Hamidiye Mahallesi Hürriyet Caddesi üzerinde yer alan Düzce Belediyesi’ne ait parsele, özel bir firma tarafından 10 yıllık sözleşme yapılarak spor tesisi yatırımı yapıldı.

Whatsapp Image 2024 02 17 At 10.55.33

Normal süreçte 2022 yılında sözleşmesi dolacak olan firma, 2020 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yürürlüğe giren: “Covid 19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine Etkisi” konulu genelgesini gerekçe göstererek, sürenin 2 yıl daha uzatılmasını talep etti.

Düzce Belediyesi’nin bu genelgeye uymayarak kendilerini tahliye ettiğini ifade eden firma yetkilileri, 2022 yılında konuyu mahkemeye taşıdı.

Geçtiğimiz günlerde Mahalle ziyareti gerçekleştiren Düzce Belediye Başkanı Faruk özlü, mahalle halkından gelen “çocuklarımıza top oynayacakları bir alan yapmanızı istiyoruz.” Talebi üzerine, resmi olarak 2022 yılından itibaren Düzce Belediyesi bünyesinde bulunan spor tesisini, mahalle halkının ücretsiz bir şekilde kullanımına sunulması talimatı verdi.

FİRMADAN AÇIKLAMA

 

Konuyla ilgili Öncü Haber’e konuşan firma yetkilisi,

“Düzce Belediyesi’nin 2012 yılı Mayıs ayında 10 yıl süre ile "kirala yap işlet" modeli ile ihaleye çıkardığı halı saha ve park projesini aldım. Proje yer teslimi Düzce Belediyesi tarafından 2012 Temmuz ayında yapıldı. Proje yapım aşamasında Düzce Belediyesinden kaynaklı nedenlerle gecikmeli olarak bitirdim ve ruhsatı alarak işletmeye başladım. Düzce Belediyesi kendisinden kaynaklı gecikmeden doğan mağduriyetimi gidermek için Belediye Meclisi Kararı ile işletme süreme meclis kararı ve dönemin Belediye Başkanı onayı ile 8 ay ilave etti (böylece sözleşme bitiş süreci Devlet İhale Kanunundan doğan haklarım saklı kalmak kaydı ile 2023e uzamış oldu). Yaşanılan Pandemi (Covid19) sürecinde halı sahaların kapatılması nedeni ile 2 yıl işletmemiz de kapalı kalarak zarara uğradı ve maddi olarak kazanç sağlayamadık, ihaledeki işletme sözleşme süremizi mücbir nedenle kullanamadık. Cumhurbaşkanlığının mücbir sebeplerin oluşturduğu olumsuz sonuçları çözmek için 2 Nisan 2020 tarihli 31087 sayılı "Covid 19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine Etkisi" konulu Genelgesi gereği işletme süreme yazılı başvuru ile ilave istedim. Söz konusu Cumhurbaşkanlığı Genelgesine istinaden İstanbul Havalimanı İşletmecisinin süresinin 2 yıl uzatılmasını örnek gösterdim. Düzce Belediyesi yetkilileri Cumhurbaşkanı Genelgesini hiçe sayarak ve diğer örnekleri görmezden gelerek ve dahi dönemin Düzce Belediye Meclisinin ve Belediye Başkanlığı makamın verdiği ek süreyi dahi görmezden gelerek tesisten 2022 Temmuz 1 tarihi itibarı ile tahliyemi istedi. Bunun üzerine hakkımı aramak için hukuk yoluna gittim, hukuki süreç devam ederken Düzce Belediyesi ise Düzce Valiliğini yanıltarak tahliye kararı çıkarttı, karar yasal sürelerde tarafıma tebliğ edilmeden Düzce Belediyesi’nden telefonla aranarak 2 saat içinde tesisi boşaltmamız istendi. Kolluk kuvvetleri ve zabıta eşliğinde hukuksuz şekilde tahliye edildim. Mahkeme sürece uzadıkça mağduriyetim artarak devam etmektedir. Günümüz şartlarında 6 milyona yakın bedel harcadığım ve 10 yıllık işletme süresinin malum nedenlerle 7 küsur yılını kullanabildiğim ortadayken kalan 3 yıla yakın işletme süremin kullandırılmaması ve Düzce Belediyesinin çözüme yaklaşmaması mahkeme süreci de uzadıkça zulüm halini almaktadır. Gerekli bilgi ve belgeler bu gerçeği ortaya koymaktadır.

Whatsapp Image 2024 02 17 At 10.57.28

Düzce Belediyesinin hukuk dışı uygulamasına 2023 Kasım ayı Meclis oturumunda Hamidiye Mahallenin spor kulübüne vermeye çalışılması ile devam edildi. Bir başka garabet durum spor tesisinin Yeni Mahalle sınırları içerisinde olmasıdır. Durumun hukuki durumu avukatlarımız tarafından Belediye Meclisine sunulunca yanlışlık kabul edilmedi. Ancak Şubat ayında yeni aldığımız bir bilgi Belediye Başkanının kendi inisiyatifi ile bir protokol hazırlatarak tesisi usulsüz olarak Hamidiyespor’a vermeye çabasının devam ettiğidir. Kamuoyuna duyurulur.” Açıklamasında bulundu.

DÜZCE BELEDİYESİ’NDEN AÇIKLAMA

YÖRÜK MALIYLA KURBAN KESERSENİZ... YÖRÜK MALIYLA KURBAN KESERSENİZ...

 

Bu iddia üzerine Düzce Belediye Başkan Yardımcısını arayan Haber Ekibimiz iddialara ilişkin açıklama istedi.

Öncü Haber’e konuşan Başkan Yardımcısı Günden, “siyasi anlamda bir girişim söz konusu bile olamaz. Biz belediyeyiz ve burada, yazılı olan sözleşmeler hukuki adımlarla uygulanır.

Söz konusu firma, 2012 yılından bu yana orayı işletmektedir ve 2022 yılında sözleşmesi dolarak, Düzce Belediyesi bünyesine geçmiştir.

Biz Düzce Belediyesi olarak orada bir su dahi satmadan, tamamen ücretsiz olarak bölgedeki spor kulüplerinin hizmetine sunuyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’ye, mahalle halkı tarafından çocuklarının top oynayabileceği bir alan talep edilmesi üzerine, Başkan Özlü de Düzce Belediyesine ait olan bu tesisi ücretsiz bir şekilde bölge halkının kullanımına sunulması talimatı verdi.

Söz konusu alanda, hiçbir ticari faaliyet yürütülmemektedir. Tamamen ücretsiz bir şekilde, bölge halkının ve çocukların kullanımına açılmış, bakımları ve takibi de tarafımızca yapılmaktadır. Mahkeme süreci 2 yıldır devam etmektedir. Mahkemeden çıkacak karar da ne olursa olsun, uygulayacağız.” İfadelerinde bulundu.

Haber – Ahmet Çelik