TRAFİK SİGORTASINDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR TRAFİK SİGORTASINDA YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Düzce Şoförler ve Otomobilciler Odası’na kayıtlı 300 taksici esnafı, artan maliyetler nedeniyle 2024 yılına karamsar girdi.

Akaryakıt, bakım masrafları, araç fiyatları, sigorta ücretleri, lastik değişimleri, vergi, SGK gibi birçok kalemde giderleri bulunan Düzceli taksiciler, büyükşehirler başta olmak üzere birçok ilde taksi fiyat tarifesi değişmesine karşılık hala 2023 fiyatlarını uygulamaya devam ediyor.

Özellikle mazota üst üste gelen zamlarla kazancı düşen taksiciler, 2024 güncellemesi için Düzce Şoförler ve Otomobilciler Odası’nın yapacağı çalışmayı bekliyor.

Whatsapp Image 2024 01 16 At 15.18.26

Aynı ölçekteki illerle ortak çalışma yapılıyor

Odaya üye taksici esnafın mağdur olmaması için kolları sıvayan Oda Başkanı Yavuz Yılmaz, her yıl olduğu gibi bu yıl da Düzce ile aynı ölçekteki illerle birlikte hareket edileceğini açıkladı.

Öncü Haber’e özel açıklamalarda bulunan Yılmaz, “Düzce’de odaya kayıtlı 300 taksici esnafımız var. Artık maliyetlere rağmen ‘2024’e girdik, hadi hemen fiyatları arttıralım’ düşüncesinde değiller. Yakın zamanda servis ücretlerine gelen zamlar nedeniyle toplu ulaşıma yönelim daha da arttı. Giderlerin artması tabii ki taksicilerin kazancını etkiliyor. Bizler oda olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da bizimle aynı ölçekteki iller olan Kütahya, Zonguldak, Karabük, Kastamonu ve Bolu’da gerekli araştırmaları yaparak tarifeyi belirliyoruz. Bunun için bu illerin oda başkanları ile görüşmeler yapıyor ve makul fiyatlar üzerinde mutabık kalıyoruz.” dedi.

57Af8183Eb10Bb1A58D26C25

“Hem yolcuyu kaybetmiyoruz hem ortalama bir yol buluyoruz”

Düzce’de taksimetre açılış ücretinin hala geçen yılki rakam olan 35 TL olduğunu belirten Yılmaz, “Odamız tarafından 2023’te hazırlanan taksi fiyat tarifesine göre; kilometre ücreti 20 TL, saat ücreti 120 TL, birim zaman ve mesafe 2 TL ve kısa mesafe 70 TL’dir. Tarifede yer alan fiyatlar, azami hadleri gösterir. Şimdi 2024 tarifesi için görüşmelerimiz devam ediyor. Hem yolcuyu kaybetmiyoruz hem ortalama bir yol buluyoruz.” şeklinde konuştu.