Yılbaşı öncesi, kuruyemiş ve çerez fiyatlarına zam geldi. Bu durum özellikle yılbaşını evde geçirecek vatandaşların tepkilerine yol açarken, Öncü Haber ekibi şehrin cadde ve sokaklarında konu ile ilgili vatandaşlar ve kuruyemiş esnafına mikrofon uzattı.

Kuruyemiş esnafı, fiyatlarda bir artışın olmadığını savunurken, vatandaşlar ise cep yakan fiyatlar karşısında ne yapacaklarını şaşırdı.

İşte Düzce halkının kuruyemiş fiyatları ile ilgili düşünceleri:

“Dut kurusuna bir yöneliş var”

Kuruyemiş esnafı Volkan Parmak: 1-1,5 ay önce bir zam geçişi oldu birçok üründe ama yılbaşı öncesinde bir zam geçişi yapmadık. Ama yılbaşından sonra zamlar bekliyor gibi. Yılbaşında hemen hemen aynı oluyor. Yoğunluk her zaman oluyor. Yılbaşında insanlar her zaman kuruyemiş vesaire rağbet gösteriyorlar. Son 3-4 gündür yılbaşı yoğunluğu başladı başlayalı dut kurusuna bir yöneliş var. Dut kurusunu çok seviyorlar.

“Fiyatlarımız aynı zam yok”

Aktar Mehmet Yılmaz: Fiyatlarda herhangi bir değişiklik yok zaten. Fiyatlarımız aynı zam yok. Eskisi gibi çok talep yok ama yine de talep var. Yine ana maddeler, fındık, fıstık, badem, antepfıstığı, üzüm, leblebi gibi ana maddeler gidiyor.

İşte vatandaşların yılbaşında kuruyemiş zamlarına karşı düşünceleri ve en çok tercih ettikleri yiyecekler;

“Ama işin içinden çıkamıyorsun”

Zeki Kum: Her şeyde arttırım var. Sadece kuruyemişte değil ki. Bugün aldığını yarın değişik alıyorsun. Serbest piyasa diyorlar. Ama işin içinden çıkamıyorsun.

Numan Dayıoğlu: Valla çok dikkat etmedim ama almayı düşünmüyorum.

Osman Kurt: Hiç fiyatlarla ilgilenmiyorum. Öyle alışveriş alışkanlığım da yok.

“Her geçen gün zam geliyor”

VALİ ASLAN VE KEŞİR’DEN KUTLAMA MESAJI VALİ ASLAN VE KEŞİR’DEN KUTLAMA MESAJI

Yavuz Çalışkan: Fiyatlar olduğu gibi durmuyor. Her geçen gün zam geliyor. Yılbaşından sonra onların daha da yükseleceğini düşünüyorum. Her şey zamlı.

“Yaş ortalamamız biraz yüksek olduğu için meyveleri tercih ediyoruz”

Ozan Yahşi: Dünyayı da içine alan Türkiye’de de ciddi bir ekonomik sıkıntı var. O yüzden fiyatlar ortalama yüzde 200-300 artmış durumda. Geçen yılbaşına göre fiyatlar her konuda ciddi artış var. Bizim en çok tercih ettiğimiz yiyecek kuruyemiş tercih ediyoruz. Yaş ortalamamız biraz yüksek olduğu için meyveleri tercih ediyoruz.

Diğer bir vatandaş ise: Genel olarak her şeyde zam var. Yılbaşından sonra daha da artacağını düşünüyorum. Yılbaşında kuruyemiş tercih ediyorum.