Düzce Belediyesi cenaze hizmetleri konusunda vatandaşlara kesintisiz hizmet veriyor. Ücretsiz taziye hizmetleri kapsamında geçtiğimiz yıl boyunca 668 haneye hizmet götüren Mezarlık İşleri Müdürlüğü yayımladığı 2022 yılı raporunda yapılan işlerin ayrıntılarını paylaştı.

Taziye hizmetlerinde kullanmak üzere müdürlük bünyesinde; 1500 adet tabure kapasitesi, 37 adet çadır kapasitesi, 20 adet çay kazanı ile çay dağıtımı, 900 cenazelik kefen bezi, il dışına 43 ilçe ve köylere 368 ve mahallelere 449 adet olmak üzere toplamda 860 adet cenaze yıkama hizmeti verildi.

MEZARLIKLARIN BAKIM VE ONARIMI DÜZENLİ OLARAK YAPILIYOR

Ekipler, sorumluluğu altında bulunan başta şehir mezarlığı olmak üzere, mezarlıkların bakım ve onarımını düzenli aralıklarla yürütmeye devam ediyor. 2022 yılında içinde ekipler 3 bin metrekare beton parke taş, 3 bin metrekare beton bordür, 480 ton kum, 30 metreküp beton harcı, 500 bin metrekare çalı diri örtü ve ot temizliği uygulaması yaptı.

MEZARLIK İÇ YOL DÜZENLEME VE BÖLME İŞLEMİ YAPILDI

Mezar alanlarının düzeni ve parsellerin bölünmesi amacıyla yapılan beton bordür uygulamaları 2022 yılında 2 bin metre olarak kayda geçti. Aynı zamanda şehir mezarlığında bulunan camide cenaze namazı kılınacak alanın üstüne açılır-kapanır çatı inşası da 2022 yılı içinde hayata geçirildi.

MEBİS’E VERİLER GÜNCEL OLARAK YÜKLENDİ

Düzce Belediyesi tarafından başlatılan online Mezarlık Bilgi Sistemi (MEBİS)’ndeki veriler 2022 yılı içinde güncel olarak yüklenerek vatandaşların kullanımına açıldı. 60 mezarlıkta toplam 26,264 fotoğraf çekimi yapılarak bilgileri sisteme girildi.

5 ADET CENAZE NAKİL ARACI İLE HİZMET VERİLİYOR

Mezarlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde bulunan 5 adet cenaze nakil aracı ile il dışı, ilçe, köyler ve mahallelere 118 (adli olay) 143 (doğal ölüm) olmak üzere toplam 1601 cenaze nakil hizmeti verildi. Ayrıca şehir mezarlığında yapılan ışıklandırma sisteminin yanı sıra,  kurulan ses sistemi sayesinde her Cuma günü ve önemli günlerde Kur’an-ı Kerim okuması sürdürülüyor.