banner851

banner614

FAHRİ ÇAKIR’DAN HDP VE İYİ PARTİ YORUMU

AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır, katıldığı bir televizyon programında HDP’nin Millet İttifakı içerinde yer alacağı iddiaları ile İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in “HDP kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsın” sözlerini değerlendirdi. “HDP’nin PKK ile iltisakı ve irtibatı herkesin canını yakan bir olgu” diyen Vekil Çakır, “İYİ Parti’nin işi çok zor” dedi. HDP’nin açıktan bir ittifakta yer almak istediğini savunan Çakır, “İkili sohbetlerde milletvekilleriyle konuşuyor istişare ediyoruz. İYİ Parti’nin HDP’den rahatsızlığı çok net ortada. Ben bunu olası görmüyorum” diye konuştu.

banner619
Siyaset 07.06.2021, 16:15 07.06.2021, 18:53
710

Muhalefetin erken seçim isteği sürerken CHP ve İYİ Parti arasındaki Millet İttifakı’na HDP’nin de dahil olacağı iddiaları ortaya atıldı. CHP’nin böyle bir talebi olduğu ancak Merak Akşener liderliğindeki İYİ Parti’nin bu teklife mesafeli yaklaştığı konuşulurken Akşener’den “HDP kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarmalı. Biz HDP ile beraber olmayız.” çıkışı geldi.

Akşener, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde HDP’nin büyükşehirlerde aday çıkarmamasıyla ilgili de “HDP Sayın İmamoğlu karşısında aday çıkarmadı ama bizim aday çıkardığımız her yerde aday çıkardı. 31 Mart’ta Millet İttifakı’nın içinde yoktu. Stratejik kararlar aldılar. 31 Mart bizim CHP’ye ödememizdir.” diye konuştu.

Siyasette erken seçim tartışmaları sürerken ve HDP ile Millet İttifakı denklemleri tartışılırken AK Parti Düzce Milletvekili Fahri Çakır bir televizyon kanalının canlı yayınında Akşener’in sözleri ve HDP ile Millet İttifakı iddialarını değerlendirdi.

“İYİ PARTİ HDP İLE BU İŞİN OLMAYACAĞINI ANLADI”

Millet ittifakını ‘beş benzemezin bir araya gelmesi’ olarak tarif eden Çakır, “Bu durum onu hatırlatıyor. Siyasetin doğasında, ittifaklar, dayanışmalar ve koalisyonlar hep vardır. Ancak iş öyle bir noktaya geldi ki ülkenin güvenliği ve bekası söz konusu olduğunda bu beş benzemezlerin sayısı da arttı. Dolayısıyla artan sayıyla beraber bu partilerin Millet İttifakı’nı oluşturan ana gövdede de CHP’nin bulunduğu, yanında ona destek veren İYİ Parti’nin bulunduğu, resmen ona destek veren HDP ile bu yolun artık yürünemeyeceği, sürdürülemeyeceği yavaş yavaş anlaşılmaya başlandı. Çünkü HDP’nin hep söylediğimiz, halkın ve tüm siyasi partilerin ortak bileşkesi olan HDP’nin PKK ile iltisakı ve irtibatı herkesin canını yakan bir olgu. HDP’nin de bundan kurtulması bu güne kadar mümkün olmadı ve olmayacak gibi de gözüküyor.” dedi.

“İYİ PARTİLİ VEKİLLERLE KONUŞUYORUM, DURUMDAN RAHATSIZLAR”

TBMM’de İYİ Partili vekillerle olan diyaloğuna atıfta bulunan Çakır, “Özellikle kendisini seçmen tabanına milliyetçi olarak tanıtan İYİ Parti bundan son derece rahatsız. Biz meclis grubu olarak da bu konuları oturup konuştuğumuzda zaman zaman işkili sohbetlerde konuşuyor istişare ediyoruz. İYİ Parti’nin HDP’den rahatsızlığı çok net ortada.” ifadelerini kullandı.

HDP ARTIK ‘AÇIKTAN İTTİFAK YAPALIM’ DİYOR

HDP tarafından son dönemde yapılan açıklamaları CHP ve İYİ Parti’ye yönelik ‘açıktan ittifak yapalım’ çağrısı olarak değerlendiren Çakır şöyle devam etti:

“Ancak HDP de rolünü kendi kulvarında çok aşikar oynuyor. Diyor ki ittifak yapacaksak harbiden açıktan yapalım. Yani ilgilileri sahaya doğrudan davet ediyor. Dolayısıyla bu İYİ Parti’nin işine gelmiyor ama en çok da CHP’nin işine gelmiyor. Çünkü esas şemsiye ve ana omurga Cumhuriyet Halk Partisi. CHP bu denklemi nasıl kuracak ki İYİ Parti’yi ve HDP’yi bir arada tutarak seçime bir adım önde girmenin gayreti içerisinde bulunacak. Bu mümkün görünmüyor. Bunun rahatsızlıkları daha da devam edecek.

“MİLLET KALKIP SORAR”

Millet bundan rahatsız. Kalkıp soracak. Kendisini milliyetçi olarak tanımlayan olmazsa olmaz şartını milliyetçilik üzerine bina etmiş olan Meral Akşener’in dün cumhurbaşkanlığı adaylığı yönündeki düşünceleri bugün ne oldu? Ne olacak ki yeniden bir revize edilsin sonrasında İYİ Parti kalksın Kandil destekli bir partiyle birlikte CHP’nin ısrarına dayanmayarak bunlar olsun. Arada neler olacak ki, hangi yeşillikler birbirlerine sergilenecek ki bu ittifakla yola edecek.

“AKŞENER’İN İŞİ ÇOK ZOR”

İnanın ben çok olası görmüyorum. Bunun olmaması da lazım. HDP kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarsın diyen Meral Akşener belki kendi cenahında doğru da söylüyor. Ama ittifak bunun neresinde olacak? O kendi adayıyla çıksın sonra da gel bana destek ver diyemezsiniz. İşleri son derece zor.”

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (11)
Madur 4 ay önce
Fetonun mektubunu t r t de başka bir töreriste okutan a k p. Nin başı belaya girsin illa birinin başı belaya girecekse
Adam 4 ay önce
Fahri çakır partinizin kılıcı peker şimdi tvit atıp fahri çakıra sorun beni diyor neden acaba?
Seyfi 4 ay önce
Kendisini ve çevresini abat ederken; HDP ,iyi partı ve de cehape basamağı kullanımı da devam ediyor.Bu iş böyle Beyaz Kaplan filmi misali
luizao 4 ay önce
AaaKaaPeee
Eski Düzceli 4 ay önce
Sayın Vekil Sen Önce Kendi Partine bir bak Kimler ile Kol kola Yürüyorsunuz ?
Sizin Sevdiğiniz Şarkı var ya Beraber Yürüdük biz bu yollarda diye Dikkatli olun Ampulünüz Patladı Yollar karanlık çukura falan düşmeyin.
GERÇEKLER 4 ay önce
KES SESİNİ FAHRİ ! SÖZDE ÇÖZÜM SÜRECİNDE TERÖRİSTLER SOKAKTA YÜRÜYÜŞ YAPSIN DİYE, SENİN PARTİN İSTİKLAL MARŞI OKUYANLARI SUSTURUYORDU.
luizao 4 ay önce
Düzceli..DIGER PARTILI MILLETVEKILLERI VE PARTI GENEK BASKANLARINA SAYIP SOVERKEN SIZ EDEPLI OLUYORSUNUZ SANIRIM.. COK ADALETLISINIZ MASALLAH.
Düzceli 4 ay önce
Önce edebî öğren Bir millet vekiline nasıl hitap edilir öğren Sonra yorum yap Klavye delikanlısı
Hey gidi siyaset. 4 ay önce
Kürtlerin %10 oyu akpye gelse güle oynaya kabul edersiniz. Başkasına gidince iltisak kultisak
şenay karaoğlu 4 ay önce
AKP YE DE SORMUŞTU ÇÖZÜM DEN SONRA TEK İKTİDARI ELİNİZDEN ALMIŞTI KORKU YARATARAK SEÇİM YAPTINIZ İŞİNİZE ÖYLE GELMİŞTİ VEKİLİM
düzceli 4 ay önce
Fahri bey, sen nerde biz nerde? hdp ile beraber olursunuz, ertesi gün başka yerde olursunuz. İyi partinin yolu ve yöntemi belli. işinize bakın da aiş yapın.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın