Tabi vergiler ülkesi olduk herşey yapılır az kaldı seçime 2019 da İYİ olacak
Oktay 4 yıl önce
Bekleyın 2019 işci
Ne hale geldik 4 yıl önce
Cozum ne.?
murat 4 yıl önce
16 senedir olduğu gibi işçi için gene bişey yok bunların iktidarında işçi için yapılan bişey varmı ama en çok vergiyi bizden alırsın topçudan popçudan doktordan mühendisten alamadığın vergiyi askeri ücretli işçiden alırsın haram olsun
Sorgula 4 yıl önce
Yata ötv zammı yok, yatın mazotu 1.65. Pırlantaya vergi sıfır. Neden? fakir halkımızın neresinde? Bize yatmı, pırlantamı lazım. Çayımız, zeytinimiz, peynirimiz den vergi alıyorlar.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın