banner851

banner614

TÜRKİYE’DE İLK KEZ DÜZCE’DE

Cedidiye Mahallesi’nde bulunan Hacı Davut Camii’nde Cuma Namazı öncesinde okunan Cuma Hutbesi, işitme engelli bireyler için işaret dili ile anlatıldı. Cemaat Türkiye’de ilk kez Düzce’de başlatılan uygulamadan memnun oldu.

banner619
Yerel Haber 11.05.2018, 15:00 12.05.2018, 14:38
1502

10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla Diyanet İşleri Başkanlığı örnek bir projeye imza attı. Cedidiye Mahallesi’nde bulunan Hacı Davut Camii’nde Cuma Hutbesi Türkiye’de ilk kez cemaate “İşaret Dili” ile anlatıldı.

Engellilere manevi hizmet
Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görevli Engelli Koordinatörü İl Sorumlusu ve Körpeşler Merkez Camii din görevlisi Mustafa Akbaş uygulamaya ilişkin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“Başkanlığımız din hizmetlerinde toplumumuzu aydınlatmak için her geçen gün hizmet alanlarını genişletmektedir. Bu hizmetlerden bir tanesi de engellilere yönelik engelli hizmetleri. Bu atanan arkadaşlar bulundukları illerde bütün engelli kardeşlerimize ulaşarak onlara manevi hizmetlerinde yardımcı olacaklardır. Engellilik, doğuştan veya sonradan bedensel, zihinsel, ruhsal veya herhangi bir duyusal organını kaybetmiş kardeşlerimizin günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacağı başkalarından yardım alarak günlük ihtiyaçlarını karşılayan bireylerdir.”

“Braille alfabesiyle Kur’an eğitimi”
İşitme engelli kişilere işaret diliyle Kur’an öğrettiklerini kaydeden Akbaş,“Göremeyen kardeşlerimize de braille alfabesiyle Kur’an eğitimi verilmektedir. Şuan ilimizde merkezde işitme engelli kardeşlerimize kız Kur’an kursu mevcuttur” diye konuştu.

Haber: H.GÜRSOY

banner844
Yorumlar (8)
Akıl 3 yıl önce
İslam dinin de para karşılığı tebliğ vb ibadet memurluğu yoktur, hiçbir Peygamber tebliğ görevi için bir Dinar almamıştır, bu Yasin 21.ayette hükmedilmiştir. Kuran ne söylüyor diyanet ne yapıyor, siz Kuran'a uyun ki kurtulasınız.
Abdullah 3 yıl önce
Cumaya gidiyorduk,Allah'ın ayetleri yerine masal hurafe dinliyorduk ve hutbeden para dileniliyordu,bunlar Allah'ın dinin de olmayan uygulamalar olduğundan cumanın önemini yok ettiler,bu yüzden iki yıldır cumaya da gitmiyoruz.
senin gözün yok.bahaneci 3 yıl önce
toplumun sorunları tartışılmasın mı hutbede.güzel değilmi.para işine gelince senden zorla mı alıyorlar.dinimiz iyiliği emreder.ben bunları fırsat görürüm.iyi kötü bişeyler bırakırım.ama senin namazda gözün yok,pintilik de cabası.yolun açık olsun.
karacalı 3 yıl önce
maşAllah tek kelimeile bravo...
kadınlar ve cuma.. 3 yıl önce
Ey iman edenler Cuma günü işlerinizi bırakın namaza koşun der.Demekki herkese farz.Kadınlarda Cuma namazı kılmak için camiye gelmek istiyor.Müftülük konuyla ilgilenın ve camilerde yer açın..
kadınlara farz değil 3 yıl önce
sen de chp li vekil gibisin.adam cuma namazının evinde kılıyormuş.kocaeli vekili.araştır bulursun.cuma kadınlara farz değil.kafa karıştırmak için mi yazdın.anlamadım.
vatandaş 3 yıl önce
hehe bi o eksik... büyük caminin avlusunda bi cuma namazı kıl bakalım yoldan geçen saçı sakalı ağarmış ne ihtiyarlar boş boş geziniyo bilinçsizce cami önlerinde... erkekler bi anlasın da farziyetini, kadınlar kılmasa da olur.
Düzceli 3 yıl önce
MaşAllah. Allah devamını nasip eder inşAllah..