Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ersan Bilgin, bugün partisinin düzenlediği programlara katılmak için Düzce’ye geldi. Öncü Medya Grubunu, İl Başkanı Birkan Mertol ve parti yöneticileri ile birlikte ziyaret eden Ersan Bilgin, Öncü Medya Grubu Aleyna Mübarek Türkseven ve Türkseven Şirketler Grubu Onursal Başkanı Ömer Faruk Türkseven ile sohbet etti.

“Bütün halkımızı ve bütün partileri ‘Geçim İttifakına’ davet ediyoruz”

Ziyareti sırasında, ülke gündemi ile ilgili Öncü Haber Mikrofonuna açıklamalarda bulunan Bilgin, pandemi döneminde esnafların yaşadığı sıkıntılara değindi.  Pandemi nedeniyle ülke genelinde esnafların zor bir süreçten geçtiğini belirten Bilgin, “Tabii büyük bir sıkıntı var toplumumuzda. Zaten salgın öncesinde de ülkemizde adaletten ekonomiye, sosyal hayattan ahlaka birçok alanda sıkıntılar vardı. Salgınla beraber bunlar daha da büyüdü. Özellikle biz bu dönemde bu sıkıntıları merkeze alarak geçen hafta sonu Genel Başkanımız “Geçim İttifakı” diye bir gündem açıkladı. Bugün seçim tarihi belli değil, herhangi bir seçim atmosferi yok. Dolayısıyla bizim seçimi suni gündemleri değil gerçek gündemleri konuşmamız lazım.  Bu noktada da toplumumuzda katman katman dertli olan kitleler oluştu. Esnaflarımızda bunlardan birisi. Bu noktada biz bütün halkımızı, bütün siyasileri “Geçim İttifakına” davet ediyoruz.  Bu kapsamda projeler üretelim dedik. İktidara bunları tavsiye edelim onlarda bunları uygulasın istiyoruz. Bu çerçevede bütün illerde bütün ilçelerde stantlar kuracağız ve hükümete de birkaç gün içerisinde bir paket sunacağız. Tabi hükümet, iktidar yoruldu yıllarca. Dolayısıyla kaç defa acil eylem planları açıkladılar ama hiçbiri uygulamaya koyulmadı. Halkın derdine derman olan bir şey ortaya konulmadı. Ama bir grup azınlık geçmişte de olduğu gibi bugün iktidardan nemalanıyor. Rant ekonomisi üzerinden tüketim ekonomisi üzerinden bir grup gününü gün ediyor ama halkta büyük sıkıntı var. Esnafta bunlardan bir tanesi. Gerçekten büyük sıkıntı içerisinde” diye konuştu.

“Türkiye ekonomisi dipte”

Kendisine sorulan Türkiye ekonomisi ile ilgili soruya ise, “Türkiye ekonomisi diplerde” diye cevap veren Bilgin, şu şekilde devam etti:

“Merkez Bankası Başkanını değiştirerek ekonomi düzelmez, üretim ekonomisine geçmeden ekonomi düzelmez. Yani Merkez Bankası Başkanını değiştirerek algı yapıyorsun, bütün suçu ona yüklüyorsun. Yani enflasyon rakamlarıyla, faiz rakamlarıyla oynayarak ekonomi düzelmez. Bugün bankalar kazanıyor. Bugün hepimizin cebinde kredi kartları var, hepimizin cebinde banka kartları var. Yani hepimizin bir ortağı var! Kim o? Bankalar. Bugün ülkemizde, en zengin, en çok vergi verenlere baktığımız zaman, bankalar. Banka sistemi, bizleri sömüren bir sistem. Dolayısıyla  biz bankalara çalışıyoruz. Bu ekonomi böyle gitmez. Kesinlikle üretim ekonomisine geçmek lazım, Reel ekonomiye geçmek lazım, faizli bir sistemi terk etmek lazım. Bunlar olmadığı sürece, Merkez Bankası Başkanını değiştirmek sadece, toplumsal bir algı olur. Ama sokağa çıktığımız zaman, gerçekten insanlarımızın hali, içler acısı.”

"Saadet Partisi Olarak parti kapatılmasına karşıyız"

HDP’ye açılan kapatma davasına da değinen Bilgin, Saadet Partisi olarak partilerin kapatılmasına karşı olduklarını ifade ederek, “Biz HDP’ye açılan kapatma davası ile ilgili kanaatlerimizi net bir şekilde açıkladık. Şiddete bulaştığı noktada, bir fikir suç olabilir. Biz parti olarak her zaman şiddetin karşısındayız. Ama bir siyasi parti hazineden yardım alıyorsa, milletvekilleri varsa, meclisteyse benzeri resmi imkanlardan faydalanabiliyorsa, fikirler kapatılarak önlenmez. Zamanında bizim de partilerimiz kapatıldı, HDP’nin de partileri kapatıldı. Bu, bu şekilde önlenemez. Dolayısıyla, biz parti kapatmaya karşıyız. Ama hangi şahıs, hangi kurum, hangi parti şiddete bulaştıysa, ihanete bulaştıysa, elbette bunlarda ilgili organlarla sorulması lazım, ama bununda adaletle sorulması lazım” şeklinde konuştu.

HABER: Savaş ARI