banner851

banner955

“FİYAT ENFLASYON RAKAMLARI ÜZERİNDEN HESAPLANMALI”

DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz, Öncü Haber mikrofonuna yaptığı açıklamada yaklaşan sezon öncesi fındık fiyatlarının bir an önce açıklanarak, üreticilerin mağdur edilmemesini söyledi. Fındık taban fiyatının enflasyon rakamlarının üzerinden hesaplanması gerektiğini belirten Caymaz, “Bu üreticimizi memnun eder” dedi.

Siyaset 24.07.2022, 17:45 25.07.2022, 12:08
662
banner1032

Fındıkta rekoltenin 729 bin-759 bin ton aralığında olacağının açıklanmasının ardından, üreticiye verilecek fiyatların ne olacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Fiyatlardaki belirsizlik, üreticileri endişeye sokarken, muhalefet kanadından da açıklamalar art arda gelmeye devam ediyor.

DEVA Partisi İl Başkanı Murat Caymaz, fındık fiyatlarındaki belirsizlik ile ilgili Öncü Haber Mikrofonuna konuştu.  Fındıkta taban fiyatının bir an önce açıklanması gerektiğini belirten Caymaz, “Üreticiler mağdur edilmemeli” dedi.

“Fiyatlar önceden belirlenmeli”

DEVA Partisi olarak her zaman üreticilerin yanlarında olduklarını ifade eden Caymaz, “Deva Partisi olarak bizim genel merkezimizde her alan ile ilgili çalışmalara yapılıyor. Olası bir iktidar halinde ilk 90 güne ve 365 günlük çalışmalarımız var. Tarım ile ilgili de şunu öngörüyoruz. Tarımın hangi alanıyla ilgili olursa olsun üreticiye yani çiftçimize fiyatların önceden belirlenmesi lazım ki çiftçi bununla ilgili planlama yapabilsin. Çiftçi ürünü ekerken örneğin buğday mı ekiyor, sezon sonunda yani hasat zamanında tonunu kaç liradan vereceğini bilmesi lazım. Ona göre öngörü ve planlama yapabilmesi lazım” diye konuştu.

“Fiyatlar enflasyon rakamları üzerinden belirlenmeli”

Fındık fiyatlarının enflasyon rakamları üzerinden belirlenmesi gerektiğini ifade eden Caymaz,  “Geçtiğimiz yıllarda hatırlarsınız fındığın fiyatı Kasım ayının sonlarında açıklanmıştı. Ne oldu? Zaten üretici fındığı satmıştı, üreticinin elinde fındık kalmadıktan sonra fiyat açıklandı. Bunlar yanlış. İnsanlar öngörü isterler, planlama isterler. Planlama yapabilmenin de tek bir yolu vardır. O da zamanında fiyatları açıklamaktır. Bugün hükümetin ilk yapacağı işlerden birisi özellikle Karadeniz Bölgesi’ni ilgilendiren konulardan birisi fındık, bunun fiyatının bir an önce belirlenmesi lazım. Ona göre işçi yevmiyesinin ve kaç tane personel çalıştıracağının planlamasını yapacak. Fındık fiyatlarını belirlerken ne azından enflasyon rakamları üzerine fiyat belirlenirse çiftçiyi de memnun edecektir” şeklinde konuştu.

banner844
Yorumlar (4)
Aynı yerden gelen akıl 2 ay önce
Birileri iyi? parti ve deva? ya fındığı kurcalayın, atın tutun sallayın, halkın aklına şüphe düşürün diye fikir vermiş şimdi onu oynuyorlar..
Madur 2 ay önce
A k p deyken çitin çıkmıyordu şimdiki akıllandın alayınız da aynı modelsiniz
Yorumcu 2 ay önce
Akp den yüksek fiyat bekleyen saf çiftçiler nezaman yüksek fiyat açıklamış acaba akp
öğretmen 2 ay önce
fındık fiyatı geçen seneye göre üç kat artarsa köle gibi çalıştırılan işçi fiyatı 4 kat artmalı
23
açık