banner851

banner955

FATİH ERBAKAN: ”SON 1 AYIN ŞAMPİYONU YENİDEN REFAH'TIR!"

Yeniden Refah Partisi 2. Olağan Manisa İl Kongresi Manisa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sitesi Lale Salonu’nda gerçekleştirildi. Partililer tarafından büyük bir ilgi ile karşılanan Yeniden Refah partisi genel Başkanı Fatih Erbakan, yaptığı konuşmada İktidarı ve yürüttüğü politikaları sert sözlerle eleştirerek, sıraladığı sıkıntılıların ancak kendi iktidarları döneminde çözüme kavuşacağını vurguladı.

Siyaset 15.05.2022, 15:30 15.05.2022, 14:48
1066
FATİH ERBAKAN: ”SON 1 AYIN ŞAMPİYONU YENİDEN REFAH'TIR!"

Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan, Manisa’da düzenlenen Partisinin 2. Olağan genel kongresine katıldı. “Yeniden Refah Partisi son 1 ay içinde Türkiye’de en fazla üye kaydeden siyasi parti oldu. Şampiyon oldu. Görüyoruz ki bu daha başlangıç. Daha yeni ısınmaya başlıyoruz. Bundan sonra şampiyonluklarımız, zaferlerimiz her alanda devam edecektir. Her alanda Milli Görüşün nefesi ve sesi güçlü bir şekilde duyulacaktır” diyen Erbakan, Ekonomiden politikaya, sağlıktan siyasete birçok alanda iktidarı sert sözlerle eleştirdi.

 “20 sene sonunda gelmişiz duvara toslamışız”

Kongrede yaptığı konuşmada en önemli gündem maddelerinin ekonomik sıkıntılar olduğunu söyleyen Erbakan, “Her kesimden her partiden insanımızı en derinden etkileyen konu ekonomik sıkıntılardır. Bu dertlere derman olmak için önce millet demek gerekir. Bu dertlere derman olmak üzere borç, faiz, beton, çimento ekonomisi yerine üretim ve istihdam odaklı ihracat odaklı ekonomi modeline geçmek gerekir. Bu dertlere derman olmak için aynı Erbakan Hocamızın dediği gibi Milli Görüş gerekir milli görüş. 20 sene sonunda gelmişiz duvara toslamışız. Çöküş durdurulamıyor, neden durdurulamıyor? Çünkü 20 seneden beri üretim yapılmadığı için, ihracat yapılmadığı için 20 senedir kaynak ihtiyacı dış borçla karşılandı. Bozduracak dolar kalmadı. Merkez bankası eksi 61 miyar dolarda. Enflasyon patlıyor. Neden? ithalat artıyor üretim yok. Bir de üzerine kur korumalı mevduat sistemi var. Bu işler Merkez Bankası Başkanı değiştirmekle, bu işler Hazine Bakanı değiştirmekle olmuyor. Bu işler dolar bozdurmakla, faiz artırmakla, faiz indirmekle olmuyor.” ifadelerini kullandı.

“Ekonomik sıkıntılara çözüm Milli Görüş iktidarı”

Ekonomik sıkıntıların çözümünün Milli Görüş iktidarından geçtiğini belirten Erbakan, “Bu milletin beklediği asıl müjde 2023 seçimlerinin akşamında televizyonlarda bugünkü iktidarın gittiğini görmek ve Milli Görüş iktidarını görmek olacak. Denk Bütçeyi yasal zorunluluk haline getireceğiz. Denk bütçe olunca borçlanma azalacak, borçlanma ortadan kalkacak, borç azalınca faiz ödemeleri azalacak. Faize giden yüzbinlerce lira o faize gitmekten kurtarılacak. İmtiyazlı holdinglere kaynak aktarımı durdurulacak. Bu yap işlet modellerinin durdurulması lazım. Bunların hepsinin, o holdingleri de mağdur etmeyecek şekilde durdurulması lazım. Böyle hesap olmaz, böyle ihale olmaz, böyle haksızlık olmaz! Bunlar durdurulacak! Üçüncü olarak da kamudaki israf durdurulacak. Yeniden söylüyorum; Yeniden Refah Partisi iktidarında kamuda bir tek maaştan fazla maaş alan bürokrat olmayacak” şeklinde konuştu.

“İktidar ipleri elinden kaçırdı”

Erbakan mevcut iktidarın ekonomide ipleri elinden kaçırdığını ve seyirci konumuna geldiğini belirterek,  "2002 yılında AK Parti iktidara geldiğinde halkın bankalara olan borcu 6,6 milyar TL idi, bugün 2022 yılında 1 trilyon 37 milyar TL oldu. Bunun manası 85 milyon insanın, AK Parti döneminde bankalara olan borçları 170 misli arttı. Resmi rakamlarla konuşuyorum. Çiftçinin borçları 2 buçuk milyar TL'den, 180 milyar TL'ye çıktı. Özel sektörün borcu 88 milyar TL'den 4 buçuk trilyon TL'ye geldi. Kamunun borcu 250 milyar TL'den 2 trilyon 842 milyar TL'ye geldi. Bütün bu gerçekler iktidarın ekonomi anlamında ipleri tamamen elinden kaçırdığı, ülke ve millet olarak ekonomik bakımdan sürüklendiğimizin, felaketin seyircisi durumunda olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyor. En kısa zamanda geleceğiz, yine biz çözeceğiz. Nasıl çözeceksin diye sorarlarsa; işte 54'üncü hükümetin icraatları ortada. Bizim yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Bizi iş bitirme belgesi olmayanlar ile karıştırmayın. İş batırma belgesi olanlar ile karıştırmayın. Bizim elimizde kapı gibi iş bitirme belgesi var. Çünkü biz milli görüşüz" ifadelerini kullandı.

“Ekmek bulamıyorsanız konut alın”

İktidarın ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşa aylık taksiti 28 bin liraya gelen konut müjdesini de eleştiren Erbakan şöyle devam etti:

"Şimdi bu sıkışmışlıktan ve telaştan dolayı her gün yeni yeni müjdeler veriyorlar. Geçtiğimiz aylarda milyonlarca asgari ücretli açlık sınırın altında yaşama mücadelesi verirken, milyonlarca emekli açlık sınırının altında kalan gelirle hayatta kalma mücadelesi verirken Ay'a gidiyoruz müjdesini vermişlerdi. Arkasından bir asgari ücretle hepi topu 4 teneke Ayçiçek yağı alınabilen bir ülkede, vatandaş doğal gaz faturasını ödeyemediği için evinde battaniye altında oturduğu bir dönemde, Kanal İstanbul müjdesi verdiler. Şimdi son müjdelerinde taneyle salatalık, muz, kaşıkla salça satılan bir ülkede, aylık 28 bin lira ödemeyle 2 milyon liraya bir konut alma imkânını müjde olarak sunuyorlar. Hani birileri diyordu ya 'Kardeşim ekmek bulamıyorsanız pasta yiyin' diye bunlar da diyor ki 'Ekmek bulamıyorsanız, konut alın.' Bugün dar gelirli milyonlardan hangisi ayda 28 bin lira taksit ödeyerek yaşayabilir? Bırak asgari ücretliyi bu ülkede bir milletvekilinin, emekli milletvekili ve valinin maaşı ne kadar. Ayda 28 bin lira taksitle müjde olur mu? Bu milletin asıl beklediği müjde 2023 seçimleri akşamında televizyonlarda, bu mevcut iktidarın gittiğini görmektir. Yeniden milli görüş iktidarının gelmesidir. Millete asıl müjde bu olacak. Bu saatten sonra millete vereceğiniz başka bir müjde kalmadı."

Yorumlar (2)
esnaf 7 ay önce
gümbür gümbür geliyor maşalah
Meraklı 7 ay önce
öncü Manisa gazetesi mi?
Yeni Sayımız