Kahramanmaraş merkezli 2 büyük deprem felaketi sonrası Düzce Belediyesi Personelleri depremin ilk gününden itibaren deprem bölgelerinde yaraları sarmaya devam ediyor.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, Maraş’ın Elbistan ilçesinde yardım faaliyetlerini devam ettiren belediye personeli ile telefonda görüştü. “Bugüne yetiştirebilirsek bugün, yetiştiremesek akşama ısınma konusunda yardımcı olacağız” diyen Başkan Özlü, “Ben Afşin Belediye başkanını aradım. Bizden soba istedi. Gece sıcaklığın çok düştüğünü, soba ihtiyacı olduğunu söyledi. Dün akşamdan beri soba bakıyoruz. Düzce’de hazır soba bulamadık fakat Konya’da bulduk. Isınmak için olan teneke sobalardan bulduk 300 adet. 800 tanede de daha sonra yapacaklar. Onların fiyatları biraz pahalı ama fiyatlarına pazarlık yapacağız. Bir de odun göndereceğiz. Odun ve soba göndereceğiz çünkü ısınma ciddi bir sıkıntı diyorlar. Hazırlıklarımızı yapıyoruz. Bugüne yetiştirebilirsek bugün, yetiştiremesek akşama ısınma konusunda yardımcı olacağız. Soba isteniyor saba göndereceğiz. Öyle açıktan yardım gönderince o kargaşaya gidiyor. Mesela gıda gönderdik kim karşılayacak? Kim dağıtacak? Elbise gönderdik. Kim karşılayacak? Kim dağıtacak? Karşımızda bir muhatabımızın olması yardımların yerine ulaşması bakımından önemli. Şu anda Elbistan ve Afşin üzerine yoğunlaşacağız” şeklinde konuştu.

  1-17

Düzce Belediyesi personeli telefonda Başkan Özlü’ye “Elbistan halkının çoğu zaten boşaltmış buraları. Şu an Elbistan’ın yerlisi yok. Cenazesi olanlar burada. Sadece gariban olanlar var burada kalan” sözleri üzerine Özlü, “O da çok yanlış aslında evi yıkılmayan, evi sağlam olanların evi yıkılanlara yardımcı olması lazım. Elbistan’ın hangi mahallesinde nasıl bir sıkıntı var olduğunu dışardan gelen bir adam nasıl bilecek.” dedi.

“BİZ BURADA KALIRIZ”

Başkan Özlü: “Personelde değişime gidiyoruz. İlk giden grup geri geliyor. Yeni bir grup göndereceğiz çünkü onlar 1 haftadır oradalar ve yoruldular. Kolay değil.  Gönüllü olarak kalmak isteyenler kalabilir ama 1 hafta oldu. İhtiyaçları olup gidip gelmek isteyen varsa onları Düzce’ye getirelim. Evlerinde ihtiyaçlarını gidersinler. Gelen arabalar giderken yine buradan gönüller götürür ya da bizim belediye personelinden yeni adamlar göndeririz. Boş bırakmayacağız. Dönüşümlü bir şekilde halledeceğiz” diye konuşurken Belediye personeli Başkan Özlü’ye şu şekilde yanıt verdi: “Bir hafta daha kalmak istiyoruz. Biz burada kalırız. Bakanım Allah’ın izniyle bitene kadar buradayız. Jandarma binasında bütün ihtiyaçlar gideriliyor. Burada herhangi bir sıkıntı yok. Burada sadece duaya ihtiyaç var. Bu bölgede başka kimsenin bir şeye ihtiyacı yok.”

Başkan Özlü’nün, “Elbistan nasıl çok yıkım var mı” sorusuna belediye personelleri “Çok yıkım var. Şu an burada sağlam hiçbir ev yok Elbistan’da. Yaklaşık bir haftadır buradayız. Cadde cadde, sokak sokak gezdik. Her yer yıkılmış. Buraların çoğunluğu bitmiş” diyerek cevap verdi. HABER: Ece MUTLU