Düzce Belediye Başkanı ve AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü, gittiği her ziyarette, her ortamda ve önemli platformlarda Prusias Ad Hypium adıyla bilinen Konuralp antik kenti ve bölgenin hak ettiği değeri görmesi için projelerini paylaşmayı sürdürüyor.

075D65Cf 5707 44C8 9B9F 8Fe5A0368Ad9

“GEZELİM GÖRELİM EĞLENELİM AMA KİRLETMEYELİM” “GEZELİM GÖRELİM EĞLENELİM AMA KİRLETMEYELİM”

Tarihi Konuralp Antik Kentinde sürdürülen kazıların göreve geldiklerinden itibaren yoğun şekilde sürdürülmesini sağlayan ve tüm çabasının Düzce’yi dünya kültür mirasına dahil etmek olduğunu defaatle dile getiren Başkan Özlü, ‘Türkiye Yüzyılında Düzce İçin 100 Proje’ kitapçığında da ele aldığı şekliyle 4 yıldır yaptıkları kazıların ardından hazırladıkları proje çerçevesinde antik tiyatronun restorasyonuna başlayacaklarını söyledi.

SAKLI CENNET GÜN IŞIĞINA ÇIKARTILACAK

C4B2Aacd D85C 4890 8Eb7 8Bb8Ca6C7C8A

Düzce’nin kalbi olarak nitelendirdiği Konuralp’in büyümesi ve gelişmesi noktasında bir yandan restorasyon sürerken kazıların da aynı doğrultuda devam edeceğine dikkati çeken Başkan Özlü, turizm adına insanların burayı görmesi için de projeler ürettiklerini ve saklı cennet tabiri ile Konuralp’in tamamen gün ışığına çıkartılacağını ifade etti.

ÜSTÜ CAMİ ALTI KÜLTÜR MERKEZİ

C2D43846 E322 4Fc7 A4F7 B77067E208Bc

Bölgenin en önemli eserlerinden olan Konuralp Merkez Camii’nin 23 Kasım depreminde hasar aldığını bu bakımdan eski belediye meydanının bulunduğu alana taşınmasını planladıklarını belirten Özlü, caminin zemininin ise kültür merkezi olarak projelendirildiğinin müjdesini verdi.

AHŞAP VE TAŞ AĞIRLI YENİ KONURALP MÜZE

F06F8570 8Cdf 4C4D B22C 41D12C3C355C

Yeni Merkez Cami ve Kültür Merkezi müjdesinin yanı sıra yeni müze müjdesini de yineleyen Başkan Özlü, mevcut Konuralp müzesinin de deprem sırasında hırpalandığına dikkati çekerek, yapılan çalışmalar neticesinde riskli yapı olduğunun ortaya çıktığını ve ziyarete kapalı olduğunu paylaştı. Konuralp’e ve tarihine yakışacak şekilde eski belediye binasının olduğu alanda bir kısım arazilerin kamulaştırarak bir büyük müze yapacakları müjdesini paylaşan Özlü, müzenin ahşap ve taş ağırlıklı olacağını, kazılarda bulunan eserleri orada sergileyeceklerini, ziyaret için geleceklerinde rahatlıkla araçlarını park edebilecekleri şekilde projelendirileceğini sözlerine ekledi.