banner851

banner955

UYUMSUZLUĞA NEŞTER!

AK Parti teşkilatlarındaki yenilemede referandum sonuçlarının seçimle kıyaslanması, kanaat önderleri ve milletvekillerinin değerlendirmeleri ve memnuniyet anketleri esas alınacak. Erdoğan’ın özellikle belediye yönetimleri ile teşkilatlar arasında uyumsuzluktan rahatsız olduğu kaydedilirken, yeniden yapılanma için haziran ayı sonu başlayacak kongrelerle adım atılacağı belirtildi.

Siyaset 01.06.2017, 12:31 01.06.2017, 15:58
3386
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanlığı görevini yeniden üstlenmesinin ardından dile getirdiği, “Partide metal yorgunluğu var” sözleri, dikkatleri yenileneceği açıklanan teşkilatlara çevirdi. Partinin, teşkilatlardaki yenilenme sürecinde üç temel kriteri ele alacağı ifade edildi. Referandum sonuçlarının seçimlerle karşılaştırması, bölgedeki kanaat önderleri ve milletvekillerinin değerlendirmeleri ile vatandaşların memnuniyetinin ölçüleceği anketlere göre teşkilatlar değiştirilecek.

Erdoğan’ın, başkanlık ettiği ilk MKYK toplantısında partideki yeni yapılanmaya dair görüşler de ele alındı. Erdoğan, MYK’da geniş çaplı değişikliğe gitmezken teşkilatlarda ise kapsamlı bir değişiklik bekleniyor. Erdoğan’ın, “Artık işimiz daha zor” ve “Metal yorgunluğu görüyorum” sözlerinin arkasında çeşitli rapor ve görüşlerin olduğu, yeniden yapılanma için haziran ayı sonu başlayacak kongrelerle adım atılacağı kaydedildi.

ANKETLER YAPILACAK
Parti kaynakları, Erdoğan’ın “Metal yorgunluğu var” sözleriyle de dillendirdiği teşkilatlardaki yenilenme sürecinde üç temel kriteri ele alacağını ifade etti. 16 Nisan referandumunun yerel seçimler öncesi bir işaret olduğunu belirten parti kurmayları, yenilenme sürecinde ilk kriter olarak referandum sonuçlarının seçimlerle karşılaştırmasının yapılacağını belirtiyor. Bazı bölgelerde teşkilat çalışmalarından kaynaklı olarak referandumda beklenen seviyeye ulaşılamadığı yorumları da yapılıyor.

İkinci kriter olarak, AK Parti teşkilat ve yerel yönetimlerinin çalışmalarının o il, ilçe veya bölgedeki kanaat önderleri, eski ve yeni milletvekilleri ile partide görev yapmış kişilere danışılması ele alınacak. Bu görüşmelerde teşkilatların, “ev ziyaretleri”, “üniversitelilerle buluşma”, “mahalle, köy veya belde toplantıları” yapıp yapmadıkları sorulacak. Birçok mahallede sadece broşürlerin dağıtılıp, başka bir görüşme yapılmadığı yönünde de AK Parti’ye gelen bazı şikayetler bulunuyor. Bu konuda özellikle kadın ve gençlik kollarının çalışmaları da değerlendirilecek.
Üçüncü kriter olarak da bazı büyük ilçelerde ve illerde çalışmaları ölçen anketler yapılacak. Bu anketlerin bazılarının çalışmalarının başladığı, vatandaş memnuniyetlerine göre gelecek sonuçların diğer kriterler ile değerlendirilerek adımların atılacağı da ifade edildi.

UYUMSUZLUĞA NEŞTER
Teşkilatlarla ilgili yapılacak değişimlerde milletvekillerinin de görüşlerini alacak olan Erdoğan’ın özellikle belediye yönetimleri ile teşkilatlar arasında uyumsuzluktan rahatsız olduğu ve büyük il ve ilçelerde bizzat kendisinin il başkanıyla görüşerek bu sorunları dillendireceği kaydedildi.
Erdoğan’ın kongrelerde gençlik kollarından isimlerin daha fazla aday olmalarını isteyeceği ve listelerde bu isimlere daha çok da yer vererek sinerji yaratmayı hedeflediği kaydedildi.

Bu süreçte Erdoğan’ın partide ve Cumhurbaşkanlığı’nda oluşturacağını kendisinin açıkladığı özel ekip de bizzat vatandaşlardan gelen şikayetleri ele alacak. Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve AK Parti’ye gelen tüm şikayet ve ihbarlar bu ekiplerin kontrolünden geçecek ve gerekli adımların atılıp atılmadığı denetlenecek. Kaynaklar özellikle AK Parti’ye gelen bazı şikayetlerin yerel yönetimler veya il-ilçe yönetimleri tarafından; “siyasi rakibimiz bunları yapıyor” denilerek ötelendiğini belirterek, bazı haklı şikayetlerin de bu gerekçelerle görmezden gelindiğini ifade etti. (Kaynak: Milliyet)
Yorumlar (17)
Terazi 6 yıl önce
Adalet yerini bulacak ya sabir
Cengiz E 6 yıl önce
Mevcut belediye başkanından oy verenlerde dahil olmak üzere memnun değil.Özelikle belediyeye eş,dost,akraba alması dikkat çekici.Basına yaptığı ilginç açıklamaları var.Seçilme nedeni sadece Cumhurbaşkanı.Bunun dışında bir hiç...
BAYRAM 6 yıl önce
BAKACAZ BAKALIM NEKADAR DEĞİŞİKLİK OLACAK
kudret ÇABUK 6 yıl önce
Belediye Başkanları ve Vekiller almadı bu oyu..!! Sayın Cumhurbaşkanımızı sevdikleri ve güvendikleri için oy verdi. Başkan ve Vekillerin çoğu kendi ceplerini düşünmekle meşguller. vatandaşın dertleriyle sıkıntılarıyla ilgilendikleri yok....
Apo 6 yıl önce
AKP bir siyasi parti kimliğinden çok bir alışveriş merkezi niteliğindedir.
gerçek 6 yıl önce
il yönetimindeki kişilerin yakınları nerlerde çalışıyorlar takibi yapılsın
Ozgur 6 yıl önce
Partinin genel sekreteri yonetume girdi popiler oldu isemi gireceksin baskanla isin yok genelsekretere git tirpulmi istiyorsun baskana gerek yok genel sekreter yeter kasikiglu ve keskin doneminde bu partinin eskuleri kaboldu
Vatandaş 6 yıl önce
Bütün Düzceli Vatandaşlar Bu ay içerisinde Başkan Keleş ve hiç yapmadığı Belediyecilik hizmetlerini Bimer üzerinden şikayet etmeliler. Keleşin görevden alınması buna bağlı.
Vatandaşa 6 yıl önce
15 yıldır neyi çözdüler. Kendinizi kandırırsınız sadece. Keleş'i aday yapan kim? Bize umut aşılayıp,'' Biraz sabır yukarısı iyi ama aşağısından haberi yok'' masalına hala inanmamızı beklemeyin..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın