banner851

banner614

REFERANDUM TARİHİ BELLİ OLDU

Olağanüstü bir karar alarak Aralık’ta yapılması planlanan kongrelerini iptal eden AK Parti’nin MHP ile yaptığı "küçük anayasa" değişiklik paketi çalışmalarında sona gelindi. AK Parti Cumhurbaşkanlığı düzenlemesini de içeren anayasa değişiklik paketi teklifini, aralıkta meclise sunarak mart ayında sandığa gitmeyi hedefliyor.

banner619
Siyaset 26.11.2016, 11:06 27.11.2016, 14:16
1679
REFERANDUM TARİHİ BELLİ OLDU
Siyasette yaşanan gelişmelerin ardından kongre takviminde değişikliğe giderek Aralık ayında yapılacak seçimleri iptal eden AK Parti, başkanlık sistemi ve yeni anayasa çalışmalarına yoğunlaştı. Düzce’yi de yakından ilgilendiren çalışmalar sonucu anayasa değişiklik paketinin teklifini aralıkta meclise sunmak isteyen AK Parti mart ayında referandum için sandığa gitmeyi hedefliyor.
İlk iş olarak Aralık ayındaki kongrelerini iptal eden AK Parti’nin ile MHP yürüttüğü "küçük anayasa" değişiklik paketi çalışmalarında sona gelindi.

İki partinin mutabakat zemini aradığı konularda AK Parti cumhurbaşkanının insan hakları, özgürlükler dışında kararname çıkarma yetkisinin bulunmasını isterken, MHP cumhurbaşkanının hangi konularda kararname çıkarabileceğinin sınırlarının anayasada net olarak çizilmesini istiyor.

EN AZ 330 GEREKLİ
Yine cumhurbaşkanının kanunu veto etme konusunda her iki parti farklı düşünüyor. MHP, cumhurbaşkanının veto ettiği yasayı mevcut parlamenter sistemde olduğu gibi Meclis'in basit çoğunlukla yeniden kabul etmesi durumunda onaylamasını öngörüyor. AK Parti ise cumhurbaşkanının veto ettiği yasayı onaylayabilmesi için 330 gibi nitelikli çoğunluk istiyor. MHP ayrıca cumhurbaşkanı tarafından oluşturulacak Bakanlar Kurulu'nun Meclis onayına sunulmasını talep ediyor. AK Parti ise bunun parlamenter sistemde olduğunu belirterek benimsemiyor. MHP, cumhurbaşkanının partisiyle ilişki kurmasına sıcak bakarken, genel başkan sıfatı taşımasını istemiyor. MHP bu konuda ABD'deki başkanlık sistemine benzer bir sistem öngörüyor. Cumhurbaşkanının hangi oy nisabı ile Yüce Divan'a gönderileceği konusunda iki parti uzlaşı arıyor. MHP mevcut parlamenter sistemde başbakan ve bakanlar gibi cumhurbaşkanının da salt çoğunluk olan 276 oy ile Yüce Divan'a gitmesini öngörürken, AK Parti bu oranın en az 330 olmasını istiyor.(kaynak:sabah)
 
banner844
Yorumlar (6)
Enes g. 5 yıl önce
Ak partinin sizlerin oylarına ihtiyacı yok
daha karpuz kesecektik am 5 yıl önce
akp döneminde literatüre gizli borç da girdi net dış borç resmi beyan 410 milyar dolar gizlenen 230 milyar dolar toplam 640 milyar dolar eyyyy törkiye akpnin sana mirası budur artık ağaç kabuğunu yersin otmu yersin sen bilirsin.
Hammer Usta 5 yıl önce
Sandığı dört gözle bekliyorum bu akp nin halk için yapacagı hiç bişey yok ancak zam yapmayı bilirler umut tacirliği yapıyorlar!bürokrasiye adım atan halk için bişey yapmıyor kendi şanı yürüsün liyakat kazansın halk ne ki hizmet neki!antalyada çifçi perişan fındıkçı perişan bunlar daha ötv lerden halkın parasını nasıl alırız onun peşinde!2013 te sıfır bir araç 39000 tl!2016 da aynı araç 76000!!!biri açıklasın bunu!fındık üreticide 10 tl markette 80 nasıl oluyor bu işler?akp li belediye başkanları da lüks makam aracı alma sevdasında!cumayeri belediye başkanı göreve gelir gelmez lüks jip aldı ondan sonra yetim hakkı Allah din iman kuran!!sandık gelsin elbette görüşeceğiz akp!!!
türkiye vatandaşı 5 yıl önce
ulkede okadar sorun varken tek dertleri kendileri için yasa çıkarmak bu ülke bunları hak etmiyor
Emekli ÜLKÜCÜ 5 yıl önce
Ben artık MHP diye bir partiyi tanımıyorum. Bitmiştir. Artık stepne gibi lazım oldukça kullanılması beni ve benim gibi düşünene gençliği sizden soğuttu. SİZE BİR DAHA OY YOK......
Fındıkçı 5 yıl önce
Ak partiye oy yok