banner851

banner614

SÖNÜK BİR SEÇİM HAVASI

banner619

Partiler 1 Kasım’da yarışacakları adayları 18 Eylül’de kamuoyuna duyurdu. Ancak ne ülke genelinde ne de Düzce’de 7 Haziran öncesindeki seçim heyecanından eser yok. Bu durumun tekrarlanan seçimin hem partileri hem de seçmeni yorduğu şeklinde yorumlanıyor. Açıklanan aday listelerin seçmenin beklentilerini karşılamadığı görüşünü ortaya koyarken, Düzce’de aynı sonucun tecelli edip etmeyeceği şimdiden merak ediliyor.

banner846
Siyaset 20.09.2015, 16:11
825
SÖNÜK BİR SEÇİM HAVASI
banner844
7 Haziran seçimlerinden sonra koalisyon kurulamayınca Türkiye’de 1 Kasım’da erken seçime gidilme kararı verildi. Hızla ilerleyen seçim takvimi çerçevesinde partiler aday listelerini 18 Eylül’de Yüksek Seçim Kurulu’na sundu. Ancak Partilerde aday adayları başvurularında olduğu gibi, adaylık açıklamaları da heyecan yaratmadı. 7 Haziran sonrasında çalkantılı bir sürece giren Türkiye’de üst üste yapılan seçimler seçmeni yorduğu görüşü hakim…

AK PARTİ’DE DURGUNLUK

Ülke genelinde ve Düzce’de oy kaybı yaşayan AK Parti, Düzce’de aday listesinde değişikliğe gitmedi. Oy kaybına karşın riske girerek aynı adaylarla yola çıkan Ak Parti’de bu seçimde alacağı oy oranı da merak konusu… Yarıdan az aday adaylığı başvurularının yanı sıra milletvekili adaylarının belli olmasından sonra yaşanan durgunluk, parti içi küskünlüklerin devam ettiği şeklinde yorumlanıyor. 

BELEDİYEYE “SESSİZLİK” TEPKİ TOPLUYOR

Her ne kadar seçim “genel seçim” olsa da yerel yönetimlerin icraatları da seçmenin oy vereceği parti üzerinde etkili rol oynuyor. Yurtiçi ve yurt dışı gezileri, yapılan icraatlar ve harcamalarla bugünler de eleştiri oklarının çevrildiği Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’e karşı İl Başkanı Hikmet Keskin ve milletvekillerinin sergilediği sessiz tavır da tepki topluyor… Bu durumun 1 Kasım seçimlerinde AK Parti’ye yansımasının nasıl olacağını ise önümüzdeki günler gösterecek.

CHP’DE DURUM

7 Haziran’da Düzce’de oylarını attıran Cumhuriyet Halk Partisi ise 1. Sıra adayı Zafer Teber, yerini korudu. Teber ismi 7 Haziran’da seçmenin kafasına kazındı. CHP bu seçimde Teber’in yanı sıra Zekeriya Yanmaz ve Abdullah Şahin’le seçmenden oy isteyecek. Adaylarını erkenden belirleyerek çalışmalara başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, Yanmaz’ın Akçakoca’da, Şahin’in ise Gölyaka’daki ağırlığının sandığa artı olarak yansıması bekliyor. CHP, Ak Parti’nin bu iki ilçede 7 Haziran’da yaşadığı oy kaybını gösterdiği adaylarla kendi lehine çevirmek istiyor.

MHP’DE DEĞİŞİM İŞE YARAYACAK MI?

Düzce’de 3. Parti konumuna düşen Milliyetçi Hareket Partisi köklü bir değişikliğe gitti. Adaylarını komple değiştiren MHP tabanında olumlu bir hava hakim… Genel merkezin bu kez teşkilatın sesine kulak verdiği yorumları yapılıyor. Bol tartışmalı bir il başkanlığı seçiminden çıkan hemen akabinde yine tartışmalarla dolu aday adayı belirleme çalışmalarını tamamlayan MHP içindeki bu çatışma, 7 Haziran’da sonucu da yansımıştı. Bu aralar parti içinde durgunluğun hakim olduğu MHP’de birlik ve beraberliğin oluşturulması sandığa da olumlu yansıyacağı düşünülüyor. 
Yorumlar (7)
EĞİTİMCİ 6 yıl önce
Eğitimbirsenliyim ama bu sefer Osman Bey için MHP ye vereceğim
şahin 6 yıl önce
osman çakmak düzgün, yapıcı ve düzcenin yaralarına merhem olacak bir isimdir. bu seferMhp...
Ankara 6 yıl önce
Bu sefer 2 bir olur. Mhp 1tane çıkarır
Kesire inat MHP 6 yıl önce
İkinci kez aynı yanlış tercih dayatanlara inat bu sefer MHP diyorum.
CHP CHP CHP 6 yıl önce
MHP den bi cacık olmaz hakkaten bahçeli MHP yi yedi bitirdi.
Mhp 6 yıl önce
Hükmünü yitirmiş bir il başkanıyla yine 3. Parti olur
Atsız Ata 6 yıl önce
Osman Çakmak ile Düzce de ilk gerçekleşecek bekleyin...
26°
parçalı az bulutlu