banner851

banner955

‘İSTEDİKLERİ GİBİ OYNUYORLAR, İKTİDARIN GIKI ÇIKMIYOR!’

Partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuşan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, tarım politikaları ve fındık fiyatları üzerinden iktidara yüklendi. Akşener, “26 buçuk liralık fiyat üreticinin maliyetinin bile altında kaldı. Bu da yetmezmiş gibi hükümetin adeta teslim olduğu yabancı bir firma çıktı fiyatı 25 liraya çekti. Çiftçiyle üreticiyi koruması gereken iktidarın gıkı bile çıkmadı” dedi.

Siyaset 03.11.2021, 13:30 03.11.2021, 16:08
1494

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Akşener konuşmasının önemli bir bölümünü tarım politikaları ve fındık fiyatlarına ayırdı. İYİ Parti Lideri, fındık fiyatları üzerinden iktidara yüklendi.

‘Çiftçi yalnız bırakıldı’

İktidarı çiftçiye sahip çıkmamakla suçlayan Akşener, “Dünyanın en güzel coğrafyasında yer alıyor en bereketli topraklarında yaşıyoruz. Avrupa’nın en büyük tarım alanlarına sahibiz. Tarım ve hayvancılık bizim en büyük zenginliğimiz. Ama maalesef beceriksiz iktidar tarlasında, bahçesinde, ahırında üretimine devam eden çiftçimize pandemi döneminde bile sahip çıkmadı. Bir taraftan dövizle ve maliyetlerle bir taraftan da kuraklık ve zincir marketlerin tedarikçileriyle mücadele etmek zorunda kalan çiftçilerimizi yalnız, tarım sektörünü de sahipsiz bıraktı. Artık bu durum öyle bir noktaya geldi ki AK Parti’nin tarım politikası adeta bir tutarsızlık politikasına dönüştü.” dedi.

Fındık fiyatı eleştirisi

Açıklanan fındık fiyatının maliyeti karşılamamasına rağmen İtalyan Ferrero’nun müdahalesiyle daha da düştüğünü belirten Akşener, iktidarı Türkiye’nin stratejik tarım ürününde oynanan oyuna karşılık sessiz kaldığını söyledi.

‘İktidar bu vicdansızlığa yol verdi’

Akşener, “Mesela dünyada lider olduğumuz fındığa bakalım. Fındıkta hükümetin açıkladığı 26 buçuk liralık fiyat üreticinin maliyetinin bile altında kaldı. Bu da yetmezmiş gibi hükümetin adeta teslim olduğu yabancı bir firma çıktı fiyatı 25 liraya çekti. Çiftçiyle üreticiyi koruması gereken iktidarın gıkı bile çıkmadı, çıkamadı. Yani  en önemli tarım ürünlerimizden birinin fiyatında yabancı firmalar istedikleri gibi oynama yaparken iktidar oturup seyretti. Bu vicdansızlığa yol verdi.” diye konuştu.

HABER: Mehmet GÜNESEN

Yorumlar (3)
Öz Düzceli 1 yıl önce
Sayın Akşener, o yabancı bir firma değil.Çok hatırlı yerli ortağı olan "yerli ve milli" firma!!!! 2014 te 7.50 $ sattığımız fındık bu gün 2.42 $ buyrun burdan yakın!!!
Kunter 1 yıl önce
Fiskobirlik devre dışı bırakıldı. Tekrardan eski gücüne gelmesi için çaba gösterilmeli. Üreticinin dostu çiftçi kooperatifleridir. TMO asla fiskobirliğin yerini tutamaz. Fiskobirliğin fındığı işleyip satmak için tesisleri var
Öz Düzceli 1 yıl önce
Ferrore nin ortakları gebermeden Fisko canlandırılamaz.!!!Karadenizlide kasabının bıçağını yalamaya devam eder.!!!