Düzce’de gerçekleştirilen arama ve kurtarma tatbikatı, gerçeğini aratmadı. Senaryo gereği, ormanda kamp yapan 10 genç, ayı saldırısı sonucunda ormanda kayboldu. Bölgeye giden Düzce’deki arama kurtarma ekipleri, 5 gencin cesedine ulaşırken, 5 genci de kurtardı. Tatbikat ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Valisi Selçuk Aslan, bu tür tatbikatların önemine dikkat çekti. Arama kurtarmada eğitimlerin önemine işaret eden Vali Aslan, “Düzce ilinde, arama kurtarma alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ile topluluklarının niteliğinin geliştirilmesi projesini ortaya koyduk” dedi.

8 BÖLGEDE DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ 8 BÖLGEDE DENETİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Düzce’de arama kurtarma ekiplerinin geliştirilmesi için Düzce Valiliği koordinesinde tatbikat düzenlendi. AFAD başta olmak üzere Düzce Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, UMKE, Orman ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katılımı ile tatbikat başlatıldı. Senaryo gereği 10 kişilik kamp ekibi ayı saldırısı sonrasında ormana kaçıp kayboldu. Yaralı olarak ayı saldırısından kurtulan 1 kişi durumu 112 Acil Çağrı merkezine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye ekipler sevk edilirken, AFAD bölgede koordinasyon merkezi kurdu. Sivil toplum kuruluşlarına 8 ayrı arama bölgesi oluşturulunca, ekipler ormana giriş yaparak kaybolan kişileri arama çalışması başlatıldı. Düzce Valisi Selçuk Aslan ve beraberindeki heyette bölgeye gelerek tatbikat alanında incelemelerde bulundu.

A W207547 03

“Arama ve kurtarma alanında Türkiye’de yeni bir vizyon ortaya konuldu”

Tatbikat ile ilgili açıklamalarda bulunan Düzce Valisi Selçuk Aslan, arama ve kurtarma alanında Türkiye’de yeni bir vizyon konulduğunu belirtti. Arama Kurtarma alanında faaliyet gösteren ekiplere yönelik eğitimlerin devam ettiğini belirten Vali Aslan, “Ülkemizin afetler ülkesi olduğunu, maalesef zaman zaman tecrübe ediyoruz. En son en acı tecrübemiz 06.02.2023 Kahramanmaraş depremleri ile yaşandı. Bu yaşadığımız afetlerden çıkarttığımız dersler var. Bu derslerden bir tanesi de afetlere, afetten önce hazırlık yapılması. Hazırlığın birinci koşulu, fiziki yapımızın afetlere karşı dirençli olması ki, bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında hükümetimiz çok proaktif politikalarla süreci yönetmekte. Diğer bir yön ise, elimizdeki insan kaynağını afetlere karşı hazırlamamız. Elimizdeki insan kaynağında bir aşama, bir afet meydana geldiğinde, arama kurtarma ekiplerimizin nitelikliliği. Diğer bir aşama, mahalle gönüllülüğü sistemi gibi toplumun tamamını afetlere hazır kılabilmek. Bu iki nokta eğitim gerektirir, birincisi olan arama kurtarma faaliyetine katılan personelimizin eğitim, donanım noktası İçişleri Bakanlığımız Sayın Bakanımız Ali Yerlikaya öncülüğünde Türkiye’de yeni bir vizyon ortaya koydu” diye konuştu.

A W207547 01

“Arama ve kurtarma alanında yeni bir proje başlattık”

Arama ve kurtarma alanında Düzce’de arama kurtarma alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ile topluluklarının niteliğinin geliştirilmesi projesini ortaya koyduklarının altını çizen Vali Aslan, sözlerine şu şekilde devam etti:

Şuan itibari ile ülkemizdeki nitelikli arama kurtarma kapasitemiz 40 bin iken, bunu 100 bine çıkartılması tarzı, bir hedef ortaya koydu. Bu 100 bin hedefin 15 biniyse Sivil Toplum Kuruluşlarından oluşacak. Bu kapsamda da Düzce Valiliği olarak biz de o hedef doğrultusunda ‘ne yapabiliriz?’ diye değerlendirdik. İlimizde kamusal kapasitenin kullanımının yanında nitelikli, özverili ve istekli bir Sivil Toplum altyapısı olduğunu gördük. Şuan da elimizde 7 arama kurtarma sektöründe faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşumuz, aynı zamanda kamu kurumlarımız uhdesinde de 4 tane arama kurtarma topluluğumuz var. Bunları ‘daha nitelikli nasıl kılabiliriz, organizasyon yapılarıyla eğitim, donanım yapılarıyla ne yapabiliriz?’ diye düşündük. Düzce ilinde, arama kurtarma alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ile topluluklarının niteliğinin geliştirilmesi projesini ortaya koyduk. Bu proje kapsamında bugüne kadar afetlere müdahale, afetlerden korunma sağlık, ilk yardım ve ilk müdahale gibi konularda teorik eğitimlerden geçti arkadaşlarımız. Bugünde ilk aşama olarak vermiş olduğumuz teorik eğitimlerden pratiğe yansıtmak açısından, arazide kayıp arama senaryosuna bağlı olarak umumi bir tatbikat yapıyoruz. Tatbikatımıza kontenjan vererek sınırladık, 7 Sivil Toplum Kuruluşumuzdan 131, 4 topluluğumuzdan 35, Emniyet, Jandarma, Orman, AFAD, Sağlık ve İtfaiye olmak üzere totalde 236 arama kurtarma personeli katılarak, tatbikatımız bugün saat 10.00’da 112’ye gelen acil çağrı ile beraber alarm verilmiş. Saat 11.00 itibari ile kayıpların bulunduğu alana intikaller tamamlanmış hızlı bir şekilde koordinasyon merkezi oluşturulmuş ilk elde edilen bilgiler çerçevesinde saha sektörlere ayrılmış, her bir grubumuz açısından sektörler düzeninde atamalar yapılmış ve şuanda seri bir şekilde tüm gruplarımız kendilerine belirtilen, sektörlere doğru yola çıktıklarını görüyoruz. Ben ülkemizi rabbim her türlü afetten korusun diyerek tatbikatımızın başarı ile sonuçlanmasını temenni ediyorum.”

A W207547 02

“Teorik eğitimleri saha tatbikatı ile icra ettik”

“Arama kurtarma alanında faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşları ile Arama Kurtarma topluluklarının kapasitesi geliştirilme projesi kapsamında, yürütmüş olduğumuz teorik eğitimleri bugün ilk saha tatbikat uygulamasını icra ettik” diyen Vali Aslan, “sabah saat 10.00 itibari ile alarm verilmiş, tüm paydaşların tepki süreleri ölçülmüş çok hızlı bir şekilde belirlenen alana intikal edildiği görülmüştür. Tatbikat senaryomuzda, doğal alanda kamp yapan 10 tane gencimizin yaban hayvanı saldırısına uğraması ve buna bağlı olarak panik ile orman içerisine kaçmaları sonucunda, kayıp bildirimi senaryosu çalışılmış. Sahaya intikal ettikten sonra, koordinasyon merkezi intikal ettirilmiş sektörlemeler yapılmış, her bir sektör içinde ayrı bir sivil toplum kuruluşumuz ya da topluluğumuz görevlendirilmiştir. Senaryo başarı ile tatbik edilmiş senaryo gereği 5 tane kamp yapan kişinin naaşına ulaşılmış, diğer 5 kişi ise yaralı olarak alınmıştır. Zorlu bir coğrafya da sıkıntısız bir şekilde tatbikat tamamlanmıştır ben emek veren tüm kamu kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ve tüm topluluklarımıza teşekkür ediyorum. Örnek bir çalışma, örnek bir disiplin ve örnek bir koordinasyonla yürüdü inşallah böyle bir şeye ihtiyacımızın olmayacağını düşünüyorum ama olduğunda Düzce olarak yürüttüğümüz projenin başarılı bir şekilde ifa edildiğini görmekten de mutluluk duydum. Arkadaşlarımızın hepsini tebrik ediyorum. Bu hafta sonu gününde farklı iş ve iştikalde olan insanlar vakti kendine ayırmak yerine bir sosyal sorumluluk göstererek böyle bir tatbikatta beklediğimizin üstünde bir katılım ile faaliyet icra edildi 131’i gönüllü STK’lar 32’si AKT olmak üzere kamu kurumları ile beraber toplam 278 kişinin katılımları ile bir tatbikat icra ettik. Ben hepsini tekrar tebrik ediyorum, rabbim afetlerden ülkemizi sakındırsın diyerek hepsine saygılarımı muhabbetlerimi sunuyorum” açıklamalarında bulundu.