banner851

banner614

YENİLİKLER SAYMAKLA BİTMİYOR

banner619

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte bürokrasi de yeniden şekilleniyor. Başbakanlıktaki personel ve kurumların yerleri değişiyor, yeni dönemde vatandaş memnuniyeti ön planda olacak.

banner846
Siyaset 30.06.2018, 15:02 02.07.2018, 09:07
1954
banner844

24 Haziran seçimleriyle birlikte Türkiye'de yönetim sistemi değişti. Özellikle kaldırılan Başbakanlık makamına bağlı kurumlar ve personelin yeni yerleri de belli oluyor. Söz konusu değişikliklerle ilgili kararnamelerin 8 Temmuz'dan sonra çıkması bekleniyor. Son şekli verilme aşamasında olan çalışmaya göre yenilikler şöyle:

Başbakanlık uzmanları TBMM ye ve Kamu Denetçiliği Kurumu'na geçecek. Başbakanlık müfettişleri Devlet Denetleme Kurulu'na müfettiş olarak atanacaklar. Bunların ücretleri Sayıştay personeline endeksli olacak.

6400 ve üzeri göstergelerde olan üst kademe yöneticileri, ilgili bakanın teklifi üzerine Cumhurbaşkanı tarafından atanacak. Bakanlar Kurulu Kararı ile atama usulü de kalkıyor. Genel müdürün altındaki kadrolar ilgili bakan tarafından atanabilecek. Kaymakamlar, valiler vali yardımcıları il emniyet müdürleri ve il müdürleri ilgili bakanın teklifi ve Cumhurbaşkanı'nın onayı ile atanacak.

Vatandaş odaklı yönetim tarzı başlıyor. Artık vatandaş talepleri ve tüm dilekçeler idari süreçlerin hızlanması amacıyla 30 gün içinde cevaplanacak. 30 gün içinde sorunu çözülemeyen vatandaşın talepleri Cumhurbaşkanlığı CİMER aracılığı ile takip edilecek. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında vatandaşlarla ilgilenmek amacıyla halkla ilişkiler birimi kurulacak. Vatandaş çayını içerken talepleri dinlenecek. Vatandaşa hizmet esas olacak.

Genel müdür, vali ve kurum başkanları seçimle gelecek. Görevleri bittiğinde bu kadrolar kazanılmış hak sayılmayacak. Genel müdür ve kurum başkanlığı kadrolarına atanmak için 12 yıllık hizmet ve memur olma şartı da artık olmayacak.

Haber: M.AYDIN

Yorumlar (6)
Bu mu demokrasi? 3 yıl önce
Devlet ve devlet ciddiyeti uzun süredir savsaklanıp, Akp ve onun yönetimi devlet yerine geçme çabası şimdi resmileşiyor. Tek parti yönetimi ve devlet partisi geliyor.
Vatandaş 3 yıl önce
Sen CHP mi sandın :)
Doğrucu köylü 3 yıl önce
O gece ne oldu çok merak ediyorum muharrem inceyi tanıyorsam ki taniyorum kendi canıyla onu kimse korkutamaz çok büyük bişey oldu bi fırıldak döndü türk milleti bu deyil
torpiller ne olacak 3 yıl önce
ŞU PARTIDE ÇALIŞIP BELEDIYEDE TORPILLE ALINANLARIDA HALK ÇIKARMA YETKISI OLSA KEŞKE
Vay hallere 3 yıl önce
Ceket koysak kazanırız hizmet mi boş ver anlayışı belediyede gidecek göreceksiniz böyle yatmaya devam
Aa 3 yıl önce
Akp neden kaybetti?
1. Yandaşlık
2. Akrabalık
3. Fındık
4. Hikmet Keskin
5. Ayşe Keşir
6. ..
.
.
999. Parası olan köprüden geçsin....
.
.
18°
açık