banner851

banner614

“HECİNLER’İN YAKASINDAN ARTIK DÜŞÜN”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından mührü sökülen katı atık depolama tesisine çöp dökmeye gelen kamyonlara geçiş izni vermeyen köylü ile zabıta arasında çıkan arbede Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez’i kızdırdı. İSKİ’den hileli rapor almakla suçladığı Düzce Belediyesi’ni sert dille eleştiren Sönmez, Başkan Keleş’e “Bu köylülerden ne istiyorsun?” diye seslendi.

banner619
Siyaset 13.12.2016, 14:37 13.12.2016, 14:46
1186
“HECİNLER’İN YAKASINDAN ARTIK DÜŞÜN”

Hecinler Bölgesi’nde suların durulmadığı katı atık depolama tesisi ile ilgili dün yaşanan arbede sonrası Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, yazılı bir açıklama yaparak Düzce Belediyesi’ni eleştirdi.

Sık sık belediye ile köylüyü karşı karşıya getiren tesisin tekrar faaliyete geçmesine tepki gösteren vatandaşlarla zabıtaların birbirine girdiği olayın sorumlusu olarak yasa ve yönetmelik tanımamakla suçladığı Düzce Belediyesi’ni gösteren Sönmez, ayrıca Bakan Faruk Özlü’yü de köylülere verdiği sözü tutmamakla eleştirdi.

Belediye; yasa ve yönetmelik tanımıyor”

Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Dün Hecinler’de yine köylüler hırpalanarak belediye çöp dökmeye çalıştı. Düzce Belediyesi, yine yasa, yönetmelik ve verilen sözler yokmuş gibi hareket ediyor. Köylüler, köylerini korumak için haklı olarak çöp dökülen sahanın yolunu kesiyorlar. Acı olan, yolu açmak için belediye zabıta araçlarının köylünün üzerine sürülmesi. Yaşlı ve kadınları sürükleyerek yol açmaya çalışmaları. Gelen haber üzerine gittiğimiz olay yerinde köylülerin öfkesi had safhadaydı.”

Kimse eşkıya gibi davranmasın”

Düzce Belediyesi’nin İSKİ’de bazı madde değişikliği yaptığını iddia eden Vatan Partisi İl Başkanı Fethi Sönmez, köylülerin kazandığı davanın hiçe sayıldığını ileri sürdü. Sönmez, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e cevaplaması için şu soruları yöneltti: “Bu köylülerden ne istiyorsunuz? Düzce ve havalisinin çöpünü Hecinler’in tepesine mi yığacaksınız? Yasa, hukuk dediniz, davayı kazandılar. Siz gidip İSKİ’de bazı madde değişikliği yaptırarak, yani hile ile rapor alma yolunu denediniz. O rapor da size oraya çöp dökme hakkı tanımıyor. Köylüler yine dava açtılar. Yasal süreç yine başladı. Köylülere bakanın sözü var. Herkesin içinde söz verildi. Sözler uçtu mu? Geçen zaman içerisinde köyün yeri mi, çöpün döküldüğü yer mi yoksa Melen’in aktığı yatak mı değişti? Dün kirleten çöp, bugün kirletmez mi oldu? Yanlışlarınızın faturasını köylülere ödetemezsiniz. Hecinler’in yakasından artık düşün. Yanlışta ısrar ederseniz biz parti olarak da, Düzce halkı olarak da orada olacağız. Kimsenin eşkıya gibi davranmaya hakkı yoktur. Buna da müsaade etmeyiz.”

Tekrar faaliyete geçti

Öte yandan 2015 yılının sonlarına doğru mahkeme tarafından ÇED olumlu raporu iptal edilerek faaliyeti durdurulan tesisin kapısındaki mühür, bir süre önce İSKİ yönetmeliğinde yapılan değişiklik doğrultusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından söküldü. Böylelikle tekrar hizmet vermesinin önündeki engellerin kalktığı tesisi istemeyen halk ise yeniden direnişe başladı.

banner844
Yorumlar (7)
Hasan Tahsin 5 yıl önce
Hecinlerde atık fabrikası falan yok.Orayı görmeden bilmeden yorum yaparak kendinizi komik duruma düşürmeyin.Köylü buraya vahşi halde dökülen bu çöpü istemiyor.Dava açtılar davayı kazandılar.Bir yıl önce danıştay da onayladı.Şimdi Keleş gitmiş kanunun arkasından dolanarak çöp dökmeye çalışıyor.Bu parti meselesi değil.Kim oraya gidip durumu görse ,köylülerin ne kadar haklı olduğunu da görür.Koskoca Düzce ilinde çevreye zarar vermeyecek yer yok mu?Ayrıca artık vahşi depolama değil ayrıştırma ve berteraf tesisi yapılmalı.Hem 5491 sayılı Çevre Kanunu'nun hem de 5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu'nun ilgili maddeleri, 'Büyükşehir Belediyeleri ve Belediyeler'in evsel katı atık bertaraf tesislerini kurmak, kurdurmak ve işletmekle yükümlü' olduklarını belirtmesine rağmen, Düzce Belediyesi bu kanunlara uymuyor.Çöpleri en olmayacak yere döküyor.Köylü de döktürmüyor.İsteyen iki kamyon kendi kapısına döktürsün. Hecinler köylüsünü o zaman anlar.
........... 5 yıl önce
kaç oy aldında konuşuyorsun bırakın bu işleri ufak tefek işler bunlar bir gedik bulsakta iki laf etsek diye yer arıyorsunuz
tanik 5 yıl önce
Ya kardeşim qvrupada katı atık tesisleri var ama bu dizeleri tesis kadar berbat değil ne olacak oradaki leş kokuları çok biliyorsunuz ya konuşursunuz yok Avrupa yok bilmem ne adam gibi tesis yapın ondan sonra konuşun git öyle bi yerde kendin yada he kokudan geçilmiyor CAN d çok biliyon ya
Can . D 5 yıl önce
SÖNMEZ BENIM SORUMA CEVAP VER AVRUPANIN HER SEHRINDE ATIK FABRIKALARI VAR SU CEVABI VER AVRUPAMI YANLIS YAPIYO DÜZCEMI CEVAP BEKLIYO MADEM KARSISINIZ CÖPLERINIZ KALSIN EVDE DAGDAN ASAGI ATARSINIZ OLDUMU SIMDI SÖNMEZ BEGENMIYORSAN NEREYE ATILSIN CÖP ONU YAZ HADI YAZ BEKLIYO HER ISE KARSISINIZ YAA HEMEN AK PARTIYI SUCLARSINIZ AK PARTI CALISIR SIZ OTURUP ISI ENGELLERSINIZ CÖPLER EVDE KALSIN SORUN CÖZÜLÜR SÖNMEZ
Cop ne olacak 5 yıl önce
Copu senin kapinami dokelim
Cavit Şeker 5 yıl önce
Keleş'e % 98 oy veren köylüler düşünecek bunu.
Ali 5 yıl önce
Müdürün neden değiştiği belli oldu