Asrın felaketi olarak adlandırılan Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerin ardından 81 ilde afet bölgesinde evsiz kalan vatandaşlar için konteyner üretilmeye devam ediyor. Düzce’nin 5 farklı noktasında üretim faaliyeti yürütülen konteyner merkezleri afet bölgesine desteklerini sürdürüyor.

WhatsApp Image 2023-03-21 at 13.04.46 (6)

Bu kapsamda üretim merkezlerinden biri olan 1.OSB’de bulunan konteyner üretim merkezinde Düzce Valisi Cevdet Atay gazetecileri ağırladı. Vali Atay, konteyner üretim merkezlerindeki tüm süreci bizzat yakından takip ettiğini dile getirirken gazetecileri tesis hakkında bilgilendirdi.

WhatsApp Image 2023-03-21 at 13.04.46 (8)

Şu an 70-80 adet konteyner üretimi yapıldığını söyleyen Vali Atay, ilerleyen günlerde de üretim sayısının 100’e kadar çıkartılacağını söyledi.

Konteyner üretim merkezini basın mensuplarına gezdiren Vali Atay şu açıklamalarda bulundu:

“Depremden sonra hızlı bir şekilde burada ki tüm arkadaşlarımızla, İl Özel İdaresi ile deprem bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızı barınmalarına destek olmak amacıyla konteynerleri hızlı bir şekilde ulaştıracağız. Bu fabrikalar vardı ama boştu. Buraları üretim merkezi haline getirdik.  Şu an itibariyle 5 üretim merkezimiz mevcut. Günde yaklaşık 70-80 adet üretime kavuştuk. Bu bizim çok önemli. Afet bölgesindeki vatandaşlarımız bu konteynerlerin içinde ısınıyorsa bizimde içimiz ısınıyor. Bu bizi hem motive ettiriyor hem de vicdanen rahat ettiriyor. O yüzden burada emeği geçen ve özellikle çalışan arkadaşlarımıza gönülden teşekkür ediyorum. Hepsi burada içinden gelerek gönülden çalışıyorlar. 24 esasına uygun bir şekilde çalışıyorlar. Çalışan herkes şunu farkında; buradan giden her konteyner orada bir aileye ev oluyor. Şu an 75 bandında üretimimiz devam ediyor ama 3-5 gün sonra 100 bandına da çıkacağız.”

WhatsApp Image 2023-03-21 at 13.04.47 (8)

“İlerleyen günlerde konteyner üretimini 100 bandına çıkaracağız”

“Bizim konteynerlerin ısı ve yalıtım anlamında çok faydalı olduğunu söylemek istiyorum. Çünkü kullanılan hammaddeyi kendi ilimizde üretimini yapan bir firmanın ürünlerini burada kullanıyoruz. Günde 70-90 arasında üretim bandına geldik. Şimdiye kadar bölgeye 900 civarında konteyner gönderdik.”

WhatsApp Image 2023-03-21 at 13.04.47 (5)

“Buradaki çalışmaları bizzat takip ediyorum”

Benim vicdanım çok rahat yapılan işlerden dolayı. Ben her gün en az 3 kere üretim merkezlerini geziyorum. Eksikleri yerinde görüyorum. Örnek olarak iş güvenliği burada bizim için çok önemli. Burada çalışan bütün arkadaşlarımızın sigortaları mutlaka yapılıyor bunları da bizzat kendim takip ediyorum. Sonuçta biz bu işi burada yaparken de kimsenin burnunun kanamamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ben üretim merkezlerinde üretilen her üründen büyük keyif duyuyorum. Bunun yanında konteyner dükkanlar ve engelli vatandaşlarımız içinde çalışmalarımıza başlıyoruz. İnşallah en kısa sürede onları da sahaya süreceğiz.”

HABER- NALAN TAYYAR

GÖRÜNTÜ- AHMET ÇELİK