banner851

banner614

“HUKUK DEVLETİNİN GEREĞİNİ YAPIN”

banner619

CHP Akçakoca İlçe Başkanlığı, ilçenin dört bir yanında yükselen sahile sıfır konumdaki kaçak olduğu iddia edilen yapılar için neden kamuoyuna bilgilendirme yapılmadığı ve idari işlemlerin devreye sokulmadığını sorguladı. “Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir” vurgusu yapılan açıklamada, Düzce Valisi Cevdet Atay ve Akçakoca Kaymakamı Yasin Öztürk hukuk devletinin gereğini yapmaya davet edildi.

banner846
Siyaset 28.04.2021, 12:17 29.04.2021, 16:18
1526
banner844

Akçakoca’da kaçak yapılaşma sorunu giderek büyüyor. Hem kentin göbeğinde hem de sahil şeridi boyunca izinsiz olarak inşa çalışmaları yürütülen yapılarla ilgili şikayetlere her geçen gün bir yenisi eklenirken, bu duruma neden sessiz kalındığı sorgulanıyor. CHP Akçakoca İlçe Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, idarenin başındaki isimler göreve davet edildi.

Sahile sıfır yapılan ve kaçak olduğu iddia edilen binalara neden göz yumulduğunu irdeleyen CHP, anayasanın ilgili maddelerinden alıntı yaptığı açıklamasında şunları kaydetti:

“NEDEN BİR AÇIKLAMA YAPILMIYOR?”

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının başlangıç bölümünün 3. fıkrasında:

“Millet iradesinin mutlak üstünlüğü, egemenliğin kayıtsız şartsız Türk milletine ait olduğu ve bunu millet adına kullanmaya yetkili kılınan hiçbir kişi ve kuruluşun, bu anayasada gösterilen hürriyetçi demokrasi ve bunun icaplarıyla belirlenmiş hukuk düzeni dışına çıkamayacağı” açık ve net bir şekilde belirtilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın bu açık hükmüne rağmen,  Akçakoca Edilli Köyü sahilinde ve Kalkın Köyü sahilinde 3621 sayılı kanunun gerekleri yerine getirilmemektedir.

Maalesef anayasamızın icaplarıyla belirlenmiş hukuk düzeninin dışına çıkan kuruluş Düzce Valiliği ve adını kamuoyunun bugüne kadar öğrenemediği bir kişidir. 

Akçakoca kamuoyunda büyük bir infiale sebep olan sahillerimizde yaşanan bu doğa katliamı ile alakalı olarak ne Düzce Valiliği’nden ne de Akçakoca Kaymakamlığı’ndan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının ve 3621 sayılı kanunun icaplarının yerine getirileceğine dair bir açıklama gelmemiştir.

Beşer şaşar, eğer bu konuda bilgi noksanlığımızdan kaynaklanan bir eksikliğimiz bir yanlışımız varsa, bilgilendirildiğimiz takdirde bu bilgilendirmeyi kamuoyuna açıklayacağımızı ilan ederiz.

Ancak yaşanan suskunluk bunun pek mümkün olmadığının işaretidir.

Bu sebeple Düzce Valisini ve Akçakoca Kaymakamını memuriyetlerine başlarken etmiş oldukları yemindeki şu ilkeye dikkat çekiyor:

“Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacağıma.” ve bu ilkenin icaplarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir, Düzce Valisi ve Akçakoca Kaymakamını hukuk devletinin gereğini yapmaya davet ediyoruz.”

Yorumlar (4)
Aziz milletmiş 2 ay önce
:) :) CEHAPE gibi kendisini 'Solcu' zanneden bir parti Türkiye gibi bir Dandikistan'ı 'HUKUK DEVLETİ' olarak tanımlıyor :) :) Reisleri bunlara külliyede birer oda vermeli Ulusolcular bu rejimin payandasıdır :) :)
akif 2 ay önce
belediye görevini yapmıyorsa nurhan kartal hanım göreve lütfen
Şampiyon 2 ay önce
Fakir bir külübe yapsa evinin önüne 20 zabıta 20 polis 2 kepçe 3 denetmem hemen yıkmaya gelir ....... Bu Akçakoca beleye başkanı nasıl soruşturma geçirmez anlamış değilim ....
buminhan 2 ay önce
BU BAŞKAN RESMEN DEVLETİN KANUNLARINA KAFA TUTUYOR..ŞEHRİN ORTASINDA BAHÇE KAFENİN YAPILMASI KESİNLİKLE YASAK OLAN ÇATISINA VE ETRAFINA HERSENE BİRŞEYLER EKLİYOR.KAPATIYOR ÇEVİRİYOR VE BAŞKAN GÖZ YUMUYOR.ÇINAR CD.SİNDE YAPILMASI PLANLANAN KAFEDE AYNI..DEVLETİ VE KANUNLARI HİÇE SAYAN BAŞKAN ÇOK AZ KALDI GİTMENE.VE ORALAR SÖKÜLECEK...
17°
parçalı az bulutlu