banner851

banner955

“GERİ ADIM ATMAM, BOLU’DAN GİTSİNLER”

İç savaştan kaçarak ülkemize sığınan göçmenlerle ilgili söylemleriyle gündeme gelen CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Bolu’da yaşayan mültecilere su faturası ve vergide 10 kat zam yapacağını açıklamıştı. Özcan hakkında Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ile görevi kötüye kullanmak"tan suç duyurusunda bulunuldu. Özcan, Sosyal medyada en çok konuşulan başlıklardan biri olan kararından geri adım atmayacağını ve partisindeki rahatsızlığın da umurunda olmadığını söyledi.

Siyaset 27.07.2021, 16:40 27.07.2021, 18:40
2695
banner986

31 Mart Yerel Seçimleri'nde Bolu Belediye Başkanı olarak göreve geldiği ilk günlerde de "Yabancı uyruklu kişilere yardımı kesin" talimatı tartışmalara yol açan Tanju Özcan, şehirde yaşayan yabancı uyruklu kişilerin su faturası ve katı atık vergisi ücretlerine 10 kat zam yapılacağını açıklamıştı.

Özcan, "Arkadaş, yardımı kesiyorsun gitmiyorlar. 'İş yeri ruhsatı vermiyorum' diyorsun gitmiyorlar. Biz yeni önlemler almaya karar verdik. Bunu niye yapıyoruz? Gitsinler istiyoruz. Bu misafirlik uzadı diyoruz artık. Benim elimde yetki yok ki zorla, zabıtayla şehrin dışına bırakıp koyayım. Bir ara Tayyip Bey sinirlendi, sınırlar açıldığında biz otobüsleri ücretsiz yapıp insan gönderdik. Şimdi de göndermeye hazırız. Gönderelim gitsin." ifadelerini kullanmıştı.

PARTİSİNDEN TEPKİ ALDI

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Özcan’ın tavrı üzerine uyarıldığını söyleyerek konu ile ilgili, “Bolu Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan'ın yabancılar ile ilgili görüşleri kendisini bağlamaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi'nin tutumu, Genel Merkezimiz ile temas kurduğunda kendisine iletilmiştir. Su gibi temel bir yaşam hakkının bırakınız engellenmesi, bu konunun tartışmaya açılması dahi, parti politikalarımız ile taban tabana zıttır. Bolu Belediyesi'nin değerli Meclis Üyelerinin de aksi bir karar almayacağına inanıyoruz. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun liderliğinde iktidara geldiğimizde, ülkemizin gerçek beka sorunu olan sığınmacı sorununu, kimseyi mağdur etmeden çözecek; Suriyeli misafirlerimizi güven içinde ülkelerine uğurlayacağız. Ancak bu süre zarfında partimizin kırmızı çizgisi, hangi ırktan ve inançtan olursa olsun, hiçbir insanın ayrımcılığa maruz kalmaması, mağdur edilmemesidir. Cumhuriyet Halk Partisi, tek bir insanın dahi temel yaşam hakkından mahrum bırakılmasını kabul etmez.” açıklaması yaptı.

SUÇ DUYURULARI PEŞ PEŞE GELDİ

Özcan’ın bu kararı ve kullandığı ifadeler dün en çok konuşulan konu başlıklarından olurken sosyal medyadan da Özcan’a olumlu ve olumsuz binlerce yorum yağdı. Öte yandan ayrıştırıcı kararın ardından kentte yaşayan bir kişi Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na Tanju Özcan hakkında "halkı kin ve düşmanlığa tahrik ile görevi kötüye kullanmak"tan suç duyurusunda bulundu. Uluslararası Mülteci Hakları Derneği de Özcan hakkında suç duyusunda bulundu. Dernek sosyal medyadan yaptığı açıklamada, "Bolu ilimizde yaşayan muhacirleri, en temel yaşamsal ihtiyaç olan SU ile cezalandırmak isteyen şahıs hakkında "kin ve nefret" dolu yeni açıklamaları sebebiyle yeniden suç duyurusunda bulunuyoruz. Hukuki süreci bizzat takip edeceğiz" dedi.

“ASLA GERİ ADIM ATMAM”

CHP’li Özcan, tüm bu tepkilere rağmen tartışmaya neden olan kararından geri adım atmayacağını açıkladı. Habertürk TV'de konuşan Özcan, "Ben dediklerimin arkasındayım. Bedel ödenmesi gerekiyorsa, bu bedeli ödemeye hazırım. Asla geri adım atmam. Bundan sonra yapmam gerekeni yaparım. Halkın tercümanlığını yapmak benim görevim. Biz göçmen çöplüğüne döndük. Ben onlar Bolu'dan gitsin istiyorum" dedi.

"PARTİDEN ALDIĞIM TEPKİ UMRUMDA DEĞİL"

En temel insani ihtiyaçlardan olan suyu yabancılara 10 kat yüksek fiyattan satma kararından partisi CHP’nin de rahatsız olduğunu belirten Özcan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un kendisini arayarak rahatsızlığını dile getirdiğini ancak partiden gelen herhangi bir eleştiriyi de umursamadığını söyledi.

Yorumlar (33)
ATİLLA HAN 1 yıl önce
AFGAN DEDİNLEN TALİBAN YOBAZLARINDAN BANANEE...EVİNİZDE BESLEYİN ABAZANLARI YOBAZLARI..GENCLER UYANIN EKMEĞİNİZİ ALMAYA GELİYORLAR...
Eski Düzceli 1 yıl önce
Bravo Başkan Ülkemizin Sosyal düzenini alt üst eden Tüm mültecilerin sınır dışı edilmesi gerekir
kızgın.. 1 yıl önce
akpli yağdanlıklar bu ülke satılık değil.milletin çöplüğü değil.afganlı nedir ya..15-45 yaş arası birsürü başıboş erkek..kadınlar kızlara yiyecek gibi bakarlar..defolun artık...ümmetlerinizi alın arabistanda havlayın..
Reis 1 yıl önce
Hükümetin yapamadığını adam tek başına yapmış tebrik ederim.
Kkkkk 1 yıl önce
Ne misafiri be..15 yildir misafirlikmi kalir..biz olduk 3.sinif vatandas..
Düzceli.. 1 yıl önce
Mülteci kimdir.. Önce Kadın, Çoçuk ve yaşlılar.. Gelen afganlar, Analarını, Babalarını, kardeş ve bacılarını savaşın ortasında bırakıp mı geliyor..
Halil İbrahim Güldal 1 yıl önce
Başkanım sizi Düzce li olarak kutlar.,başarılarının devamını dilerim. Bunları ilerideki günlede kovsakta gönderemezler. Bunlar başımıza bela olacaktır. Saygılar.
Duzceli 1 yıl önce
Tanju başkan basın falan sizi yildirmaz inşAllah cekinmeyiniz arkanizdayiz
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık