banner851

banner614

MERTOL: “UMARIZ KHK İLE ÇIKARILMAZ”

Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol, 16 Nisan Referandumu’nda değişen Anayasa maddeleri ile ilgili çıkarılacak uyum yasalarının en geç 6 ay içerisinde çıkarılması gerektiğini ancak henüz meclise sunulmadığını belirterek, “İktidar her şeyi KHK ile halletmeye çalışıyor, umarız uyum yasalarını da KHK ile çıkarmaz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Genel Başkanları Temel Karamollaoğlu arasında yaşanan “100 bin imza” tartışmasına ilişkin de konuşan Mertol, “100 bin değil, 300 bin imza ile bu teklifi seçim kurullarına sunacağız. Endişemiz noter parası değil, demokrasiye engel çıkarılmasıdır” dedi.

banner619
Siyaset 12.01.2018, 13:46 12.01.2018, 16:50
706

Saadet Partisi İl Başkanı Birkan Mertol ve parti yönetim kurulu üyeleri, parti il binasında haftalık değerlendirme toplantısını yaptı.

“Umarım uyum yasaları KHK ile çıkarılmaz”
16 Nisan Referandumu’nda değişen Anayasa maddeleri ile ilgili çıkarılacak uyum yasaları en geç 6 içerisinde çıkarılması gerektiğini ancak henüz meclise sunulmadığını kaydeden Mertol, iktidarı anayasaya saygı göstermemekle suçlayarak şunları kaydetti:

“Saadet Partisi olarak 'uyum yasaları' üzerinde hassasiyetle durmaktayız. Bu yasalar yapılırken kendi bekamızı değil, Türkiye'nin bekasını gözetmeliyiz. Siyasi hesap yaparak değil, milletin talep ve beklentileri dikkate alınarak bu yasalar çıkarılmalıdır. Hukuk devletinde keyfilik olmaz. OHAL ile bütün yasal kurumların etkisiz hale getirildiği hiçbir denetimin kalmadığı bir dönemde bu çok ama çok önem arz eder. İktidar her şeyi KHK ile halletmeye çalışıyor. Bu yaklaşım bizi ciddi anlamda endişelendiriyor. Umarız iktidar uyum yasalarını da KHK ile çıkarmaz. Bu kendi kendine yaptığı en büyük kötülük olur. Böyle bir durumun söz konusu edilmesi demokrasiye en büyük darbe olur. Bu arkadaşlar milli şefliği eleştirirken öbür taraftan kendileri milli şefliğe soyunuyorlar.”

“Endişemiz noter parası değil, demokrasiye engel çıkarılması”
Mecliste milletvekili olmayan partilerin, noter tasdikli 100 bin imza ile 2019 genel seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı çıkarabilmelerine ilişkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu arasında yaşanan atışmayı değerlendiren Mertol şöyle konuştu:

“Anlaşılan teklifimiz Cumhurbaşkanı tarafından yanlış anlaşılmış. Bu yüzden olsa gerek ki '100 bin imza bulamayacağını düşünenler, noter parasından çekinenler bu işe hiç girişmesinler' gibi bir cümle kullandı. Bizim 100 bin imza toplamak gibi ne bir tereddüdümüz ne de endişemiz kesinlikle yok. Değil 100 bin, inşallah biz 300 bin imza ile bu teklifi seçim kurullarına sunacağız. Bizim endişemiz noter parası değil, demokrasiye engel çıkarılmasıdır. Seçme ve seçilme demokratik bir haktır. Devlet bütün düzenlemeleri bu hakkın önüne bir engel getirilmeden kullanılması için düzenlemeler yapar"

“Biz size hakkımızı helal etmeyiz”
Yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile ByLock mağdurlarının görevine iade edilmesine ilişkin de konuşan Mertol şu ifadelerde bulundu:

“Son dönemlerde yaşanan bazı gelişmeler bizleri endişelendirecektir. Bylock'tan dolayı 10 binlerce insan hapse atıldı. Ciddi bir teknik çalışmanın neticesinde aslında bu Bylock'u icat edenlerin bilahare kendilerini korumak için yeni programlar geliştirdikleri anlaşıldı. Bunun farkına varıldığı için bizim İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Avukat Mustafa Yaman serbest bırakıldı. Ama 175 gün hapiste yattıktan sonra dün de beraat etti. Böylece bu mesele açıklığa kavuşmuş oldu. Ama onun 175 gün hapiste yatmasının karşılığını kim ödeyecek? Biz inanmış insanlarız sadece diyebileceğimiz 'Biz size hakkımızı helal etmeyiz. Bu dünyada olmazsa öbür dünyada mutlaka hakkımı alırım’, mağdurların başka diyecek bir şeyleri yok.”

Haber: Ö. YILMAZ

banner844
Yorumlar (11)
KORKMAZ 4 yıl önce
Korkma başkan olmayan demokrasiye engel çıkmaz.
HASAN YILMAZ 4 yıl önce
BAŞKAN BENİ GÜLDÜRME FATİH ERBAKAN OLMADAN SİZDEN BİR ŞEY OLMAZ BAŞKAN ADAYINI SİZLER OĞUZHAN AMCAYI GÖSTERİN STOP
Murat 4 yıl önce
Türkiye' de parti kalmasa gider bir uyuşturucu partisine oy verir vAllahi billahi tAllahi size oy vermem!!!
Varandas 4 yıl önce
Erbakan hoca rahmetli oldu milli görüş bitti benim anlamadığım genel başkanıniz neden hayircilarla ve CHP ile kolkola yazık size
Vatandas 4 yıl önce
Erbakan hoca rahmetli oldu saadet bitti bu genel başkanıniz neden hayircilarla ve CHP lilerle kolkola
nsm 4 yıl önce
hangi demokrasi kardesim? aym'yi bile takmayanlarin demokrasisine mi güveniyorsun?
DÜZCELİ VATANDAŞ 4 yıl önce
Sayın başkan saadet partisi eğer başkanlık seçiminde Fatih ERBAKN nı aday göstersin değil yüzbin miliyon imza toplanır yok aksı olursa Fatih ERBAKAN 950 toplar saadet adayı 50 binde kalır yaz bir köşeye
EJDER KAYA 4 yıl önce
CEHAPE'nin kayığına binenler kendilerine cehapenin yaptıklarını ne çabuk unutuyorlar da şimdi onların kayığına binip dolaşıyorlar. Konuştuklarınız kimlere hizmet ediyor dönüp bir bakın Allah aşkına sonra biraz yakın tarih okuyun da yaptığınız yanlışlardan geri dönün...
özkan1299 4 yıl önce
bir zamanlar fetönün kayığında kimler vardı çözüm saçmalığı ile imralı canisinin kayığına binen kimlerdi abd askerlerine dua edenler kimlerdi bunlarıda açıklasına kardeşim...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın