Düzce’ye dışarıdan gelip kurdukları çadırlarda yöresel ürünler satan esnaflar, Düzce’nin yerli esnafının tepkisini çekti. Konuyu, Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal’ın, kendisini hazırlayıp sunduğu “Yorumlu-Yorum” programında gündeme taşımasının ardından, Düzce Belediyesi tarafından yöresel ürünlerin satıldığı çadırların bu gece yarısından itibaren kaldırılması kararı alındı. Bu duruma dışarıdan gelen esnaflar, “Bin 200 kilometre yoldan geldik. Bizi buraya davet etmeselerdi zaten gelmezdik. Biz kendi ürettiğimiz ürünleri burada ucuza satıyoruz” derken, Düzce’nin yerli esnafı da durumu olumlu karşıladı. Düzceli esnaflar, “Bu işten mevcut Belediye Başkanımız ve AK Parti Düzce Belediye Başkan Adayı Dr. Faruk Özlü’nün haberi bile yok” diyerek, DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı’ya yüksek perdeden ses yükseltti.

B5112A2E 060F 4A1C Bfd7 5C8410E0A422

Önümüzdeki 31 Mart 2024 yerel seçimleri öncesinde dışarıdan gelerek kurdukları çadırlarda yöresel ürün satışı yapan yabancı esnaflar, Düzce’nin yerli esnafına ekonomik yönden büyük zarar vermişti. 31 Mart yerel seçimleri öncesinde Dr. Faruk Özlü’ye desteğini açıklayan DESOB  Başkanı Mustafa Kayıkcı’nın bu duruma göz yumarak, Düzce’nin yerel esnafının ekonomik yönden mağdur edilmesine göz yumması kafalarda soru işaretleri bırakırken, esnaf tabanından gelen tepki sesleri üzerine bu konuyu Öncü Medya Genel Yayın Yönetmeni Sadullah Ünsal, kendisinin hazırlayıp sunduğu “Yorumlu-Yorum” Programında ele aldı. Programın ardından, harekete geçen Düzce Belediyesi, yöresel ürünlerin satıldığı çadırların kaldırılması için harekete geçti. Yöresel ürün satışı yapılan çadırların gece yarısından itibaren kaldırılması yönünde, dışarıdan gelen esnaflara tebliğ yapıldı.

Df71D472 B690 4E6F 81F7 9086E466610D

Peki, bu durum hem dışarıdan gelip yöresel ürün satışı yapan yabancı esnaf ile Düzce’nin yerli esnafına nasıl yansıdı?

Bu sorunun cevabını alabilmek için, Öncü Haber ekibi esnaflara mikrofon uzattı.

“Bizi buraya davet etmeselerdi gelmezdik”

Ekran Alıntısı.jpgedfgh

Kendisinin Trabzon’dan gelerek kendi ürettiği yöresel ürünleri çadırda sattığını ifade eden Ferhat Acar, “Biz buraya davet üzerine geldik. Burada kendi ürettiğimiz ürünleri tanıtmak için satıyoruz. Ama Düzce Belediyesi’nin aldığı kararla yarından itibaren buradan ayrılacağız. Biz buraya bin 200 kilometre yoldan geldik ve masraf ettik. Bizi organizatörler davet etmeseydi, zaten Düzce’ye gelmezdik” diye konuştu.

“Düzce’nin esnafını düşünmediler”

Ekran Alıntısı-93

“Düzce’nin esnafını düşünmediler”
Düzce’nin yerli esnafı Ömer Güler de yöresel ürünlerin satıldığı çadırların Millet Bahçesi girişine kurulmasının sorumlusunun DESOB olduğunu savundu. DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı’nın Düzce’nin yerli esnafına zarar verdiğini ifade eden Güler, “Buraya, dışarıdan gelen esnaf DESOB’un bilgisi olmadan gelemez. Düzce’nin esnafını bitirdiler. Zaten Düzce’nin esnafı ekonomik yönden çökmüş durumda, bir de sen tutup dışarıdan esnaf getirip, çadırlarda sağlıksız koşularda ürün satışına izin verirsen, bu Düzce’nin esnafına darbe vurur. Ucuza tere yağ ve sucuk satılıyor. Birde adamlar kampanya yapmış, 2 sucuk alana bir tanesini bedava veriyor. Bu tere yağı ve sucukların içinde ne olduğu belli değil, Bir de Düzce’nin yerli esnafının hijyen konusunda denetlendiği gibi, bunlar denetlenmiyor. Ben kapımın önüne bir tane askılık koysam Zabıta ekipleri ceza kesiyor. Bunlar ise sağlıksız koşullarda, açıkta ürün satıyorlar, ama hiçbir denetim yok” şeklinde konuştu.

“Bu işin tek sorumlusu DESOB Başkanı Kayıkcı, Başkan Özlü’nün bu olaydan haberi bile yok”

Ekran Alıntısı.jpgfgdfdgdf

Yöresel ürün satmak için dışarıdan gelen esnafların DESOB’un onayı olmadan Düzce’de satış yapamayacaklarının altını çizen esnaf Ethem Şakir ise, “Burada açık alanda sağlıksız ürünler satılıyor. Bunları bizi denetledikleri gibi denetleyen bir kurum yok. Ben şunu söyleyeyim; bu çadırlar DESOB Başkanı Mustafa Kayıkcı’nın bilgisi dahilinde buraya kuruldu. Düzce Belediye Başkanımız ve AK Parti Belediye Başkan Adayımız Dr. Faruk Özlü’nün bu işten haberi bile yok benim tahminimce. Çünkü Mustafa Kayıkcı tüm esnafların başkanı. Onun bilgisi olmadan kimse Düzce’de ürün satamaz. Biliyorsunuz önümüzde yerel seçimler var. Yerel seçimler öncesinde Faruk Özlü’ye karşı bir oyun oynandığını düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.   

ÖDEMELER HESAPLARA YATIRILDI ÖDEMELER HESAPLARA YATIRILDI

HABER: Savaş ARI